78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 19. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Když jsem ke konci socíku přišel do ZO, tak "dědci" peníze do ZO z velké části vydělávali sami. Pořádali každoročně v zimě včelařský ples a na tom plese a potom tuším o vánocích a na trhu o velikonocích prodávali perník, udělaný podle spolkového receptu. A tuším i nějaký lahvinka medovinky vykvašená a stočená u nejbližšího člena se našla. Zřejmě zapsaná do příjmů jako nějaký nealkohol. Med na to byl ze spolkového včelína nebo se sbíral po kilovkách od členů....
Ze Svazu dostávali nějak jen čtvrtinu toho, co vydělali. Bylo potom třeba na léčení včel na kompresor a aerosol nebo třeba na celodenní včelařské zájezdy za stovku a potom na další místní společenský život.
Jenže ty výdělky dnes už nejsou možné. Pořádání plesů je dnes prodělečná záležitost, která spíš chce ty dotace než aby vydělala, na prodej doma udělaného perníku a dalšího podnikání je plno předpisů plus plno všelijakých lidí, co se tím živí, srazilo konkurencí výdělky k minimu a ta medovina coby výroba alkoholu je dnes úplně nepoužitelná.
Takže dnes ZO vydělávat sama na sebe je problém, musí se jedině somrovat dotace a potom se automaticky musí taky zpívat písnička chlebodárce a tančit, jak přikáže. Takže žádný samostatný společenský či spolkový život rozvíjený na místě, ale závislé lokajství.
Dneska musí tedy ZO dostávat peníze od státu nebo od ČSV, aby ZO mohla fungovat. Bez peněz to nakonec bude amatérský spolek bez činnosti, kde maximálně bude pár dobrovolných funkcionářů pár večerů v měsíci ťukat nějaké údaje do toho systému ČSV, aby nahoře v Praze měli údaje, ale skutečná reálná činnost bude minimální.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77349
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.1.178) --- 19. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Ale prd velebnosti,jsou ZO které nečekají s nataženou rukou,vlastni sróčka nebo si vydělají na činnost jinak než natahováním ruky a somrováním peněz po obcích,krajskych úřadech nebo státu.Na druhou stranu proč vyhazovat peníze za zajezdy a jiné hlouposti.To si snad každý může zaplatit sám.Jsme včelaři,takže nějaké brouzdání po hradech za spolkové peníze i s rodinkou to tedy rozhodně ne..Ale jen to co se přímo týka včelaření.Čím víc se dostane bez práce,tím víc se prožere.A s jídlem roste chuť.Takže hezky každý sám za svoje.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77350
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - NitraM (213.226.245.20) --- 19. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Mně až tak nevadí omezování všemožných dotací, protože jsou z principu špatně, ale vadí mi, že ty drobky k sobě umete ústředí, aby mělo pořád stejně a omezení se jich nijak nedotklo. Takže myslím, že ze setrvačnosti to tak dva roky ještě pojede a pak členové začnou šetřit a právěže somrovat, a to léčiva na předpis, po zbylých členech, kteří na ně tak budou doplácet.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77351
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 20. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
A šťavelka k podzimnímu léčení nejde jako jediná použít. Protože šťavelkou se jedny včely mohou léčit jen jednou, zatímco při trojnásobném podzimním a možná ještě jednom jarním léčení, by se s částečnou výjimkou jarního, kdy u jsou k dispozici nějaké nové včely, léčily pořád jedny včely zimní generace.
Pokud to někdo tím, že provádí praktický pokus vícenásobného léčení šťavelkou na podzim, nevyvrátil.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77361
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.1.178) --- 20. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Spíš čekali,že to bude fungovat věčně a penízky se pohrnou.A zatím roztoč dává všem na prd.l.Rezistence,snížená účinnost léčiv,teplé zimy,tvrdohlavost v zakazování toho,co nevyrobil Dol,brojení proti šťavelce a žvásty o nelegálnosti,utopické snění o společném potlačování kleštíka na velké ploše v domění,že svaz může cosi nařizovat,zbytečný sběr zimní měli v době,kdy by se dala aplikovat šťavelka s velkou účiností.Ono je toho samožřejmě víc.On Dol podobně jako svaz nepatří mezi nejpružnější.Objednávky v dubnu na výhledový počet včelstev na letní nebo i podzimní léčení cucané z palce u nohy,to je taky znak "pružnosti" a "hbitosti" od soukromé společnosti s bezvýznamným podílem svazu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77366
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (2a00:102a:4018:16ba:1:0:b2e3:2feb) --- 21. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
No tak gdo bude chtit aby mu vcely přežili se to bude muset naučit. Starat se sam o sebe a svoje včelsteva .ZO ty leciva objedna, zajistí vydej.
Ale aplikace kdy jak a co to už je na každým.
A kdobude cekat na komise bude bez vcel.
A to na portálu včelaře jsem koukal ze chystají funkci objednavky leciv. Takže si každý bude moct objednat sam primo do cisu, spravce jen potvrdí a odesle hromadnou objednávku. Tetreba otravovat důvěrníka a dolovat z lidi co jdo chcete. Predpokladam, ze by to takmelo fungovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77368
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 21. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Zkusit to zkusím. Ale až budu mít víc postradatelná včelstva. Letos to chci na jistotu.
A co se týká toho, že se léčení nepovedlo, podle mne byla špatná metodika. Konkrétně to, že se na jaře natíral plod až tehdy, když se v zimní měli našlo 3 nebo víc roztočů na včelstvo. Když se totiž našlo 2 - 2,9 roztočů na včelstvo, tak se už neošetřovalo a přitom ve včelstvech přezimovalo v každém 1 - 3 roztočí, vyšlechtění podzimními ošetřeními na největší odolnost k léčivu. Plod se podle mne měl natírat už tehdy, jak se v zimní měli našlo tak v průměru nad půl roztoče na včelstvo. Nebo pokud se tam vůbec roztoč našel.
A za druhé podle mne metodika léčení měla být dvojí. Jedna pyrethroidová, kdy se celé léčení provádělo jen pyrethroidy, od Gabonu v podletí, přes podzimní fumigaci, zimní ošetření v prosinci i jarní nátěr plodu. A druhá amitrazová, kdy se celé léčení dělalo amitrazem a k tomu dalšími pomocnými prostředky chemicky vzdálenými od pyrethroidů. A to léčení mělo být jednotně v celé republice a mělo se střídat například co 5 let. například 5 let se mělo léčit jen pyrethroidy a používat amitraz mělo být zakázáno a dalších 5 let mělo být zakázáno používat pyrethroidy a léčit se mělo jenom amitrazem. Podle mne, kdybychom takhle léčili, dodnes by roztoči byli na oba druhy léčiva plně citliví, protože namnožení odolní roztoči by se po 5 letech vybili druhým léčivem. A ČSV ještě nedávno měl takovou moc, že to mezi včelaři mohl prosadit doslova mrknutím oka.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77369
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 21. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Tak dneska už je to ztracené, už tam ta rezistence je. Dneska by pomohl naopak přísný zákaz těch prostředků a minimálně několik let tlumit varaózu jinak. Nasadit je znova by šlo až po delší době, až by se jejich nepoužíváním odolnost roztočů na ně zase rozmnožením a ničením jinými způsoby snížila a naředila. Třeba až po deseti letech.
A z hlediska vzniku rezistence je nesmysl používat ty léčiva současně či hned po sobě během jednoho roku. Protože potom začne vznikat rezistence na obě léčiva současně. Bylo třeba právě ty léčiva střídat po delší době po těch několika letech.
Ale to už je minulá bitva, ta rezistence tam je a až se obě léčiva, amitraz a pyrethroidy kvůli jejich neúčinnosti přestanou používat, už se povolení na použití těchto látek k léčení neobnoví, protože jsou příliš toxické.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77371
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 23. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
"Pro spoustu ZO je CIS neskutečný opruz a teď ještě tohle."
a.
řekl bych, že pro člověka, který trochu zná koncelářskou práci, to nebude problém a bude to naopak docela běžná práce na půl hoďky nebo tak nějak.
Problematické může být to skenování, pokud na to v CISu není zaintegrován nějaký program, který bude ty skeny nějak automaticky upravovat.
Sken jako doklad výplatnic a plných mocí bude zřejmě muset být v nějakém grafickém bitmapovém formátu a teď je otázka v jakém. To vyžaduje určité znalosti v těchto věcech a potřebu určitého vybraného hardware, aby to bylo aspoň nějak jednotné. Jinak bude v databázi CISu, kde se budou ty skeny ukládat, obrovský nepořádek a část těch skenů může být v takovém formátu, že bude nečitelná. Nebo naopak datově tak osekaná, že bude pro dokladování nedostatečně čitelná.
Největší nebezpečí asi bude, že lidi nedostatečně znalí práce s počítačem sice podle nějakého postupu dokáží ty skeny či fotky nějak udělat a poslat, ale nepoznají, že mají nevhodně nastavené skenování nebo fotografování a že ty poslané soubory jsou tak nadměrně velké. Při skenování není problém vytvořit soubor o velikosti 100 MB a při focení 20 - 50 MB, Dva takové doklady a jediné ZO o padesáti členech a v CISu budou muset mít na doklady prostor takových 10 gigabajtů.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77398
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.1.178) --- 23. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
My jsme Radime včelaři a proto budem dělat věci,které souvisi se včelařením,chovat si matky,dělat oddělky,včelařením se bavit..Odmítáme být kancelářské krysy,navíc zadarmo,aby si na práci dobrovolných funkcionářů někdo v Praze honil triko a bral za to peníze.Na to jim zvysoka kašlu..Místo mozku,dotační kostku.
Celý začátek aktivu kolik Svaz přerozdělil dotací.Tak si přerozdělujte a neotravujte s tím ZO.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77399
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 23. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
JosPr: prosím tě kde žiješ? Dneska už v leckteré fabrice neděláš ani nějakého samostatného dělníka v montérkách u stroje, když neumíš s počítačem. Už i tam chtějí po takovém člověku třeba vyplňovat nějaké tabulky o práci nebo umět předpisy, které jsou jen v počítači.
Když jako včelaři se v ZO nebudete znát k počítači, dříve nebo později si na to budete muset najmout třeba nějakého 15 letého studenta gymplu nebo někoho takového.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77400
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 23. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
"Med tím nevytočíš,oddělek neuděláš,včely nepřeléčíš."
To máš pravdu, ale dříve nebo později Ti do toho tvého včelaření bude kecat a bude Ti poroučet, jak máš včelařit, nějaký týpek, který třeba včelaří jen rok nebo nevčelaří vůbec a Ty ho nepřekecáš a budeš muset poslouchat jen proto, protože on bude dělat s počítačem a Ty ne.
Takhle to prostě je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77403
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.1.178) --- 23. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
To se nikdy nestane,ale to jsme hodně odbočili od CISu a skenování a zpětném vkládáni výplatnic a plných moci v ZO,za což si nechá z administrace dotace zaplatit sekretariát nebo od další zhavé novinky ve statistice Za kolik včelař prodáva med,což už je úplná úchylka.Každému na svazu potom může být tak leda prd a pochybuju,ze to do statistik budou včelari uvádět a já to po nich rozhodně chtít nebudu.
Málem mi ukápla slzička při vysvětlení,že tenhle údaj je neveřejný a bude slouzit k žádání o dotace.Místo mozku z dotací kostku.Naštěstí se včelaři s nějakou statistikou netrápí..Nevyplňují ji.
Hned jsem si vzpoměl,kterak nejmenovaná předsedkyně prohlásila v tisku,že i včelař s 10 včelstvy může překročit limit pro osvobození daně.Hezka přihrávka pro ty,kdo chovají včely pro peníze.Mluviti střibro,mlčeti zlato.
Co přibude v CISU za novinku příští rok? Jak velkou má včelar nohu? A pak že nám má CIS pomáhat v práci.Když nebyl a psalo se ručně,byly dotace k výplatě za 2 měsíce,s CIS za 4.Holt pokrok je pokrok.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77404
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 24. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Eště budu pokračovat v těch počítačích,
podle mne je docela správná otázka, kolik bude stát úprava CISu, aby ty skeny mohl CIS archivovat a kolik bude stát ruční kontrola těch skenů. Protože pokud to budou dělat málo kvalifikovaní lidi ze ZO, budou tam kiksy a bude třeba pro každého včelaře ty skeny zkontrolovat. U nepoužitelných zažádat o nové skenování a u upravitelných provést úpravu - zmenšení velikosti souboru, konverze druhu souboru a případně přejmenování souboru. Zjištění kontrolou, že skeny jsou použitelné, bude trvat pro jednoho včelaře tak 10 - 20 sekund, pokud bude nutná úprava, tak minuta, dvě minuty na včelaře. Tudíž bude to docela slušná dávka práce.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77407
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (2a00:102a:4004:41f4:1:0:c5e0:b334) --- 24. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
...A to se ještě údajně chystá přistup pro členy,aby si mohli sami vekslovat..."
No pokud to bude fo určité ho data a pak se to blokuje tak ok, zo pak potvrdí a uzavře.
To samé objednávky léčiva, pokud se to bude sumarizovat, a pak jen potvrzuji objednávku případně navýším o léčivo objednané mimo vytisknu si seznam pro výdej, ok. Ale otázka je jestli to tak bude v praxi, tzn. Jak to Forman nebo kdo to dělá naprogramuje.
Nejlepší by bylo, kdyby si sama ZO mohla určit, jestli tyhle funkce pro svoje členy zapne nebo ne. To záleží členech, jak jsou IT zdatní.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77411
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 25. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
"A to se ještě údajně chystá přistup pro členy,aby si mohli sami vekslovat"
To je prostě ten počítačový vývoj. A úplně to směřuje k tomu z velké části eliminovat práci klasických funkcionářů a papalášů. Funkcionáři zůstanou případně jen na nějakou společenskou či společenskoosvětovou činnost v místě nebo na doručování materiálů, léčiva, vzorků atd. Pokud to nepůjde posílat nějakou kurýrní službou. Včelař pouze bude mít povinnost udržovat počet svých včelstev a další kolonky ve stavu odpovídající skutečnosti. A všechno ostaní mu přijde v systému.
Ono je totiž nejlepší, když se systém provozuje buďto úplně celý postaru na papíru nebo úplně celý po novu v PC. když to je mezitím, je potřeba práci obojího skoro ve stejném objemu, tudíž až dvojnásobek plus vzniká velká možnost všelijakých chyb.
Nakonec takhle klidně může být včelař přímo člen ČSV, bez mezistupňů základní, okresní a krajské organizace a je otázka, kolik by se tím eliminovalo celkem papalášů od Zo až přímo z Prahy výboru ČSV. Organizační práci, kterou teď dělají funkcionáři ZO klidně může dělat pro všechny včelaře v republice něco jako dnešní CIS a k tomu pár programátorů řizených nějakým funkcionářem výboru z Prahy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77412
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 26. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
U nás rozesílají včelařům zprávy emailem už nejméně 1O let. A pokud můžu posoudit, 3/4 nebo všichni důležitější včelaři, mladší s větším počtem včelstev mail dávno mají. (ještě se na výboru nenaučili, že adresy v hromadném mailu se mohou skrýt).
Přirozeně ze začátku to moc neuměli, například poslali půl stránky textu, pokyny, pozvánku na schůzi atd ve Wordu a k tomu přidali logo a malý obrázek, aby to bylo profesionální. Jenže si nevšimli, že tehdejší Microsoft Office tyhle vkládané věci běžně nekomprimuje a tak to ve Wordu mělo velikost 10 -15 megabajtů. A asi to posílali z práce, kde bylo hodně rychlé připojení, zatímco mně domů se ten mail stahoval třeba minutu.
Já sám už nejméně dva roky funguju dálkově korespondenčně, čtu akorát maily, co mně posílají, ke konci roku převodem zaplatím členský příspěvek, jehož výši mi v mailu pošlou a oplátkou mně přistává ve schránce Včelařství. A žádného funkcionáře ZO nebo včelaře jsem osobně za tu dobu neviděl, mimo nějakého náhodného setkání v obchodě.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77414
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Marek (2001:718:1001:1c1:a15d:5e3f:3be9:daae) --- 26. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
> Nakonec takhle klidně může být včelař přímo člen ČSV, bez
> mezistupňů základní, okresní a krajské organizace a je
> otázka, kolik by se tím eliminovalo celkem papalášů od Zo
> až přímo z Prahy výboru ČSV.
Spolková činnost spočívá v činnosti spolků a nikoliv v členství v centrálním anonymním kolosu (třeba i bez papalášů).
Pro včelaře by bylo nejlépe, kdyby si konečně uvědomili, že potřebují lokální spolky a nepotřebují Vedení ČSV a jednotlivé spolky se osamostatnily.Chce to jen odvahu odejít. Repektive snahu změnit stanovy ČSV tak, aby byl odchod možný.
Tímto se papaláši eliminují nejsnáze!
(viz Mladá Boleslav, Podvihov, Studénka a další schopní samostatného spolkového života)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77415
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 26. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Spolková činnost ale není včelaření. Včelaření je v podstatě samotářská činnost, na kterou včelař žádné podchycení na místě nepotřebuje. Včelař jen potřebuje dobře znát právní rámec a právní zásady včelaření a k tomu se nejlépe dostane přes nějakou centrální organizaci. ZO má tyhle věci už jenom zprostředkovaně taky z centra. Když se zrušilo komisionální léčení včelstev a kolabuje dotace D1 přes svaz, není vůbec žádný důvod, proč jenom kvůli včelaření mít nějakou místní ZO.
Spolková činnost je hlavně nějaké společenské juchání, maximálně nějaké společné brigády a na to zase nikdo nepotřebuje včelařit, takhle se může družit i bez včelaření. Pokud místní spolek neprovozuje něco, co pomáhá místnímu včelaření, například místní spolkovou úpravnu medu nebo prodejnu medu a medových produktů, zpracovnu vosku a podobně.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77416
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Mirek H (109.80.50.176) --- 27. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Přátelé,proč řešíte zda být organisován ve Svazu nebo ne.Příspěvek 600 Kč představuje hodnotu 3 kg medu a nic víc.U nás v organisaci jsme si odhlasovali že krom základního příspěvku budeme platit 8O Kč ze včelstva a nikdo nic nenamítá. Z této částky hradíme náklady na léčiva a občerstvení při pravidelných měsíčních schůzích.A ještě zbyde na výjezdní schůzi v srpnu.Z každé schůze včelaři obdrží podrobný zápis včetně informace ze zasedání OV a RV.Je to veliký přínos jmenovitě pro mladé včelaře bez hlubších včelařských zkušeností.Nikoho prozatím nenapadlo vystupovat ze svazu a nebýt organisován.
Proto,než vystoupíte,tak se trochu zamyslete.Přeji příjemný den.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77419
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (213.226.245.20) --- 19. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Spíš nečlenové po členech budou somrovat léčiva ne? Tak to byl myšleno?
Dnes členové, kteří budou nečleny, budou somrovat u těch zbylých členů, přesně tak.
------------------
JosPr: "Je takový problém jít za praktikem a léčiva si u něj objednat?"
Nedělají to, vím u nás už nyní o třech včelařích, kteří jsou tzv. neorganizovaní a žadoní každý rok po členech Varidol. K tomu veterináři nejdou, nevím proč.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77354
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 20. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
Pokud mají drobní včelaři jít objednat léčivo k veterináři, tak v první řadě musí to léčivo mít skutečnou životnost takových 5 let.
Nemá pro drobného včelaře smysl kupovat u veterináře léčivo, s kapacitou na 50 nebo kolik včelstev, když to léčivo má dobu expirace příští jaro. Když ještě musím koupit jiné léčivo na fumigaci a jiné na nátěr plodu na jaře, nedá se použít stejné. Léčivo se použije letos na 2 - 4 včelstva, s přimhouřením oka ještě další rok na 2 - 4 včelstva a zbylá kapacita léčiva, kolem 40 včelstev z padesáti, se vyhazuje. Aby se následně muselo léčivo kupovat znova.
Takže proto se somruje léčivo u členů ZO.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77360
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 20. 9. 2023
Re: Oběžník 1/2023
No, po nějakých hradech a podobně se jezdilo taky. Vždycky se ale navštívil nějaký včelař nebo nějaký provoz souvisící se včelařením.
A dotovaný zájezd za pár šupů byl dobrý, protože za tu cenu se tam vždycky natáhlo s rodiči včelaři nějaká děcka nebo dokonce jenom nevčelařští známí a těmi zájezdy se tak mezi nimi to včelaření propagovalo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77358
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu