78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 22. 3. 2014
Re: plod
Pane spisovateli Samozřejmě se řídíme rostlinami v okolí své všelnice a ne podle jižní Moravy. Souvislost mezi rostlinami a rozvojem včelstva je naprosto zřejmá a po mnoho let ověřená. Dkonce ce liší i mezi 2 sousedními vesnicemi.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 21. 3. 2014 18:19:11 Předmět: Re: plod
""kALENDÁŘ PODLE SIGNÁLNÍCH ROSTLIN 1) rozkvět jívy - první kontrola plodování 2) Rozkvět třešně nebo angeštu - vkládáme stavební rámky 3) začátek kvetení řepky - nasazování medníků 4) před koncem kvetení řepky - protirojová opatření a tvorba oddělků pak již obvykle následuje první medobraní pepan" y Signální rostliny jsou jen přibližný ukazatel. Říkají, že v rozmezí 1 - 2 týdnů +- kolem rozkvětu signálních rostlin se má příslušný zásah provést. Neboli říkají, že v danou dobu je třeba se do včelstev podívat a zjistit, jestli už jsou pro příslušný zásah připravená nebo ne. Přesnou dobu zásahu musí určit včelař podle rozvoje včelstev. Tady konkrétně co se týká rozdělení včelstva v zadováku na plodiště a medník čistě podle množství plodu a takové síly včelstva, aby i po vložení mateří mřížky včely bez problému vyhřály "přidělený" prostor, který je v zadováku variabilní podle přidaných plástů. y Podmínky určující rychlost rozvoje včelstev na jaře a rychlost rozkvětu jarních rostlin jsou totiž úplně odlišné. Včelstvo se v předjaří začíná rozvíjet a plodovat zhruba od doby, kdy počasí delší dobu překračuje minimální teplotní bod. Který je zhruba daný denní teplotou kolem poledne 6 - 12 st C a noční teplotou 1 - 5 st nad nulou. Proto například včelstva v teplejších oblastech Čr se letos rozvíjejí už od ledna, zatímco včelstva v chladnějších oblastech někdy od března. Zatímco většina rostlin a stromů kvetoucích v předjaří a na jaře se začíná rozvíjet jakmile teplota půdy stoupne nad nulu. Což je téměř všude kromě pár nejvýše položených oblastí od ledna. y Neboli kolem Prahy nebo na jižní Moravě bude letos opatření načasované podle rozkvětu meruňky provedeno už pozdě, u mě na severní Moravě kousek od Beskyd to bude určitě brzo. (Dneska u mně naplno rozkvetly myrobalány a mirabelky)"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63944
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 22. 3. 2014
Re: plod
Souvislost mezi rozvojem rostlinstva a rozvojem včelstva je malá. Podmínky, za kterých se rozvíjí, jsou různé, pouze včelám se za to x množství let vyplatilo na jaře reagovat rozvojem včelstva na rozvoj a kvetení rostlinstva. To ale platí pro průměrnou zimu a následující průměrné jaro.
Což letos není.
Kdo trochu pozoruje přírodu a taky trochu uvažuje, zajisté si všiml, že během takového atypického jara, jak je letos, bývají časové termíny mezi různými druhy rostlin, co se na jaře rozvíjejí a kvetou , oproti normálu podstatně rozhozeny. Případně dokonce některé rostliny, které za normálního jara kvetou dříve než jiné, nyní kvetou později atd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63945
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu