78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- FRANTIĹ EK Ä?IHĂ?K (e-mailem) --- 20. 12. 2014
Re:
Pane Pepe to se pletete byl to rok 1978-79 Franta
"Vzpomeň si na silvestra 1984 - 85 Večer 16°Ca ráno -16 a následovala jen na
z nejkrutějších zim století Pomrzly u nás ořechy téměř všechny a réva taky.
pepan .
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 20. 12. 2014 7:35:02 Předmět: Re:
""Neplač nic zvláštního se neděje. Jako zahradník jsem takových prosinců zažil kolikero. Po novém roce se oralo, Po vánocích jsem sázel česnek V lednu trhal zimní hrušky co ještě nespadly. Včely to vždy v pohodě přežily. Jediná potíž u nich v takových rocích byly nadměrné zbytky cukerných zásob které bylo nutno někam uložit."
Letos cca poslední měsíc je nebývale silný vliv Atlantiku a Golfského proudu plus k tomu ještě do střední Evropy zasahuje vliv středozemských tlakových níží. To obojí způsobuje v celé Evropě a ještě v západní části Sibiře nadnormálně teplé počasí. Jinde vypadá počasí v podstatě normálně. To se ale kdykoliv v lednu, únoru a částečně ještě březnu může změnit, potom do 14 dnů od této změny může být u nás v ČR sibiřský vzduch a mrazy přes den - 20 nebo i vyšší. I když to je dost málo pravděpodobné. Ale přechodný a slabší vliv sibiřské tlakové výše tak na 14 dnů a s tímto ochlazením spojené srážky, které na 14 dnů, měsíc přinesou sníh a zimní počasí s teplotami pod nulou i do nížin, je pravděpodobný hodně. Zima je ještě mladá a pravé zimní měsíce - leden a únor teprve budou.""
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65430
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 21. 12. 2014
Re:
Pane Pepe to se pletete byl to rok 1978-79 Franta
Bylo to určitě po roce 1982. Rok 1984 sedí.
A ořešáky nezmrzly proto, že byl mráz, ale kvůli tomu extrémně rychlému poklesu teploty.
Většina stromů a asi obecně rostlinstva u nás má období vegetačního klidu poměrně krátké, měsíc, dva měsíce. Stačí, když je někdy v listopadu pár dnů víc pod nulou a období vegetačního klidu je nastartováno. Po měsíci, dvou měsících pak už rostliny čekají jen na jaro a teplo. Stačí delší období tepla, jaké tehdy bylo před silvestrem a stromy začnou nalívat kmeny a větve mízou a připravují se na pučení. Když se potom začne pomalu ochlazovat, tak stromy zase tu mízu během pár dnů stáhnou do kořenů a nad zemí zůstane jen suché a tím mrazuvzdorné dřevo. Pro ořešáky jako jedny z nejméně mrazuvzdorných stromů prostě ten náhý pokles do mrazů byl moc a dřevo nalité mízou to nezvládlo.
Jinak co se týká mrazů, docela velké byly i v zimě 2011 - 2012. Tehdy nějak nejméně měsíc od druhého týdna ledna se k nám natáhla sibiřská tlaková výše, z tohoto titulu vanuly neustále severní větry, které tady natáhly arktické mrazy. Tady u nás na severní Moravě v té době nenapadl sníh, proto byly ty mrazy přes den "jenom" tak - 15 a v noci - 20, jinde, kde byl sníh, byly tak o 10 st C větší.
Zato u nás byl holomráz, půda promrzla tak do 1 metru a roztávala ještě měsíc po ústupu mrazu, kdy už bylo dost nad nulou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65433
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu