78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 24. 7. 2015
RE: narkotizace vÄ?el
Děkuji za odpověď a dávám další látku k úvaze. Chystám přemetání včel do dezinfikovaných úlů na čisté rámky a mezistěny (norské zimování). Doporučil mi to veterinář vzhledem k výskytu moru včelího plodu s tím, že mám včely v rojáčku nechat tři dny hladovět, aby strávily spóry. Od jiných jsem se zase dověděla, že je nutné včely v rojáčku pokrmit - což chápu. Ale co si mám z
těch rad vybrat? Podotýkám, že jsem měla na stanovišti kliniku. Děkuji za radu. S pozdravem Míra.
---------- Původní zpráva ----------
Od: Sroll Josef <Josef.Sroll/=/upce.cz>
Komu: 'Včelařská konference' <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 7. 2015 12:27:34
Předmět: RE: narkotizace včel
"Před nějakými 30 lety jsem to také zkoušel. Metod je několik, sobě podobných. Nejjednodušší je nasypat to do hodně rozpáleného kuřáku přímo na žhavé uhlí, chvíli se valí onen dým. Druhá metoda je vytvořit hustý roztok a nechat řádně nasáknout silnější savý papír. Usušit a potom v kuřáku zapálit. Je to metoda pohodlnější. Ovšem nutno upozornit, že tyto usušené papíry jsou nebezpečné, hrozí samovznícení a jednou zapálené se již prakticky nedají uhasit. Proto tyto manipulace (sušení, pálení v kuřáku) neprovádíme ani doma, ani ve včelíně ale, venku, kde nelze nic podpálit.
Ten hustý bílý dým když vnikne do rojáku způsobí narkotizaci během několika vteřin. Pokud jsou včely nasáté, potom obsah medového váčku vyvrhnou a je vše ulepené. Matku přidáváme nenarkotizovanou, přijmou ji vždy.
Přesto se tato metoda v praxi moc nepoužívá a ani já ji nedoporučuji.
Pepa
-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of ragdol5/=/seznam.cz
Sent: Friday, July 24, 2015 8:42 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: narkotizace včel
Dobrý den přeji a prosím o sdílení zkušeností s narkotizací včel. Objednala jsem si dusičnan amonný, výrobek přišel bez jakékoli informace o použití.
Bezpečnostní list sice obsahuje tlf. čísla na distributora, ale ta jsou již neplatná. Nevím, co s tím - zda jen tak hodit do úlu, nebo do kuřáku, nebo do koše. Zdraví Míra."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67103
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 7. 2015
Re: narkotizace vÄ?el
No, když to tvrdí veterinář, že musí vyloučit spory, tak asi něco na tom bude. Mně roje a smetence vždy vydržely ve sklepě (tma, teplota 10 - 15 st C) i ty tři dny bez problémů. Jednou jsem to bez krmení protáhl na 4 dny a to už na dně rojáky byly nějaké viditelně uhynulé včely.
Nějaké menší množství cukru, tak čtvrt, půl litru bych klidně dal. Ve smetenci by stejně měly být nějaké plásty, aspoň já tam tak dva dávám, takže případný přebytek sladiny uloží do buněk už v rojáku. i když tady asi dávat plásty nebude možné, jedině nezamořené plásty od někoho jiného.
Že smetenec v rojáku správně sedí, se pozná podle toho, že se ve sklepě za nějakou hodinku uklidní a je téměř úplně potichu. Až teprve když se rozsvítí, přijde k rojáku nebo na něho dokonce klepne, včely silně zašumí takovým jednotným zvukem. Někdy se to sezení nelíbí jednotlivým včelám a ty hlučí furt, zatímco většina smetence je potichu, dokud nejsou vyrušeny.
Pokud neustále hlučí všechny včely, i druhý den a takovým nejednotným hlasem, každá včela trošku jinak, tak je něco špatně.
Co se týká narkotizace, já bych je raději smetával bez narkotizace. Narkotizace totiž zkracuje život včel neboli je určitě oslabí a to jde proti zbavení se moru, které i tak nejspíš bude podle všeho velice nejisté
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 67104
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu