78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 3. 2017
Re: informace
"Ale problém je v tom generalizování např. mor je všeude, statistika je k ničemu, předepsaná léční proti roztočům jsou na nic atd. Když nic jiného, tak léčba proti varoa souběžně vyhubila roztočíka, který včelstva také dovedl zlikvidovat nebo i značně oslabit, ale kdo by si to pamatoval, že.Dnes se hovoří o ptačí chřipce jako o nové chorobě, ale ona tady byla i v minulosti pouze se nazývala mor drůbeže. Virozy včel jsou něco podobného s rozdílem, že se dnes tahají včely napříč všemi kontinenty a choroby, které jsou místní se rozšíří na velké vzdálenosti."
a.
Přesně tak.
Například mně se nějaká včelstva vytratila "typicky na varaózu" v letech nějak 1990 - 1996, v době, kdy po první fumigaci roztoči nepadali vůbec nebo jen desítky. Listopad, mrazivé období kolem nuly, včely nelétaly a v úlu zůstaly všechny zásoby a úplně bez včel nebo jen uhynulá stovka, dvě stovky v posledním sezení a na podmetu.
Tehdy jsem v každém úlu takzvaně udržoval linii, to znamená matku odchovával z plodu v tomtéž úlu. Ty včely se oproti vedlejším vyznačovaly poslední rok, dva roky vždy tím, že měly pomalejší jarní rozvoj a v létě menší sílu. Obecně jako by jejich matka byla stará 2 - 4 roky, i když ve skutečnosti byla třeba mladá. Mně to v prostředí zadováků nejdřív vyhovovalo, protože takové včelstvo přineslo svůj díl medu v pozdním létě z lip a z medovice, tudíž toho kvalitního medu, zatímco silnější včelstva často tento přinesený med proplodovala. Navíc s takovým slabším včelstvem se komfortněji pracovaly, byly vždy hodně mírné.
Nakonec jsem ale začal takové linie brakovat. Které včelstva měla na jaře pomalý rozvoj a v létě nedosáhly určité síly, nechal jsem jim příští rok odchovat matku z plodu z jiného včelstva s opačnými vlastnostmi. A úhyny zmizely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 70141
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Honza (89.176.136.212) --- 2. 3. 2017
Re: informace
Tehdy jsem v každém úlu takzvaně udržoval linii, to znamená matku odchovával z plodu v tomtéž úlu. Ty včely se oproti vedlejším vyznačovaly poslední rok, dva roky vždy tím, že měly pomalejší jarní rozvoj a v létě menší sílu.
-----------------------------------------------------------
Pokud tomu tak je, pak stejný efekt může nastat při opakovaných tichých výměnách matek. To nastává také při využívání metody LBV. Při metodě LBV prakticky nejsou roje, včelaření je jednodušší, ale....Máte s tím někdo nějakou zkušenost? H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 70142
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu