78125

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 3. 2015
Re: Parlamentni listy

"právě proti tomu přežívání se musí účinné látky střídat alespoň 2
Já praktikuji; Těsně před snůškou Formidol. po snůšce Gabon (jak to s ním
letos bude?), fumigace, varidol 2x, podle spadu pak aerosol M1.
To střídání je jediná obrana proti rezistenci."
To je sice pravda, že střídání účinných látek je jediná obrana proti rezistenci, ale na léčení varaózy máme dnes ty účinné látky pouze tři. A z toho jen dvě s intenzívním účinkem, který zaručí při dlouhodobém nebo vícenásobném ošetření téměř stoprocentní likvidaci roztoče.
To jsou za prvé látky ze skupiny pyrethroidů , Tau Fluvalinat a Acrinathrin.
Za druhé to je Amitraz.
A protože se má na fumigaci a aerosol střídat přípravky s fluvalinatem MP10 FUM a M1 AER a Varidol 125 s Amitrazem, jsou v nepříznivém roce včely ošetřovány včetně Gabonu s Acrinathrinem pouze pyrethroidy, tudíž žádné střídání účinných látek se nekoná.
Kyselina mravenčí je jen na oddálení přemnožení roztočů, má účinoost jen nějak 60 %.
A jiné známé a jinde v Evropě používané prostředky jsou taky zatím pouze podpůrné, protože jejich účinnost je podobná jako u kyseliny mravenčí.
Jediné Amitraz a výše uvedené pyrethroidy zaručují při rozumném počtu opakovaných ošetření prakticky stoprocentní zničení populace roztoče ve včelstvech.
Proč tedy nedělat nebo kazit jarní nátěr plodu a nechávat optimální počet na odolnost vyselektovaných roztočů k dalšímu nerušeném plnohodnotnému množení, když je možné jedním jarním ošetřením ty populace prakticky zničit. A výrazně tak zpomalit množení roztočů stejně jako nárůst jejich rezistence na jediné dvě účinné látky, které máme.
A až ta rezistence skutečně nastane, tak o hodně zbytečných let dřív odsoudit včelaře v sezóně, od jara do podzimu, na nutnost léčit pomalu každý měsíc a možná až dvakrát za měsíc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66307


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu