78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 10. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
Ještě bych dodal; Myš v úlu zozkoše plásty s pylovými zásobami Přítomnost rejska v úlu prozradí rozkosaná telíčka včel Hryzec si tvoří zásoby kořínků na zimu a velmi často způsobuje škody na mladých stromcích Hodbičky v trávníku po zimě pocházi obvykle od Hraboše polníh. Ten je větší jako myš.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz Datum: 10. 2. 2014 Předmět: Re: Rejsek a kumatox
"Tak toto je blábol nějakého měšťáka který nemá možnost snad ani kočky vidět v běžných vesnických domech. Tady kočky mají misku plnou na dvorku ale loví po zahradách ostošest. To co kočka uloví, jsou z 99% nemocní ptáčci a neopatrné myši. je to příklad fungujícího přirozeného výběru. myš vodní = je správně Hryzec vodní. V zimě žije pod zemí a jeho potravou jsou kořínky rostlin nory jsou opravdu podobné krtku ale bez těch hromádek. Poznat se dají podle tvaru Krtek ji má oválnou vodorovně a hryzec svisle. Osídlení nory, když ji náhodou objevíte, lze poznat podle podle způsobu uzavření odkryté nory. Krtek ji uzavře do hodiny oválnými hrudkami kdežto hryzec sypkým materiálem. Hra s myší je pro kočku způsob jak si udržuje hbitost potřebnou k lovu. K tomu někdy používá i různé drobné předměty. Rozhodně to není projevem přežranosti ale udržováním životního stimulu a dobré kondice. Pokud nosí úlovky domů není to chlubení, ale projev mateřského pudu, kdy nosí potravu potomkům. Jinak běžná je u nás Myš domácí a polní. Těžko je od sebe lze rozeznat a jsou to býložravci . V poslední době se objevuje i myš orientální.Ta je hnědá s tmavým pruhem na hřbetě a dostává se sem obchodem s potravinami z Turecka atd..Často se myš zaměňuje s rejskem.Od toho pak také pramení názor, o chytání myší na špek. Ten je na rozdíl od myší hmyzožravec a je chráněný. Má delší rypáček jako myš a je i menší.
Pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: gupa <e-mail/=/nezadan> Datum: 9. 2. 2014 Předmět: Re: Rejsek a kumatox
"Kočka domácí, pravidelně krmená, si s myší hraje. Chytí ji a zakousne ji, donese ji a pochlubí se sní položením před dveře. Kočka zdivočelá, nepravidelně krmená, chytne a sežere nejen otrávenou myšku, ale i spící kosy a jiné ptactvo, které je zase užitečné jinak. Popravdě predátorů v dotčeném místě proti myším jemálo. Jde o myš vodní, pozorované přemnožení je v pásu cca 2,5km (určitě jde ale o delší trasu) podél potoka, někteří si myslí, že jde o krtka, ale krtek má větší průměr chodeb. Přemnožení lze krásně pozorovat po rozmrznutí půdy, totálně provrtaná s hromádkama připomínající opravdu hodně krtků. Probíhá také úprava koryta, takže migrace je ve velkém rozsahu a po celou zimu. Škodám lze i předcházet a nějaká kočka může nadělat větší paseku v přírodě než si líbivé srdce může připustit. _gp_ ........ (e-mailem) --- 9. 2. 2014 Re: Rejsek a kumatox
Jed sežere myška a protože bude mít potřebu se napít půjde k vodě a protože bude zmámená chytí ji kočka a zemřou obě.
pepan""
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63660
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 10. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
pepan:Často se myš zaměňuje s rejskem.Od toho pak také pramení názor, o chytání myší na špek. Ten je na rozdíl od myší hmyzožravec a je chráněný.
.............
Pepane, kde jsi prosímtě vzal, že je rejsek kterého chytnu na špek, chráněný? Rejsek obecný je normálně vyskytující se zvíře a je nutné ho někdy i lokálně likvidovat, hlavně při hnízdění v úlu. Nevím jak slušné rejsky máš, ale docela dost jsem jich i s mladýma najaře vyházel z úlů, typicky rozkoušou uteplivku a založí si hnízdo a chovají mladé. Takové pohádky o chráněnosti rejska mi musíš řídně vysvětlit, protože zákon o ochraně rejsků jako druhu nijak nehovoří, píše jen o jakémsi horském, ale asi jsi ten odborník na myši, tam mi tu ochranu jak to vidíš u rejska co chytnu na špek vysvětli...
_gp_
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
Mně připadá trávení hlodavců v úlech poněkud riskantní. Nikdy se nedá vyloučit, že nějaký hlodavec zemře venku a následně pak otráví nějakou šelmičku nebo dravce. Kdyby se dalo zařídit, aby to byl invazivní například norek nebo mýval nebo přemnožená liška , jezevec nebo vrána, bylo by to v pohodě. Klidně to ale může být nějaký původní vzácná šelmička nebo třeba pes pejskaře nebo v zimě i třeba sýkorky.
Co se týká hlodavců v přírodě, podle mně nejvíc problémů způsobují asi myšice. Na rozdíl od hraboše a hryzce je prostory nad zemí vysloveně lákají, jejich významnou částí potravy je hmyz sbíraný na keřích a větvích stromů těsně nad zemí a nevadí jim udělat si i hnízdo místo v noře nad zemí v nějaké dutina, třeba úlu. U mně tvoří myšice prakticky všechny problémy se včelami přes zimu. V lese stoprocentně a nejméně ze dvou třetin i na zahradě u domu.
Umí vyšplhat po vnějšku nástavkového úlu a dostat se otvory pod stříškou do uteplení strůpku a z něho se v zimě prokousat dolů až ke včelám. Včely zničí , v úlu si udělají hnízdo a navíc to tam pořádně zaneřádí páchnoucími výkaly a močí.
Klasické myši jsou spíše záležitostí starých venkovských baráků a v přírodě, kde jsou rozestaveny úly, se neobjevují.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63666
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu