78405

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

patapufa (195.113.123.86) --- 23. 12. 2015
Orientace ulu

Dobrý den. Chystám se na jaře začít včelařit a zrovna řešim umístění včelnice. Někde jsem se dočetl, že ideální je jižní či východní orientace česen. Byl by vyhovující okraj smíšeného lesa s výletem na západ, kde je velké pole? Pokud je tento dotaz úplně mimi mísu, tak se omlouvám. Patapufa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Petr (109.81.210.142) --- 23. 12. 2015
Re: Orientace ulu

No to víš, občas od západu fičí, zvlášť když to není v zákrytu. Když ale vezmeš v potaz kočovné vozy s úly na obou stranách, tak se orientují východ - západ. Škoda, že se nezeptáš, jestli máš také vstoupit do svazu včelařů. Přečti si příspěvky dva týdny zpátky a bude ti jasné, že ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 12. 2015
Re: Orientace ulu

Víc než umístění česen je podstatné mikroklima toho místa a zdroje snůšky v okruhu kilometr 2 kilometry jako silné snůšky a potom v okruhu do 5 kilometrů jako ještě dosažitelné snůšky.
Nesmí tam být příliš větrno neboli to být někde na otevřeném kopci stejně jako to nesmí být úplně dole v údolí, kde přes zimu teče studený vzduch z kopců a v létě se tam drží zima a vhko.
Nesmí tam být příliš sucho, aby včelky , pokud pár dnů neprší, nemusely létat pro vodu kilometr stejně jako to nesmí být hned u velké vodní plochy nebo bažiny, kde včelky často splete vodní hladina nebo nad ní musí hodně létat a srazí je do vody vítr a kde jde na jaře z vody zima. Nesmí to být na úplně otevřením místě, kde od rána do večera praží na úly slunko, protože se úly v létě přehřejí stejně jako to nesmí být kdesi hluboko v lese nebo v rokli nebo pod skalami obrácené na sever, protože tam je po většinu dne málo světla a vhko, včely pozdě vylétávají a brzo končí se snůškou. Nesmí to být na místě, kde na jaře se dlouho drží sníh, protože to zpožďuje první prolet a způsobuje, že včely v zimě nevyužijí krátkodobější oblevy k proletům a nesmí to být na místě, kde široko daleko sleze sníh jako první, protož to vyžene včely ven v době, kdy venku ještě nic není a spousta jich uhyne na okolním sněhu. atd atd.
nesmí = není vhodné.
Asi 5 -10% běžné krajiny je z výše uvedených důvodů velice nevhodných pro včely, asi 5 - 10 % je pro včely hodně vhodných, ale často ty místa včelař nevlastní a není možné sehnat povolení majitele pro umístění včelstev nebo tam není přístup a všechny by se třeba muselo tahat v rukách třeba stovku metrů. Ve zbytku krajiny se včely dají umístit.
Musí tam taky být dobré "mikrozlodějské" podmínky neboli volně postavené úly neviditelné z frekventovaných veřejných cest nejsou navštěvovány zloději nebo vandaly častěji než řekněme jednou za rok, dva roky.....
Pro začátečníka je nejlepší ta vlastní zahrada, pokud není na extrémním místě. Případně později kočování přes léto převážením úlů na přívěsném vozíku.
Co se týká umísťování u polí, podle mně to chce úmísžovat od pole aspoň 5 metrů. Většinou je pole pro včely mrtvé území, kde nic není, protože plevely jsou vybity herbicidy a řepka je ošetřována insekticidy s přidaným odpuzovačem včel, takže dnes obvykle na řepku létají jen minimálně.
Záleží asi hodně na zemědělci, pokud na agrochemikáliích nešetří, dodržuje pravidla a do kvetoucích porostů ještě používá odpuzovače včel, stačí jen zajistit, aby postřiky nešly na úly a jejich bezprostřední okolí. Pokud zemědělec používá nějaké levné falšované agrochemikálie, míchá a dávkuje všelijak, chce to být od pole aspoň 100 - 200 metrů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
patapufa (80.250.14.171) --- 26. 12. 2015
Re: Orientace ulu

Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu