78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - (2a00:1028:9942:42a6:e0db:aa9b:e82b:c32e) --- 3. 2. 2018
Re: Rámky
Lípa? měkké, kroutí se to, hřebík v tom nedrží.
Smrk mám osvědčený přes 15 let a v poho, jestli při sponkování vyhodím 10 rámků z 1000, a borovice je ještě lepší, obsahuje vice pryskyřice , je "mastnější" a tolik se neštípe , ale úplně ze všeho nejlepší je bříza, polotvrdá, neštípe se a pekně v ní drží sponky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71270
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 3. 2. 2018
Re: RĂĄmky
Štípe a při manipulaci se vytahují hřebíky. Taky je mám. Když není lípa co naděláš. Ber kde ber Standa ---------- Původní e-mail ---------- Od: Pavel <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 3. 2. 2018 16:49:04 Předmět: Rámky "Ahoj, muže někdo popsat výhodu lipového dřeva na ramky ? Dělám si je sám , z “domácího” smrkového dřeva a tak výhodu lípy jsem nikdy prakticky nepoznal. Když se zrobí přesně , ani se moc nekrouti, ale možná se smrk a borka víc štípe při sbíjení, ale i to se nechá předvrtat. "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71271
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 2. 2018
Re: RĂĄmky
Lipové se právě štípe málo. Nepodstrčil Vám někdo topol, ten se právě štípe hodně i přes léta? Nebo horší vrbu? Ta se taky dost štípe. Taky smrk se poměrně dost štípe v letech, aspoň běžné smrkové dřevo, kde je výrazně odlišené letní a zimní dřevo. Pokud se nejedná o odpadní smrkové dřevo z nejspodnější části smrku, kde občas bývá kmen znatelně rozšířený údajně působením houby václavky. Tam je dřevo hodně měkké až někdy "balzovité" a rozdíly mezi letním a zimním dřevem jsou minimání. Takové dřevo se podobá nejvíc olšovému dřevu, to je myslím z našich listnatých dřev , snad s výjimkou střemchy, nejměkčí
Lipové dřevo není pevnostně ani odolností proti hnilobě nic moc, ale lípa má minimální rozdíl mezi letním a zimním dřevem, takže laťky jsou stejnoměrné a vysušené se jako měkké dřevo dobře zpracovává a obrábí i tupějšími nebo horšími nástroji. Kdo používá masivnější latičky, lípové dřevo je lehčí než třeba smrkové.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71272
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 2. 2018
Re: RĂĄmky
Jinak na sbíjení rámků jsou kontraproduktivní dobře pozinkované sponky nebo hřebíky. Nepozinkované běžné hřebíčky totiž ve dřevě zareznou a tím tam perfektně drží. Pozink nezarezne nebo jen po hodně dlouhé době a tak se hrebíčky nebo sponky vytahují.
Pomáhá taky když se rámky vyvařují ve vodě nebo se vosk z nich dobývá parou, hřebíčky zareznou.
Jinak pokud se hřebíčky vytahují, u mých hodně desetiletí starých rámků a při tahání kleštěmi z úlu, zajišťuji je z boků nejlépe sedlářskými masívními sponečkami o výšce nějak 6 - 10 mm. nejlépe asi těmito:NOVUS G 11/6-14mm
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71273
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu