78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 19. 3. 2016
Re: Řeme raději
"Pokud vím, včely osidlují dutiny od průměru cca 13 cm po miliony let. Proto
bych Vás chtěl požádat o vysvětlení (i anonymně), proč 40 již ANO, ale 39
ještě NE. Předem děkuji za vysvětlení, abych se poučil.
VP "
a.
Já myslím, že tam není žádná pevná hranice a že ty rozměry jsou víceméně náhodné.
Například před 100 - 200 lety v době klátů měly naše černé včely v genech zakládat znatelně slabší včelstva než dneska a tak se vyplácely kláty od vnitřního průměru cca 25 cm. Kmeny na takové kláty asi taky byly mnohem dostupnější než tlustší kmeny.
V dobách, kdy se stanovovala Adamcova míra, už byly včely nějakých 50 - 100 let šlechtěny na vyšší výnosy a to s sebou přineslo geny pro silnější včelstva. Rámková míra 39 x 24 tak byla stanovena pro hodně silná včelstva.
V Americe Langstroth choval včelstva založené na italské kraňce, která tvoří silnější včelstva než tvořila černá včela plus tam byly dle legendy nějaké v coulových mírách standartizované přepravní bedny na materiál o délce těch 45 a něco cm, které langstroth v začátcích použil pro úly plus tam byla americká divočina s obrovskou snůškovou kapacitou.
U nás zase v době vzniku Optimalu už byly včely tolik vyšlechtěny na med a na sílu, že Adamcova míra byla beznadějně malá. Optimal chtěli udělat ve čtvercovém průřezu a tak objemný, aby plný úl v létě nebyl úzký vysoký vratký věžák, jako to bylo tehdy u silných včelstev s Adamcovými rámky, ale znatelně rozložitější nižší stabilnější úl. Tak vznikla ta délka rámku 42.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68371
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - vsusick (82.117.130.25) --- 19. 3. 2016
Re: Řeme raději
Neodpovídá délka rámku 42 také náhodou délce rámku Zander a Slovenské míře B, které existovaly dávno před vznikem Optimalu?? V zásadě platí ono staré rčení, že úl medu nepotí. Největčí výhodou Langstrotu je jeho rozšíření po světe a z toho plynoucí velké zázemí v oblasti úlů a veškerého dalšího příslušenství. Totéž by mohlo platit o Zanderu v Evropě. Rozšíření je přece jenom větší než adamcova míra v českomoravské kotlince :-D
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68372
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 19. 3. 2016
Re: Řeme raději
"Neodpovídá délka rámku 42 také náhodou délce rámku Zander a Slovenské míře B, které existovaly dávno před vznikem Optimalu?"
No jo, ale musí odpovídat i výška rámku a částečně provedení rámku, aby se rámky mohly přendávat z jednoho úlu do druhého.
A pokud se mají volně používat nástavky na sebe či dno a strůpek, tak musí odpovídat půdorys nástavků a jejich posazení nebo případný falc.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68374
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu