78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- gupa (93.92.52.23) --- 10. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
pepan:Často se myš zaměňuje s rejskem.Od toho pak také pramení názor, o chytání myší na špek. Ten je na rozdíl od myší hmyzožravec a je chráněný.
.............
Pepane, kde jsi prosímtě vzal, že je rejsek kterého chytnu na špek, chráněný? Rejsek obecný je normálně vyskytující se zvíře a je nutné ho někdy i lokálně likvidovat, hlavně při hnízdění v úlu. Nevím jak slušné rejsky máš, ale docela dost jsem jich i s mladýma najaře vyházel z úlů, typicky rozkoušou uteplivku a založí si hnízdo a chovají mladé. Takové pohádky o chráněnosti rejska mi musíš řídně vysvětlit, protože zákon o ochraně rejsků jako druhu nijak nehovoří, píše jen o jakémsi horském, ale asi jsi ten odborník na myši, tam mi tu ochranu jak to vidíš u rejska co chytnu na špek vysvětli...
_gp_
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
Mně připadá trávení hlodavců v úlech poněkud riskantní. Nikdy se nedá vyloučit, že nějaký hlodavec zemře venku a následně pak otráví nějakou šelmičku nebo dravce. Kdyby se dalo zařídit, aby to byl invazivní například norek nebo mýval nebo přemnožená liška , jezevec nebo vrána, bylo by to v pohodě. Klidně to ale může být nějaký původní vzácná šelmička nebo třeba pes pejskaře nebo v zimě i třeba sýkorky.
Co se týká hlodavců v přírodě, podle mně nejvíc problémů způsobují asi myšice. Na rozdíl od hraboše a hryzce je prostory nad zemí vysloveně lákají, jejich významnou částí potravy je hmyz sbíraný na keřích a větvích stromů těsně nad zemí a nevadí jim udělat si i hnízdo místo v noře nad zemí v nějaké dutina, třeba úlu. U mně tvoří myšice prakticky všechny problémy se včelami přes zimu. V lese stoprocentně a nejméně ze dvou třetin i na zahradě u domu.
Umí vyšplhat po vnějšku nástavkového úlu a dostat se otvory pod stříškou do uteplení strůpku a z něho se v zimě prokousat dolů až ke včelám. Včely zničí , v úlu si udělají hnízdo a navíc to tam pořádně zaneřádí páchnoucími výkaly a močí.
Klasické myši jsou spíše záležitostí starých venkovských baráků a v přírodě, kde jsou rozestaveny úly, se neobjevují.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63666
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu