78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vaeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vdy vyplnili kolonku "téma".
V případě, e reagujete na některý ji uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle kadého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro kadý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, e budete dbát výe uvedených pokynů.)
Zběné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Stonjek --- 23. 8. 2004
Hliník v úlech.
Jedná se o lepení stěn úlů hliníkovou folií, která má vyzařované teplo odráet zpět. Propagátorem tohoto způsobu je ing. Meta Lengál z Plzně. Je to obdoba hliníkové Folie za radiátory, kdy se udává a 30% úspora tepla. Ing Lengál ve Včelárovi udává navýení výnosů a o 70%. Obojí zkouím. U radiátorů 30% úsporu paliva rozhodně nemám a u několika pokusných úlů navýení výnosů také ne. Prostě papír snese vechno. Je ale moné, e v mých hodně zateplených Dadantech to tak výrazně nefunguje a tak i mě by zajímalo, jak to funguje jinde. Rozhodně tento způsob nezatracuji.
Zdraví Ruda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 6919
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Poláek --- 23. 8. 2004
Re: Hliník v úlech.
Loni jsem si této nabídky taky všiml. Ponořil jsem se do odborných knih, abych zjistil přínos odrazu tepelných paprsků a zjistil jsem asi toto. Bohužel je to už skoro dvacet let, co jsem podobné vzorce studoval, takže mi ty vzorce moc neseděly, ale něco jsem zjistil. Teplo se ze zdroje odvádí sáláním tepelných paprsků, prouděním v plynném a kapalném prostředí a vedením v tuhých předmětech. V běžném prostředí odvádí zdroj o teplotě několik stovek stupňů většinu svého výkonu sáláním. U radiátorů s teplotou 50 - 95 st C je to už jen v rozmezí cca 5 - 25 procent tepelného výkonu. Povrch zimního chumáče má v mrazech teplotu 10 st C, při plodování 35 st C. Sálavý výkon zimního chumáče budou potom maximálně jednotky procenta až v případě mrazů 0,xxx procent celkového tepelného výkonu zimního chumáče a maximálně přesně tolik může odrazivost hliníkové fólie ušetřit tepla. Na druhé straně si dovedu představit, že úly s nalepenou hliníkovou fólií jsou v zimě lepší, než úly bez fólie. V běžném úlu se v zimě vlhkost kromě jiného sráží do stěn. V krajním případě může být většina tloušťky stěny úlu na konci zimy nasáklá vlhkostí. A to je ještě horší, než kdyby v úlu ten nasáklý materiál vůbec nebyl, protože se voda musí nejdřív odpařit, aby se vůbec stěna úlu začala oteplovat, ať už zvenku sluncem, nebo zevnitř včelami. Hliníková fólie brání vniknutí vlhkosti do stěn úlu a tím zhoršení izolačních schopností úlu v zimě. Hodnotím tedy propagaci úlů s nalepenou hliníkovou fólií přes odrazivost tepla jako dobrý propagační tah, nic více.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, August 23, 2004 8:14 AM Subject: Hliník v úlech.
> Jedná se o lepení stěn úlů hliníkovou folií, která má vyzařované teplo > odrážet zpět. Propagátorem tohoto způsobu je ing. Meta Lengál z Plzně. Je > to obdoba hliníkové Folie za radiátory, kdy se udává až 30% úspora tepla. > Ing Lengál ve Včelárovi udává navýšení výnosů až o 70%. Obojí zkouším. U > radiátorů 30% úsporu paliva rozhodně nemám a u několika pokusných úlů > navýšení výnosů také ne. Prostě papír snese všechno. Je ale možné, že v > mých hodně zateplených Dadantech to tak výrazně nefunguje a tak i mě by > zajímalo, jak to funguje jinde. Rozhodně tento způsob nezatracuji. > Zdraví Ruda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 6928
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu