77972

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 20. 10. 2014
Koncentrace léčiva Re:

"2 kapky na obsednutou bednu, maximálně však 4 kapky. Třetí bedna totiž nebude obsazená i kdyby byla, tak max 4 kapky, účinnost je dostatečná. Pásek každopádně nahoru, kouř klesá. Někdy se stane, že pásek se 4mi kapkami zhasne, na to pozor - zkontrolovat, případně opakovat."

Zase o trošku líp vidím, proč ta varaóza není zvládána a proč jsou ty hromadné úhyny.
Účinnost léčení závisí výhradně na koncentraci látky a ta je dána vztahem: použité množství látky ku prostoru, ve kterém se rozptylí.
Jestliže správná koncentrace léčiva vznikne, pokud dám na nástavek 2 kapky, tak pokud fumiguji do prostoru tří nástavků, musím použít 6 kapek.
Jinak správně - pro včelaře asi příliš složité a proto se to v letáku neuvádí - počet kapek by se neměl uvádět na nástavek , ale na vnitřní prostor úlu.
Jestliže se mají používat dvě kapky na klasický nástavek, což i dnes by měl být nástavek 39x24 s 10 rámky, jsou to dvě kapky na prostor úlu 38.5 litru. Zhruba 1 kapka je na 20 litrů vnitřního objemu úlu. Pokud je včelstvo na dvou nástavcích 39x24 plus ještě na vysokém dnu, tak potom je třeba dávat 5 kapek.
Třeba langstroth má vnitřní rozměr 4.65 x 3.75 dm. Pokud se zimuje ve dvou běžných nástavcích, ty mají mít výšku 2.41 plus vysoké dno 12 cm vysoké, objem vyjde 105 litrů, což vychází zase na 5 kapek. (dvě kapka na každý nástavek + 1 kapka navíc).Pokud se zimuje na nízkém dnu, vyjde objem takového úlu 85 - 90 litrů - 4 kapky.
Pokud se zimuje v 5 nízkých nástavcích langstroth, jejich výška je 167 mm plus ještě na vysokém dnu, vyjde objem takového úlu skoro 167 litrů, takže na pásek se musí nakapat 8 kapek. Pokud se použije kapek méně, je koncentrace léčiva v úlu nižší než předepsaná, se všemí důsledky, které toto na odchov roztočů odolných k léčivu má.
A tak by se dalo pokřačovat dál s každým úlem, který se tady používá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64907


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
vsusicky (89.102.166.175) --- 23. 10. 2014
Re: Koncentrace léčiva Re:

Z takže návod k varidolu je vlastně na nic. Zase lidová tvořivost. Nepopírám, že v oblasti chemie máte významě lepší znalosti než já, ale v návodu se jasně píše o obsednutém nástavku ne o počtu beden.Zkuste se to vyjasnit v Dole.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu