78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- JosPr (46.135.17.234) --- 18. 12. 2016
Re: plemenářský zákon
V genovych zdrojich je kolem 300 kranek a na ne dotace na plemenne matky,s nimi at si hraji dotacni slechtitele.Rozmnozovaci chovy asi budou mit nejakou formu kontroly,dotace na prodane matky byla snaha orezat,nekteri o bumasku rozmnozovaci chov prisli.Jinak to vidim tak,ze kvalitni matky se budou prodavat i bez dotaci,zajem o kvalitu tu bude,a je celkem jedno,co to bude za mix,jestli ligustika,kranka nebo buckfast bude mit 50 ci vic %.A domaci chovy u zajmovych vcelaru,to je pole neorane a nekontrolovatelne.Ve vcelarstvi pan Cimala zminuje mnohde zvysenou bodavost a poukazuje na vliv vcely tmave,coz je trosku usmevne,nebot na mnohych vcelnicich litaji "kranky" z domacich smesek zihadly dopredu a geny vcely tmave tento material v zivote nevidel.Dokud nebudou vcelari brakovat na bodavost,a nemit radost,ze maji ve vcelstvu vubec nejakou matku,muze se plemenarsky zakon stavet treba na hlavu...Kranky se zlutymy prouzky jsou tady,zlute matky po vlaskach taky,a stejne mame vsichni "kranku" jako remen.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 69565
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (2a00:1028:83be:142e:a935:877e:16cc:d350) --- 18. 12. 2016
Re: plemenářský zákon
JosPro:
Ve vcelarstvi pan Cimala zminuje mnohde zvysenou bodavost a poukazuje na vliv vcely tmave,coz je trosku usmevne,nebot na mnohych vcelnicich litaji "kranky" z domacich smesek zihadly dopredu a geny vcely tmave tento material v zivote nevidel.Dokud nebudou vcelari brakovat na bodavost,a nemit radost,ze maji ve vcelstvu vubec nejakou matku,muze se plemenarsky zakon stavet treba na hlavu.
------------------------------------------
V tom "odborném časopise" by si už měli udělat jasno.:-)
Na jednu stranu se tady neuchovala včela tmavá ani do šedesátých let, v důvodové zprávě v Parlamentu se tvrdí že je tady jen Kraňka a ten zbytek z předminulého století tady pořád píchá?
Kam se hrabou ty včely z Afriky. Ještě že si do Ameriky nedovezli včelu tmavou. :-(
To by teprve viděli co je to bodavost.:-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 69567
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (178.22.116.252) --- 19. 12. 2016
Re: plemenářský zákon
Jediný co se v tom plemenářském zákoně změnilo je jediné plemeno kraňky. Ostatní kolem uznaných sdružení tu platí podle tohoto zákona šestnáct let a zůstalo to nezměněné. Jak s tím souvisí dotace netuším, na nic jiného než na kraňku doposud také nebyly a nadále tak to zůstává.
Tady jde o něco jiného, spíš bych to viděl na nekontrolovatelné množení se dovozu ze zahraničí jiných plemen. Ale pokud nebude oficiálně známo co je to kraňka, tedy standart, je to zatím úprava bezzubá.
Jinak vidím to naprosto stejně s tím přežitím původního za posledních čtyřicet let. Ale potom to znamená, že ten chov tmavé na Šumavě, kde se uvádí, že je to záchrana našeho původního materiálu je podvod. A jak jsem se na VF dočet tak PSNV na zjištění původních genů vzala od státu nějaké peníze, ale výsledek zjištění nezveřejnila.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 69568
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (82.99.171.68) --- 19. 12. 2016
Re: plemenářský zákon
Jak s tím souvisí dotace netuším,
...........
to je právě to že dotaci 1D smí distribuovat jen Uznané chovatelské sdružení. :-)
Na tom dojela Mladá Boleslav, když si chtěla 1D distribuaovt sama, mají to na papíře z MZe.
Proto taky SVaz před pár lety založil Uznané chovatelské sdružení včely tmavé. I když nemělo ani jednu matku. :-)
Buď jde o kraňku nebo o prachy.
Kdyby šlo o včely, tak je to nejmíň v etickém kodexu funkcionáře a ve stanovách už dávno taky.
A tam není o Kraňce ani slovo, tedy že by řádný člen a funkcionář měl chovat Kraňku.
Je tam jen, že musí hlásit pokud je organizován v jiném spolku. :-)
A pro Mirka - do Parlamentu to dal SVaz, to napsal autor pozměnovacího návrhu, že byl požádán ČSV aby to podal.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 69571
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (82.99.171.68) --- 19. 12. 2016
Re: plemenářský zákon
Měl, měl dokonce i dvě, kraňku a později když parta nadšenců hledala včelu tmavou na ŠUmavě a žádala o založení UCHS pro včelu tmavou , tak si založil i sdružení pro včelu tmavou.
Když mu je ale po mnoha stížnostech zrušili, protože neplnili povinnosti a neměli ani včely, tak hrozilo že si je konečně založí těch dvacet včelařů co někde na ŠUmavě udržují ty zbytky včely tmavé, tak přišli s tímto zákonem.
Takže mají úředníci konečně důvod jim to založení nepovolit, tak jak jim to blokovali ještě před tím, než si založilo to samé sdružení ČSV.
Podle všeho to vypadá že jde jen o to, aby si nikdo jiný nemohl založit uznané chov. sdružení. :-)
Fakticky je to nesmysl, to je stejné jako dát do zákona že každý včelař je zdravý a šťastný.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 69573
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 12. 2016
Re: plemenářský zákon
"Ve vcelarstvi pan Cimala zminuje mnohde zvysenou bodavost a poukazuje na vliv vcely tmave,coz je trosku usmevne,nebot na mnohych vcelnicich litaji "kranky" z domacich smesek zihadly dopredu a geny vcely tmave tento material v zivote nevidel.Dokud nebudou vcelari brakovat na bodavost,a nemit radost,ze maji ve vcelstvu vubec nejakou matku,muze se plemenarsky zakon stavet treba na hlavu."
No, já bych řekl, že včela černá jakožto chovaný druh u nás vymizela, ale jednotlivé geny včely černé mohou v chované populaci skrytě zůstávat desítky nebo i možná stovky let.
Já to vidím tak, že jestli se tomu bude někdo s dostatečným počtem včelstev věnovat a bude přednostně rozchovávat včelstva , kde se objeví znaky černých včel a loketní index nebo jiný genetický rozbor, po nějaké době se mu povede původní černou včelu zrekonstruovat.
Jinak bych chtěl upozornit, že dle toho, co si pamatuji, u nás, severní předhůří Beskyd, výrazně klesla ochota včel sbírat letní medovicovou snůšku někdy v letech 1980 - 1990.
Soudím, že někdy v té době u nás bylo dokončeno genetické převládnutí dovezené kraňky nad původní včelou, která by měla být mix černé včely z čech a místní kraňky ze Slovenska přizpůsobené právě těn lesním zdrojům.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 69569
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu