78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 6. 7. 2018
Re: SnĹŻĹĄka
Tato diskuse se mi zdá poněkud zmatená. Zimování jen na medu by nás vrátil ona přelom století 19 a 20. kdy se ještě provádělo medobraní po zimě. Zavedení rozběrného díla a přesunutí medobraní do léta a následné zakrmení cukrem očividně zlepšilo vyzimování včelstev cca o20%.
Takže, Rádoby ekologické snahy se tady míjí účinkem a rovněž tak i snahy vytahovat něco ze starých praktik nevedou jistě k úspěchu. To jsou zkušenosti z mého okolí. Dotyční se po čase všichni vrátili k moderní praktikám a po svých velkých ztrátách je pak důsledně dodržují.
pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: Gusto <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 6. 7. 2018 1:29:12 Předmět: Re: Snůška "..........a to je právě to ,co to staví na hlavu,nechat tam med za 6euro? PROČ??? kvůli čemu včelaříš?pro radost?Kočuješ ke slunečnici,abys nechal med ve včelách? Ekonomika postavená na hlavu! V tom je ten rozdíl,med můžu prodat a peníze investovat do včel jinak.Nebo stagnovat,nechat jim tam část medu a co?Doufat,že se neposerou? ...........
Pavle pekne odvádzas pozornost od témy..nazval si tých,ktorí nedavaju cukor lakomcami..tak som ti to vysvetlil,a začneš tu mlieť zrazu o ekonomike..20 rokov som zimoval na mede zo slnečnice..až kým ju neprestali pestovat,resp.začali kultivary také čo prd dali..bežne sme točili zo slnečníc hliníkovú 35kg kanvu s obsahom vody 16% a menej..a 12-15 kg medu zostalo v plodiskách na zimu..to som ti napísal k tomu nezmyslu čo si tvrdil že včely nevyzimujú na skryštalizovanom mede..tých 12-15 kg krankám bez prímesi ligustiky či buckfastky bohato stačilo..v dnešnej dobe je zdravotná situácia taká,že si rozmyslím či zobrat včelám plnohodnotnú potravu a nahradím ju sacharózou..to može byť častokrát posledný kliniec do ich rakvy.. "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71870
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.212.49) --- 6. 7. 2018
Re: SnĹŻĹĄka
Po zdravotní stránce by logicky měl být květový med vhodnější než cukr.
Ti co v letech velkých úhynů (podzim - zima 2014 / 2015) měli včelstva jen nebo převážně na medu měli ztráty stejné nebo vyšší než ti, kteří tradičně vytočili i plodiště, mnohde i s plodem, a zakrmili 12-15kg řepného cukru.
Stále čekám, kdy se krmení cukrem projeví na úpadku v chovu - nemoci, oslabení, jak to tvrdí členové Šance pro včely a jiní (nic ve zlém, to je jen příklad) a stále slyším cukráře vykřikovat jak točí i 50kg na včelsto, zatímco já na medu s bídou třetinu. Lepší včely na medu nakonec nemám, stejně je třeba některé dokrmit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71873
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.1.239) --- 6. 7. 2018
Re: SnĹŻĹĄka
Cukrem se dokrmovat bude stejne,podrazi se tak medne zasoby,cukr si vezmou v zime,med je na jaro.V tom nevidim naprosto zadny problem ani navrat ke starym praktikam.Vzato neekonomicky,ale nakladove,ponechany med nestoji ani korunu,nakup cukru je investice.Brano z pohledu,kdy vydelek ze vcel nejde do rodineho rozpoctu,ale slouzi na konicka.Kdo dotuje rodinu ci je primo zavisly na vynosech medu,ten pochopitelne vymacka ze vcel maximum.Ja se vcelkama bavim.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71874
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.20.35) --- 6. 7. 2018
Re: SnĹŻĹĄka
Do te pozdni snusky se vyrazne u nas promitne starcek hajni,byly roky,kdy dal i 10 kg a dokrmovalo se doslova par kg cukru...Medovicove vence taky nikdo nevytoci,dnes vim,ze je vcelstva na les taky trosku predpripravit,tzn.do plodist nacpat ke stenam kvetovy med z medniku a medniky nechat na lesni med,kam med proudi kominem a nemusim se bat,ze by zustaval dole,i kdyz neco malo tam daji.Letos jsem si tak vcelky nachystal a ted tocim cernotu,v plodistich je u sten a nad plodem kvetak,casto jeste i zkrystalizovana repka u sten nastavku,kterou vcely zatim nenacaly.Klidne ji v techhle mistech necham na zimu,vyberou ji na jare.Proc si to mam delat slozite,kdyz to muze byt jednoduche.
Jestli uz nebudou msice,nakapu varromed,dokrmim na 20 kg a fertyk.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71876
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gusto (195.168.228.54) --- 6. 7. 2018
Re: SnĹŻĹĄka
....
Tato diskuse se mi zdá poněkud zmatená. Zimování jen na medu by nás vrátil
ona přelom století 19 a 20. kdy se ještě provádělo medobraní po zimě.
Zavedení rozběrného díla a přesunutí medobraní do léta a následné zakrmení
cukrem očividně zlepšilo vyzimování včelstev cca o20%.
Takže, Rádoby ekologické snahy se tady míjí účinkem a rovněž tak i snahy
vytahovat něco ze starých praktik nevedou jistě k úspěchu. To jsou
zkušenosti z mého okolí. Dotyční se po čase všichni vrátili k moderní
praktikám a po svých velkých ztrátách je pak důsledně dodržují.
Pepan
Ale kdeže pepane...ono to záleží na podmienkach..kde sa pestujú slnečnice,tak včeĺari to majú jednoduchšie..samozrejme,musia byť vhodné kultivary a aj podmienky na tvorbu nektáru..posledné roky sa mi stáva pravidelne,že sa družstevníci vykašlú na záverečnú kosbu vojtešky ,a včely na prelome srpna a září zalejú´10 r plodiská 42x35 tak,že nejdú udvihnút..tam ani nemám kam cukor dávať..snad by som to nemal v září vytáčat??.. Žiadna móda ani prelom storočí..podobne to majú včelári v lokalitách kde sa premnožila zlatobyl kanadská..táto a aj príp.spomínaná krmná vojteška sú porasty bez pesticídov,čo má pre včely v polno krajine cenu zlata..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71877
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu