78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- Ivo Dragoun MUDr (e-mailem) --- 30. 9. 2015
dokrmenĂ oddÄ?lku
10 včelstev + 3 oddělky, vysoké nástaky PS, (39*24) stanoviště Malá Morava- Sklené, 700m/m. Přátelé mám menší dilema a rád bych znal váš názor.Standardně jsem zakrmil v druhé polovině srpna, třem oddělkům jsem dal po10-ti kg roztoku cukru, tou dobou byly v jednom nástavku na 7-mi rámcích.Počítal jsem sice s tím, že budou plodovat třeba až do října, ale předevčírem při kontrole jsem je našel ve dvou N (horní byl krmný) celkem na 15-ti R. Protože bylo zrovna chladno a přeprchalo nekontroloval jsem plod ale jsem si jistý že ho tam ještě bude dost.Teď si říkám,že bych rozhodně měl přidat zásob - nějaký med a plásty mám sice uschovány,ale to spíše pro kalamitní situace na jaro. Přemýšlím tedy,jak je na tom oddělek s letními krátkověkými včelami, zda se již také rodí jen dlouhověké a jaká by to byla pro něj zátěž zakrmit ještě tak 5-ti kg cukru. O víkendu má být až 22 st.takže počasí by příálo,Přesto mám strach abych je neoslabil.Prosím o vaše názory a předem děkuji. Ivo Dragoun MUDr.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67286
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - PotuĹžnĂk VĂĄclav (e-mailem) --- 30. 9. 2015
Re: dokrmenĂ oddÄ?lku
Jedna věc je teplota mimo úl, ale ta příliš nerozhoduje. Rozhoduje teplota krmného roztoku. A tu samozřejmě ovlivňuje vzdálenost včel od krmítka a teplota v chomáči, tedy zda ještě mají plod a nejvíce uteplení nad krmítkem. Píšete 5 kg cukru, tedy asi 6,5 litru roztoku, v říjnu mě přijde nereálné. Píšete o kalamitní rezervě na jaro. Tu lze řešit, podle mého názoru, krmítkem do podmetu a včelám dát "žebříky" z jehličnaté větvičky zasunutou mezi rámky a ponořenou do roztoku. A podáváno v přiměřených dávkách. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67288
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 9. 2015
Re: dokrmenĂ oddÄ?lku
"třem oddělkům jsem dal po10-ti kg roztoku cukru,"
Já bych pro upřesnění potřeboval vědět, co to znamená.
Jestli 10 kilo roztoku cukru, to je 6 kilo cukru plus 4 kg(litry) vody nebo je tím míněno 10 kg cukru rozpuštěných v blíže neurčeném množství vody?
a.
"tou dobou byly v jednom nástavku na 7-mi rámcích"
"ale předevčírem při kontrole jsem je našel ve dvou N (horní byl krmný) celkem na 15-ti R"
Já tu technologii nepoužívám, ale předpokládám, že v druhé polovině srpna byly na7 rámcích a někdy v září... kdy?... bylo nad ně přidáno dalších 7 plástů plných zásob - to je odhadem dalších takových 14 - 15 kg zásob?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67289
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 9. 2015
Re: dokrmenĂ oddÄ?lku
Obecně jak nad tím uvažuji, tak jestli jiné roky se po přidání krmného nástavku nestalo nic, protože včelky zůstaly ve spodním nástavku a nad sebou měly plásty se zásobami na zimu, na které přešly až pozdě na podzim nebo dokonce v zimě, tak letos po přidání krmeného nástavku ve stejnou dobu došlo díky vysokým teplotám k aktivaci oddělku. Oddělek si "uvědomil" zdvojnásobení prostoru a rozjel znova plodování, aby zvýšil počet zimních včel úměrně k tomu navýšení prostoru.
Vidím to na potřebu se do oddělku podívat na množství plodu a doplnit krmení tak, aby prostor po vybíhajícím plodu v horním nástavku byl opět zaplněn zásobami a plodování a první sezení zimního chumáče bylo ve spodním nástavku. To by mohlo být tak kilo, možná až 3 kila cukru, podle síly oddělku a podle toho, jak moc se po dokrmování znova rozjede plodování.
Jak moc to včely zatíží, je otázka. Já používám uteplená plochá krmítka z misek pod květináče nad včelami o takové velikosti, v jaké plodující včely už trochu sražené do zimního chumáče dokáží udržet cukerný roztok teplý. V tomto čase by to mohla být miska o objemu roztoku až litr. Litr roztoku vyberou za pár hodin přes noc. Mezi jednotlivými krmeními nechávám pauzu tak 1 - 2 dny, aby včely nebyly tolik namáhány. Někdy po poloviny října už včely přes noc celý litr vybrat nestihnou , miska se tak musí měnit za menší. Tady to podle mně nebude třeba.
Včelám podle mně námahu se zpracováním zásob takhle pozdě ulehčuje a regeneruje je dostupnost kvalitního pylu na stanoviští. Takže je vhodné, aby tam bylo v okolí dostatek kvetoucích rostlin a podstatná část z nich byla mrazuvzdorná - neboli schopna produkce pylu i po říjnových a listopadových mrazících .
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67290
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu