78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- 1984 (89.24.58.31) --- 11. 10. 2023
Královny
Hnízdo sršní asijských, které ochránci přírody objevili v Plzni na Skvrňanech, ukrývalo zhruba 6000 jedinců. Z toho pouze čtyři byly dospělé královny, další se nestačily vylíhnout. Informaci Novinkám potvrdil odborník ze Západočeského muzea Jan Walter.
A o tom to je. Ve Francii nebo Španělsku už by v tuto dobu byly dávno venku. A to si vemte, že máme extrémně teplý podzim.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77490
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.213.137) --- 11. 10. 2023
Re: Královny
Nemohlo to být tím, že královna přijela v kamionu, tedy rozvoj hnízda byl opožděný? Několik králověn už v tom hnízdě bylo teď vylíhnutých, tak stačil nějaký ten týden ještě a už by se nové královny rozlétly do okolí. Třeba jižní morava je teplejší jako plzeň s delší vegetací možná o 14 dní, tam by se stihly rozmnožit i bez teplého září v průměrný rok. Když i v německu se množí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77491
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 12. 10. 2023
Re: Královny
To se všechno pozná další rok, jestli a kolik královen přežilo. Pokud budou hnízdit na stromech, hlavně listnatých. Pokud zahnízdí v nějakém hustém jehličnanu nebo třeba ve městě v izolaci nějakého paneláku, mohou hnízda ujít pozornosti.
A další cca desetileté se pozná, jak jsou schopny se přizpůsobit místním podmínkám, třeba založit na trubce a matky výrazně dříve, dokud je u nás ještě teplo.
Že by se křižili s místními původními sršni není vůbec jasné, mohou být druhově tak odlišní, že to třeba nejde.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77493
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 12. 10. 2023
Re: Královny ... a žluté plémě nás utluče čepicemi
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5524706/
Nedávná invaze V velutina v Anglii upozornila na potenciální zranitelnost Velké Británie vůči tomuto predátorovi navzdory jeho fyzickému oddělení od kontinentální Evropy. Vzhledem k omezenému množství dostupných dat však existuje značná nejistota ohledně dynamiky V. velutinave Velké Británii. Spekulujeme proto o řadě možných scénářů a o tom, co znamenají pro pravděpodobnost úspěšné invaze a usazení.
Vzhledem k obrovským škodám, které může V. velutina napáchat na včelstvech medonosných a dalších významných volně žijících opylovačích, by nekontrolovaná expanze byla katastrofální, a to jak z hlediska dopadu na včelařský průmysl, tak s tím souvisejícího poklesu služeb opylovačů.
Stochastický mechanistický model je poprvé použit ke zkoumání možného založení a šíření V. velutina na základě objevu aktivního hnízda poblíž Tetbury, Gloucestershire. Nejjednodušším scénářem je prozkoumat potenciální nekontrolované šíření z tohoto místa za předpokladu, že královny se rozptýlily do krajiny již před zničením hnízda. Postava 1poskytuje prostorovou reprezentaci jediné (úspěšné) provozovny. Z jednoho hnízda (obr. 1A) tato realizace produkuje v následujícím roce 4 hnízda (obr. 1B), což je mírně nad očekávanou hodnotou, 16 hnízd do roku 3 (obr. 1C) a 129 hnízd do 5. roku (obr. 1D). Po 10 letech se předpokládá, že invaze bude rozsáhlá, s celkovým počtem přes 50 000 hnízd a vysokou hustotou hnízd v některých regionech, která přesahuje 5 hnízd na km 2 (obr. 1E). Tyto simulace zdůrazňují rozptýlení zakladatelů V. velutina na velké vzdálenosti za účelem vytvoření nových hnízd, takže velká část Anglie a Walesu může být kolonizována během deseti let a nosná kapacita je dosažena během 20 let – ačkoli nejistota parametrů a stochastická variabilita vedou k obrovským variacím mezi replikáty (obr. 1G). Při nosnosti (obr. 1F) je jasnější vliv zeměpisné šířky a prostředí na místní početnost hnízd; raná dynamika se podle očekávání řídí rozptylem a předpokládaným počtem úspěšných zakladatelek na hnízdo, zatímco dlouhodobá dynamika se řídí zeměpisnou šířkou a vhodností pro místní stanoviště. Účinky zeměpisné šířky a související reprodukční úspěch jsou nyní podrobněji prozkoumány v doplňkovém materiálu a v hodnocení dynamiky rané invaze uvedené níže.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77494
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 12. 10. 2023
Re: Královny ... a žluté plémě nás utluče čepicemi
Už vidím jak budou včelaři lozit po cizích dvorech, za ploty a po jiných cizích nemovitostech a likvidovat sršně. Včelaře do 5 let, pokud nepřijmou asijskou genetiku a asijský způsob chovu včel, potká krutý konec zvonec. Už teď je celý systém chovu včel směšný, minimální podpora koncetrovaných (=hlídaných) chovů, minimální podpora opylování, minimální podpora pro vyzimování, maximální podpora dovozu všech včelařských produktů které konkurují domácímu odbytu a hlavně ceně.
Takže dojet k moři je otázkou okolo 6-8ti hodin jízdy. To přesně budu dělat dokud mohu, politika se může kdykoli obrátit, koronavirové zábrany byl jen politický test, místo investicí do chovu včel k moři. To je velký ekonomický počin, protože investice se odehrávají za hranicemi Česka.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77495
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 12. 10. 2023
Re: Královny ... a žluté plémě nás utluče čepicemi
https://www.researchgate.net/publication/276026354_Reconstructing_the_invasion_and_the_demographic_history_of_the_yellow-legged_hornet_Vespa_velutina_in_Europe
>Studiem kolonií V. velutina jsme prokázali její polyandrii, která je u Vespidae velmi vzácná. Toto chování při páření mohlo přispět k úspěchu tohoto asijského sršně v Evropě a Koreji. Dohromady výsledky populace a kolonií naznačují, že invazi vyvolalo velmi málo nebo možná pouze jedna jediná samice z více spáření.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77496
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu