78440
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 11. 3. 2015
Re: Parlamentni listy
právě proti tomu přežívání se musí účinné látky střídat alespoň 2 Já praktikuji; Těsně před snůškou Formidol. po snůšce Gabon (jak to s ním letos bude?), fumigace, varidol 2x, podle spadu pak aerosol M1. To střídání je jediná obrana proti rezistenci. Pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 11. 3. 2015 12:41:53 Předmět: Re: Parlamentni listy
""Pepane . V podstatě máš pravdu, ale hlavně ti noví, i na veterině. Mám 25 včelstev. Našli mi 36 roztočů. Jihlava to loni po..... a ted se vezem všichni na jednom voze. Ve všech ZO na jihlavsku , kdo má jednoho roztoče na včelstvo musí natírat a 1 x varidol. Tak jak jste to už kolikrát psali . Tady někdo neuvažuje hlavou. Ti roztoči tam mohou být i z prvního ošetření. Holt peněz je asi jak šupek tak budem jedovat až do snůšky. Tu sílu co mám letos nepamatuji, jak to ometat a natírat si neumím představit. To je asi 0,5 až 0,45 na 1 včelstvo. Co dělat . maximálně to nafumiguju a co je pod víčkama , děj se vůle Aláhova . Standa" Konečně to aspoň někde začali dělat dobře a zase se objeví všelijací "vynálezci" , kteří toto nařízení docela "do....." Už jsem tady o mnoho dříve a vícekrát napsal, že jarní nátěr plodu až tehdy, když se na včelstvo objeví víc než tři roztoči je málo. Protože když na včelstvo do zimní měli spadne mezi 2 - 3 roztoči, znamená to, že v každém včelstvu je tak 5 - 10 živých roztočů. To jsou právě ti nejodolnější, kteří coby výběr na odolnost přežili ze 100 nebo tisíce těch , kteří byli živí ve včelstvu před začátkem podzimního ošetřování. A ti se od jara začnou intenzívně množit mezi sebou, což znamená vzhledem k použitému léčivu o rok později další vyšší level odolnosti k léčivu. Už dávno se mělo léčit nátěrem plodu na jaře všude, kde se ve spadu objevil i jenom jeden roztoč na včelstvo, aby ve včelstvu na jaře zůstalo mezi 0 až jedním roztočem a pouze výjimečně dva živí roztoči. Aby se museli rozmnožovat pomalu a příbuzenskou plemenitbou a byli o to víc postižitelní letními metodami léčení nebo omezování."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 66305
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 3. 2015
Re: Parlamentni listy
"právě proti tomu přežívání se musí účinné látky střídat alespoň 2
Já praktikuji; Těsně před snůškou Formidol. po snůšce Gabon (jak to s ním
letos bude?), fumigace, varidol 2x, podle spadu pak aerosol M1.
To střídání je jediná obrana proti rezistenci."
To je sice pravda, že střídání účinných látek je jediná obrana proti rezistenci, ale na léčení varaózy máme dnes ty účinné látky pouze tři. A z toho jen dvě s intenzívním účinkem, který zaručí při dlouhodobém nebo vícenásobném ošetření téměř stoprocentní likvidaci roztoče.
To jsou za prvé látky ze skupiny pyrethroidů , Tau Fluvalinat a Acrinathrin.
Za druhé to je Amitraz.
A protože se má na fumigaci a aerosol střídat přípravky s fluvalinatem MP10 FUM a M1 AER a Varidol 125 s Amitrazem, jsou v nepříznivém roce včely ošetřovány včetně Gabonu s Acrinathrinem pouze pyrethroidy, tudíž žádné střídání účinných látek se nekoná.
Kyselina mravenčí je jen na oddálení přemnožení roztočů, má účinoost jen nějak 60 %.
A jiné známé a jinde v Evropě používané prostředky jsou taky zatím pouze podpůrné, protože jejich účinnost je podobná jako u kyseliny mravenčí.
Jediné Amitraz a výše uvedené pyrethroidy zaručují při rozumném počtu opakovaných ošetření prakticky stoprocentní zničení populace roztoče ve včelstvech.
Proč tedy nedělat nebo kazit jarní nátěr plodu a nechávat optimální počet na odolnost vyselektovaných roztočů k dalšímu nerušeném plnohodnotnému množení, když je možné jedním jarním ošetřením ty populace prakticky zničit. A výrazně tak zpomalit množení roztočů stejně jako nárůst jejich rezistence na jediné dvě účinné látky, které máme.
A až ta rezistence skutečně nastane, tak o hodně zbytečných let dřív odsoudit včelaře v sezóně, od jara do podzimu, na nutnost léčit pomalu každý měsíc a možná až dvakrát za měsíc.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 66307
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu