78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- PotuĹžnĂk VĂĄclav (e-mailem) --- 1. 10. 2015
Re: dokrmenĂ oddÄ?lku
Zdá se mě, že jsem asi to spodní krmítko a žebříček nepopsal dostatečně srozumitelně. Bylo to myšleno takto. Rezervní plást se zásobami přidat oddělku teď a případný problém nedostatku zásob NA JAŘE v kterémkoli včelstvu, tedy kritickou hranici nejméně 3-5 kg řešit tím spodním krmítkem. V té době již se včely pohybují po celém úlu, pokud se roztok dá v teplém dni a hodně teplý tak je nalezen a odebírán. Vhodnější je samozřejmě med než cukr. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67293
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 1. 10. 2015
Re: dokrmenĂ oddÄ?lku
Já to vidím tak, že za prvé je vhodné doplnit zásobami tu plochu plástů, kterou včely vyčerpaly plodováním z horního nástavku. A to proto, aby pokud v zimě bude mráz bez oblevy trvající více měsíců, včely nebyly usazeny tak špatně, aby spotřebovaly dostupné zásoby a uhynuly protože zbytek zásob bude nedostupných.
Za druhé při rozplodování v předjaří a na jaře, pokud byly včely v zimě "dostatečně" slabé, budou mít spotřebovány zásoby jen ve středních plástech, krajní krycí plásty budou plné. A právě ty zásoby spotřebují při jarním rozvoji.
Pokud byly včely silnější, budou v zimě žít z většiny těch 7 plástů a na jaře by potom v krycích plástech zůstaly jen zbytky, takže je jim nutno zajistit další zásoby.
V předjaří a na časném jaře optimálně plásty se zpracovanými zásobami z jiných včelstev, nyní stále ještě dokrmením.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67294
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu