78437
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- JosPr (46.135.80.97) --- 16. 8. 2020
Re:
Varromed neni Dolu, ten se stavelkou nepochopitelne zaspal ve sve naivite, ze bude rozhodovat o tom, ktera leciva se v CR budou pouzivat. Vzpomente na ing. Kamlera jak hrimal na prednaskach o nelegalnosti stavelky jako revolucionar o nebezpeci kontrarevoluce. O par let pozdeji uz nehrima, stavelka je bezna, byt se ji zatvrzele palice porad brani. Dol muze byt rad, ze prodava alespon vyrobek jineho vyrobce. Tuhle omezenost nikdy nepochopim.
Co je dulezitejsi, varromed opravdu funguje.Pouze je potreba davat ho vickrat. Ze je drazsi? Nezblaznime se prece kvuli tomu. Do budoucna zrejme glycerin a stavelka.
Bohuzel se stale nesmyslne trva na pouziti schvalenych VLP s nejakym nazvem, misto aby jako schvaleny vlp byla samotna kyselina mravenci/stavelova.Pro vcelare daleko levnejsi varianta, nakapat na houbicku, nalit odparovac, namichat pokap v cukernem roztoku. Ono i pro ZO bude jednodusi koupit a namichat bez dotace, nez davat vcelarum cosi ve forme jakychsi formidolu, varromedu atd,o gabonech nemluve. Potrebujem ucinne latky proti VD a ne podporovat ekonomiku radoby vyzkumu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74387
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.6.222) --- 16. 8. 2020
Re:
Problem varidolu je bezplode obdobi ve vcelstvu a to nevyresi zadnych 10-20 fumigaci,pac je to uplne k h..... Kdyby nekdo premyslel,misto nesmyslu se sberem nic nerikajici zimni meli, tak bude trvat na poradnem osetreni vcelstva v bezplodem obdobi a ne to v lednu blokovat narizenym sberem meli.Ale jestli tohohle nekdy dosahnem, to vi cert. Snad jedine klackem a vypraskanim tehle konzervativne-dotacni loby, ktera se stara o prisun penez pro svoje zajmy, na ukor vcelstev a jejich zdravotniho stavu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74388
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 16. 8. 2020
Re:
"Problem varidolu je bezplode obdobi ve vcelstvu a to nevyresi zadnych 10-20 fumigaci,pac je to uplne k h....."
a.
První roky se na bezplodost při fumigaci, to znamená klíckování matek dával důraz, ale ani tehdy to nikdo nekontroloval. Pak se na to začalo úplně kašlat. Tehdy v podstatě oprávněně, protože i tak trvalo víc než 30 let, než varoa začal získávat rezistenci. A tehdy před 25 - 30 lety se oprávněně předpokládalo, že dříve, než nastane rezistence na Varidol a Tactik, tak včelařští výzkumníci stihnou objevit nová minimálně stejně účinná léčiva. Jenže to se potom přestalo hledat kvůli tlaku zelených na zakazování hodně účinných a tím i hodně jedovatých pesticidů a na hledání náhrady se vykašlalo.
Teď bude třeba "vyškrabovat" poslední zbytky účinku těch látek, aby to vydrželo co nejdéle, takže pravděpodobně klíckovat matky a mít tak včely bez plodu bude provádět skoro každý včelař.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74392
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.1.5) --- 16. 8. 2020
Re:
Moznosti je daleko vic. Biologicke metody,odstraneni plodu, premetani,stavelka,mravencice,kys.mlecna a dalsi.Jenom je to daleko pracnejsi,casove narocnejsi a klade to vetsi naroky na schopnosti a hlavne vzdelani vcelaru ohledne jinych moznosti nez povesit gabonovy pasek,udit roztoce kourem z amitrazu nebo smradit pred vanoci vcelam do kosisku acetonem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74393
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 17. 8. 2020
Re:
"Moznosti je daleko vic. Biologicke metody,odstraneni plodu, premetani,stavelka,mravencice,kys.mlecna a dalsi.Jenom je to daleko pracnejsi,casove narocnejsi a klade to vetsi naroky na schopnosti a hlavne vzdelani vcelaru ohledne jinych moznosti nez povesit gabonovy pasek,udit roztoce kourem z amitrazu nebo smradit pred vanoci vcelam do kosisku acetonem."
a.
Souhlasím. Podle mne se to bude muset časem "usadit". Některé metody se podle mne časem projeví jako neúčinné. Jiné jako teoretické, protože sice včely třeba zachrání, ale v podstatě znemožní chov těch včel pro med atd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74398
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 16. 8. 2020
Re:
Já se obávám, že samotná kyselina z flašky či šťavelka z prachovky, litr či kilo za cenu kolem 150 Kč nebude veterinou pro ošetřování včelstev povolena nikdy.
Za prvé tyto materiály jsou určeny pro profesionální použití, to znamená že ten aplikující musí relativně složitě rozpočítat dávkování a jsou to relativně nebezpečné látky, se kterými by neměla nepoučená a nevyškolená osoba přijít do styku. Kromě toho samotné tyto kyseliny koupené od distributora chemikálií nemohou mít pro účely použití při léčení varoa žádnou expoziční dobu či dobu trvanlivosti atd. Prostě to jsou univerzální látky určené snad pro tisícovku účelů v chemických laboratořích či technické praxi.
Oficiální léčivo proti varoáze z toho udělá až někdo, kdo z toho vyrobí něco jako ten varoamed. V litru rozpustí tolik šťavelky a tolik mravenčí, kolik tam má být, zaregistruje to po zkouškách jako ofiko léčivo, vydá tomu číslo šarže, které se musí zapsat do zápisu o léčení pro veterinu, určí dobu expozice a napíše blbuvzdorně návod, aby s tím mohl oficiálně a legálně pracovat i třeba poloslepý důchodce s počínající demencí.
Bohužel s takovou praxí zásadně stoupnou ceny ošetření.
Já to vidím tak, že do oficiálního zápisu o ošetření včelstev se napíše minimální počet ošetření, jaký dle veteriny musí být, nejlevnějším léčivem, které se dá legálně koupit a jehož číslo šarže se napíše do zápisu o léčení a ve skutečnosti bude většina včelařů léčit onou chemickou mravenčí a šťavelkou, jedno ošetření za pár korun.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74391
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (89.24.56.157) --- 22. 8. 2020
Re:
Anonyme.
Ctu a hned v uvodnim textu je:
3. Zrušení povinného preventivního podzimního ošetření včelstev proti varroáze podle stávajícího kódu ExM340. Ošetření včelstev proti varroáze se nebude provádět plošně, ale pouze v indikovaných případech a na základě pravidelného monitoringu výskytu roztoče, který bude provádět chovatel individuálně na jednotlivých stanovištích. K tomuto účelu byl vypracován Metodický pokyn Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy č. j.: SVS/2019/114754-G, který je přílohou metodiky 2020.
https://www.vetkom.cz/informace-svs-metodika-kontroly-zdravi-zvirat-a-narizene-vakcinace-pro-rok-2020/
Karel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74406
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.8.228) --- 23. 8. 2020
Re:
Nejsmutnejsi je, ze to trvalo neskutecne dlouho, nez SVS dospela k tehle formulaci. Presto i dnes se lze docist ve Vcelarstvi o komisich a plosnem osetrovani.Zda se, ze to vetsina vcelaru opet necetla a cist ani nehodla. Nez zajimat se sam, je zase pohodlnejsi cekat, az nekdo zaveli vlozte lecivo. To uz ale muze byt s krizkem po funuse. Pak ma podil na uhynu kdo?? Vcelar coby majitel vcelstev nebo ten,co se delegoval do pozice pecovatele o zdravotni stav v ZO???
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74407
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu