78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 6. 8. 2023
Re: Langstrot nebo Optimál

Takže strážkyně včely z cizího úlu špatně poznávají a zlodějky tak mohou přes strážkyně pronikat a loupit. Nebo se stává, že některé včelstva sílí a jiné slábnou výměnou včel létavek.<

To má ale nějakou obecnou příčinu. Zpravidla destrukce, nemoc matky, infekce, zlodějství, slídění, emigrace, migrace. To poslední je hodně podobné s člověkem. Existuje kohorta lidí, kteří cítí, že migranti posílí v podstatě za cizí náklady na výchovu, části chybějící nebo neschopné populace na pracovním trhu. To samé se děje ve včelstvu, emigrace je naprosto běžní věc v případě teplých podletních podzimů, ale nejen vtom čase ale i jindy, ovšem přínos může být např. vč. nemocí a zvrácení morálky u ostatních kohort v populaci, problematika vůně matky a její výměna, aj. U člověka jsou to jiné zvyky, jiný vzdělávací proces, neznámý důvod emigrace.

Lze se domnívat, že inkluzní chování sociálních společenství je postaveno na výběrovém a genetickém základu, který vyžaduje určitou vynaloženou energii.

Takže pokud včelstvo není samo v okruhu např. 4km průměru, emigrace probíná neustále mezi včelstvy, podle toho, jak natom je včelstvo, ne úl. Ten je samozřejmě hradbou proti nebezpečí co může včelstvo potkat, ale emigrace a inkluze je vidno vidět napříč mnoha druhy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77216


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R.Polášek (90.178.51.173) --- 6. 8. 2023
Re: Langstrot nebo Optimál

Já vždycky průběžně kontroluji stav na česně rozebíraného včelstva. V období slídění tam po řekněme půlhodině od otevření úlu létají kolem nějaké zlodějky a snaží se česnem proniknout do úlu a strážkyně se tomu snaží bránit. A to asi tak ve slabé až trošku střední intenzitě. Při uzavírání úlu se tam množství zlodějek a tlak na strážkyně přechodně zvýší, protože před česnem se objeví zlodějky, které se dříve zaměřily na vytažené plásty. Za asi 15 minut po uzavření úlu zlodějek před česnem výrazně ubude a za asi 30 minut po uzavření úlu je na česně prakticky klid, zlodějky jsou pryč, Maximálně se tam jednou za čas jedna objeví a po otestování, že se přes strážkyně dovnitř úlu nedostane, zase odletí. Takže znova píšu, že včelstvo, které je v pořádku a ve správném a dobře nastaveném úlu nemá při práci ve včelách jakákoliv slídivost prakticky žádný vliv.
Něco jiného je, kdyby se "podařilo" třeba zamáčknout matku. Po nějak 15 - 30 minutách si včely v úlu změnou vůně včelstva uvědomí, že včelstvo je osiřelé a tím napůl zkolabuje ochrana česna strážkyněmi. Když se nic nestane, tak podle mého odhadu za hodinu, dvě hodiny včely vyberou buňky plodu, ze kterých udělají matky a začnou pracovat na matečnících. Změní se zase feromony - vůně včelstva, skončí osiřelost a schopnost obrany před zlodějkami se zase zvýší, i když ne úplně na původní vysokou úroveň. Když ale česno během osiřelosti zůstane víc otevřené, dovnitř začne pronikat větší množství zlodějek a ty mohou způsobit, že kolaps včelstva bude trvat dál, schopnost včel bránit své česno se nevrátí na původní úroveň. Rozjede se klasická akutní loupež a za 2 - 3 dny je včelstvo zničeno.
Proto jsem si taky zvykl se dívat na ty česna, osiřelost se tam dá snadno poznat. A pokud se to stane, zůžením česna na maximum na jednu včelu se včelstvu pomůže, to dobu osiřelosti přežije bez větší úhony a po naražení matečníků a ještě potom přes noc se konsoliduje a druhý den ráno už zase strážkyně brání česno tak, jak je potřeba. Při troše štěstí pak zdravé včelstvo zvládne odchovat novou matku a přežít. Takže u mě, pokud ztratím včelstvo kvůli vyloupení, není to kvůli tomu, že jsem ty včely měl rozebrané. V posledních letech to bylo nejvíc to podzimní vylupování.
Jinak, co se týká migrací včel mezi úly, to nijak se slíděním a loupežemi nesouvisí. Přimigrovaná včela přijme identitu úlu a jeho vůni a chová se vždy téměř jako původní včela toho úlu. To znamená brání ho proti lupičkám i třeba kdyby to byl její původní úl, kde se zrodila.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77219


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 7. 8. 2023
Re: Langstrot nebo Optimál

Jinak, co se týká migrací včel mezi úly, to nijak se slíděním a loupežemi nesouvisí. Přimigrovaná včela přijme identitu úlu a jeho vůni a chová se vždy téměř jako původní včela toho úlu. To znamená brání ho proti lupičkám i třeba kdyby to byl její původní úl, kde se zrodila.<

Píšu to stále dokola, souvisí. Pokud emigrantka přináší bonus ve formě parazita nebo infekční nemoci, nebo jiné vůně, znamená to že v určité velikosti migrační vlny do včelstva pluje příčina kolapsu a vyloupení, stupňující se nemoc matky. Matka je zdravá a s tím včelstvo jen prvních pár měsíců, prosperuje potom nastupují změny typu zaprahnutí mateřího feromonu, nástup řady nemocí, (někdy i pár měsíců od vyběhnutí a oplození). Jsou nato studie a přes PCR se dnes ví hodně okolo toho jak na tom matky jsou. A matka jak známo je důležitá co se týká loupeživosti. Někdy je zajímavý, že samotné vyrabování úlu přijde až s novou sezonou, nebo novým přísunem úlů od jinud.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77220


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
gupa (93.92.52.23) --- 7. 8. 2023
Včelí královny a virové infekce

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7150968/

google translator:


2. Režimy přenosu viru do včelích královen
Pochopení přenosových cest a směrovosti šíření viru je zásadním prvním krokem při určování účinku a epidemiologie daného patogenu, protože přenosové cesty mají přímý vliv na prevalenci a virulenci virů [46 , 47 , 48 ] . Virulence je termín, který se používá v patologii hmyzu. V tomto textu používáme virulenci definovanou jako „schopnost organismu produkovat onemocnění, stupeň patogenity v rámci skupiny nebo druhu“ [ 49]. Horizontální přenos obecně vede k evoluci virulentnějších forem patogenu s negativními dopady na přežití a zdatnost hostitele. Naproti tomu vertikální přenos závisí na přežití a reprodukci hostitele. Proto obecně způsobuje sníženou virulenci, což umožňuje dlouhodobé udržení virů v populacích hostitelů [ 47 , 48 , 50 ]. Vztah mezi přenosem a virulencí je komplikovanější, když má patogen více cest přenosu, které mohou usnadnit jeho šíření [ 51]. Viry včely medonosné mohou být typicky přenášeny několika způsoby: vertikálně prostřednictvím vajíček a uložených spermií, horizontálně prostřednictvím trofalaxy, žlázových sekretů, přímým tělesným kontaktem a vektory nebo venerálně prostřednictvím páření [45 , 47 ] . Včelí královny tedy mohou být infikovány viry na počátku vývoje z infikovaných spermií nebo infikovaných vaječníků [ 52 , 53 , 54 , 55 ]. Simultánní průzkumy matek a jejich vajíček naznačují, že mnoho virů detekovaných od matek, jako je virus deformovaných křídel (DWV), virus sacbrood (SBV), virus černé královny (BQCV) a virus kašmírské včely (KBV) vejce [ 56 , 57]. Ve vejcích včel medonosné byly také detekovány další viry, včetně viru chronické ochrnutí včel (CBPV), viru akutní paralýzy včel (ABPV), izraelského viru akutní paralýzy (IAPV) a viru jezera Sinaj (LSV) [ 54 , 55 , 58 , 59 ], což naznačuje, že tyto viry mohou být také přenášeny vertikálně. Ve většině případů se prevalence virů ve vejcích může mezi koloniemi a populacemi značně lišit. Ačkoli většina vzorků vajíček, které byly testovány, je infikována pouze jedním virem, nejčastěji DWV, SBV nebo BQCV, mnohočetné virové infekce jsou také běžné ve vejcích včely medonosné [ 54 , 55]. Jakékoli dané oplodněné vajíčko infikované virem by mohlo být potenciálně vychováno v královnu a následně nést a vertikálně přenášet virovou infekci po celý její život. Méně je však známo o patogenitě virů, které se přenášejí prostřednictvím vajec.

Několik virů včely medonosné, včetně DWV, BQCV, SBV, KBV a ABPV, bylo detekováno v časných larválních stádiích u matek [ 56 , 57 , 60 ]. Tato virová infekce (virové infekce) může pocházet buď od rodičů královen (přenášeno vertikálně; viz výše) nebo od včelích dělnic (horizontálně přenosné) prostřednictvím infikované potravy ze žlázových sekretů [45 ] . Několik virů včetně IAPV, CBPV, DWV a SBV bylo detekováno z mandibulárních a hypofaryngeálních žláz včelích dělnic [ 58 , 59 , 61 ], což naznačuje, že u včelích kojenců se může vyvinout latentní virová infekce a přenášet viry do potravy mateří kašičky, kterou mají. poskytnout královnám [ 57 ,59 , 60 , 62 , 63 ]. Konzumace virových částic v plodové potravě larvami královen (SBV, BQCV, KBV, IAPV) může způsobit infekci a může usmrtit larvy během stadií larev nebo kukly, pokud je pozřeno dostatečně velké množství virových částic [60 , 64 ] . Je třeba poznamenat, že včelí ošetřovatelky jsou schopny akumulovat biologicky aktivní RNA včetně miRNA, transponovatelných prvků a nekódující RNA v mateří kašičce, které hrají roli v sociální imunitě a jsou pravděpodobně aktivní proti patogenům, jako jsou viry [ 62]. Rovněž akumulace virionů (BQCV, DWV a IAPV) ve vosku buněk královny (a možnost následného přenosu viru) by neměla být opomenuta během pozdních fází larvy nebo časné kukly, kdy je tělo královny v kontaktu s voskem. [ 65 ]. Na rozdíl od dělnic a trubců, kde je horizontální přenos značně usnadněn parazitickým roztočem Varroa destructor , který přenáší mnoho různých virů [ 66 , 67 , 68 ], larvy královen nemohou získat viry z Varroa , protože nezamořují vyvíjející se královny buňky, s výjimkou extrémně vzácné případy včelstev s velmi vysokým napadením roztočem Varroa [ 69 , 70]. Vyvíjející se matky s jakýmikoli symptomy onemocnění budou pravděpodobně zničeny včelími dělnicemi, což selektuje nízkou virulenci, ale může to být také přímý důvod, proč jsou viry tak sporadicky detekovány v různých fázích vývoje matky nebo u nově vzniklých matek [60 ] .

Páření se zdá být důležitou cestou přenosu virů k infikování královen. Z odebrané semenné tekutiny zjevně zdravých trubců bylo detekováno mnoho virů, jako jsou DWV, ABPV, BQCV a SBV, což poskytuje důkaz, že matky mohou být infikovány pářením nebo instrumentální inseminací [71 , 72 ] . Trubci jsou příznivými hostiteli pro roztoče Varroa , kteří by mohli zvýšit titry virů a prevalenci virů v trubcích. Virová zátěž trubců přímo ovlivňuje zdraví královny prostřednictvím pohlavního přenosu mnoha virů [ 45]. Mezi viry detekovanými u matek byl systematicky zkoumán DWV, aby bylo možné porozumět pohlavnímu přenosu k infekci matky a následně vertikálnímu přenosu z matky na produkovaná vajíčka u včel [ 35 , 52 ]. DWV je známou příčinou úmrtnosti kolonií ve spojení s jeho vektorem, Varroa destructor [ 73 ], a také slouží jako vhodný studijní model, protože snadno infikuje všechna vývojová stádia a kasty [ 74 ]. DWV pohlavní přenos byl prokázán pomocí instrumentální inseminace [ 52 , 53 ] a u volně létajících matek [ 75 , 76]. Vysoký titr DWV detekovaný z endofalií odebraných z odchycených trubců z oblastí shromáždění dronů nebo od královen vracejících se z letů páření podporuje, že pohlavní přenos DWV může nastat během přirozeného páření [ 35 , 77 ]. V důsledku pohlavního přenosu jsou mladé spářené královny infikovány více viry než mladé nespářené královny [ 35 , 44 , 78 ]. Starší pářené matky mají tendenci být infikovány ještě větším počtem virů, včetně DWV, SBV, BQCV a komplexu AKI (ABPV, KBV a IAPV), při vyšších titrech infekce [ 44 , 56 , 79]. V mnoha případech mohou být stejné viry, které jsou detekovány v tkáních královny, také detekovány mezi dělnicemi stejné kolonie, což naznačuje, že dělnice mohou infikovat královnu prostřednictvím trofalaxy nebo tělesného kontaktu [56 , 79 ] . Přenos viru prostřednictvím těsného tělesného kontaktu mezi infikovanými dělnicemi a královnami byl prokázán přímo pro IAPV [ 80 ]. Feromony královny přitahují včelí dělnice, aby obklopily královnu a interagovaly s ní anténováním, ošetřováním a krmením [ 81 , 82 ]. Vzhledem k tomu, že dělnice v družině jsou obvykle mladé (a proto mají malý kontakt s vnějším prostředím úlu), mohou představovat fyzickou a sociální bariéru, která chrání královnu před nemocemi a snižuje její vystavení infekčním agens.62 , 83 , 84 , 85 ]. Nicméně matky jsou vystaveny a starší matky měly větší interakci s dělnicemi během svého delšího života ve včelstvu a hromadily viry způsobem závislým na věku. Otevřenou otázkou je, zda imunosenescence přispívá k vyšším virovým titrům starších královen.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77221


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 7. 8. 2023
Re: Včelí královny a virové infekce

Pokud dobře pochopí chovatel, co znamená třeba jen příčina: vracení vytočených rámků v řetězu událostí co se týká zdraví matek potažmo včelstev, musí dojít nato, že za kolaps na svém stanovišti může mnoho faktorů ošetřování včelstev v dosahu nějakého rádiusu.

Takže co dělat? Třeba stovky včelstev v korejském včelaření vyřešily přenos tak, že dávají klece na česna. Proti trubcům a proti emigrantkám a proti lupičkám. Další je technika zimování mezi přepážkama. Kontrola vlhkosti v úlu, plesnivění plástů se připisuje velký problém protože v přítomnosti hub vznikají nové formy proteinů a enzymů. Hlavní je pochopit ten řetězec událostí který neustále entropie ve svých vzorcích ovlivňuje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77222


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 8. 2023
Re: Včelí královny a virové infekce

Nejsou ty klece na česna u jihokorejských včelařů ochrana proti tamějším japonským sršňům vybíjejícími včely v úlech?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77224


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
gupa (93.92.52.23) --- 8. 8. 2023
Re: Včelí královny a virové infekce

Nejsou ty klece na česna u jihokorejských včelařů ochrana proti tamějším japonským sršňům vybíjejícími včely v úlech?<

Ne jsou to staré věci popisované vi sto let starých knihách. Že to používají Korejci proti sršni, je jen jedno z využití.

Proti příletu trubců, při izolaci trubců, na izolaci matek proti vyrojení, na samopřesunutí roje z úlu do úlu, rojochyt, proti ptákům, proti myším, proti slídilkám ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77225


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 8. 2023
Re: Langstrot nebo Optimál

Tak jasně že při migraci dochází k šíření včelích nákaz, že to bude dokonce, pokud je oblast víc převčelená, hlavní mechanismus šíření nákaz. A že pokud je ta nákaza závažnější a oslabí včelstvo, tak může snadno touto oklikou dojít k loupeži.
Já jsem ale psal o případném přímém bezprostředním působení migrovaných včel na loupeže a ochranu včelstva svými včelami před vyloupením.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77223


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu