78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 10. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
Ještě bych dodal; Myš v úlu zozkoše plásty s pylovými zásobami Přítomnost rejska v úlu prozradí rozkosaná telíčka včel Hryzec si tvoří zásoby kořínků na zimu a velmi často způsobuje škody na mladých stromcích Hodbičky v trávníku po zimě pocházi obvykle od Hraboše polníh. Ten je větší jako myš.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz Datum: 10. 2. 2014 Předmět: Re: Rejsek a kumatox
"Tak toto je blábol nějakého měšťáka který nemá možnost snad ani kočky vidět v běžných vesnických domech. Tady kočky mají misku plnou na dvorku ale loví po zahradách ostošest. To co kočka uloví, jsou z 99% nemocní ptáčci a neopatrné myši. je to příklad fungujícího přirozeného výběru. myš vodní = je správně Hryzec vodní. V zimě žije pod zemí a jeho potravou jsou kořínky rostlin nory jsou opravdu podobné krtku ale bez těch hromádek. Poznat se dají podle tvaru Krtek ji má oválnou vodorovně a hryzec svisle. Osídlení nory, když ji náhodou objevíte, lze poznat podle podle způsobu uzavření odkryté nory. Krtek ji uzavře do hodiny oválnými hrudkami kdežto hryzec sypkým materiálem. Hra s myší je pro kočku způsob jak si udržuje hbitost potřebnou k lovu. K tomu někdy používá i různé drobné předměty. Rozhodně to není projevem přežranosti ale udržováním životního stimulu a dobré kondice. Pokud nosí úlovky domů není to chlubení, ale projev mateřského pudu, kdy nosí potravu potomkům. Jinak běžná je u nás Myš domácí a polní. Těžko je od sebe lze rozeznat a jsou to býložravci . V poslední době se objevuje i myš orientální.Ta je hnědá s tmavým pruhem na hřbetě a dostává se sem obchodem s potravinami z Turecka atd..Často se myš zaměňuje s rejskem.Od toho pak také pramení názor, o chytání myší na špek. Ten je na rozdíl od myší hmyzožravec a je chráněný. Má delší rypáček jako myš a je i menší.
Pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: gupa <e-mail/=/nezadan> Datum: 9. 2. 2014 Předmět: Re: Rejsek a kumatox
"Kočka domácí, pravidelně krmená, si s myší hraje. Chytí ji a zakousne ji, donese ji a pochlubí se sní položením před dveře. Kočka zdivočelá, nepravidelně krmená, chytne a sežere nejen otrávenou myšku, ale i spící kosy a jiné ptactvo, které je zase užitečné jinak. Popravdě predátorů v dotčeném místě proti myším jemálo. Jde o myš vodní, pozorované přemnožení je v pásu cca 2,5km (určitě jde ale o delší trasu) podél potoka, někteří si myslí, že jde o krtka, ale krtek má větší průměr chodeb. Přemnožení lze krásně pozorovat po rozmrznutí půdy, totálně provrtaná s hromádkama připomínající opravdu hodně krtků. Probíhá také úprava koryta, takže migrace je ve velkém rozsahu a po celou zimu. Škodám lze i předcházet a nějaká kočka může nadělat větší paseku v přírodě než si líbivé srdce může připustit. _gp_ ........ (e-mailem) --- 9. 2. 2014 Re: Rejsek a kumatox
Jed sežere myška a protože bude mít potřebu se napít půjde k vodě a protože bude zmámená chytí ji kočka a zemřou obě.
pepan""
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63660
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 10. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
pepan:Často se myš zaměňuje s rejskem.Od toho pak také pramení názor, o chytání myší na špek. Ten je na rozdíl od myší hmyzožravec a je chráněný.
.............
Pepane, kde jsi prosímtě vzal, že je rejsek kterého chytnu na špek, chráněný? Rejsek obecný je normálně vyskytující se zvíře a je nutné ho někdy i lokálně likvidovat, hlavně při hnízdění v úlu. Nevím jak slušné rejsky máš, ale docela dost jsem jich i s mladýma najaře vyházel z úlů, typicky rozkoušou uteplivku a založí si hnízdo a chovají mladé. Takové pohádky o chráněnosti rejska mi musíš řídně vysvětlit, protože zákon o ochraně rejsků jako druhu nijak nehovoří, píše jen o jakémsi horském, ale asi jsi ten odborník na myši, tam mi tu ochranu jak to vidíš u rejska co chytnu na špek vysvětli...
_gp_
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 2. 2014
Re: Rejsek a kumatox
Mně připadá trávení hlodavců v úlech poněkud riskantní. Nikdy se nedá vyloučit, že nějaký hlodavec zemře venku a následně pak otráví nějakou šelmičku nebo dravce. Kdyby se dalo zařídit, aby to byl invazivní například norek nebo mýval nebo přemnožená liška , jezevec nebo vrána, bylo by to v pohodě. Klidně to ale může být nějaký původní vzácná šelmička nebo třeba pes pejskaře nebo v zimě i třeba sýkorky.
Co se týká hlodavců v přírodě, podle mně nejvíc problémů způsobují asi myšice. Na rozdíl od hraboše a hryzce je prostory nad zemí vysloveně lákají, jejich významnou částí potravy je hmyz sbíraný na keřích a větvích stromů těsně nad zemí a nevadí jim udělat si i hnízdo místo v noře nad zemí v nějaké dutina, třeba úlu. U mně tvoří myšice prakticky všechny problémy se včelami přes zimu. V lese stoprocentně a nejméně ze dvou třetin i na zahradě u domu.
Umí vyšplhat po vnějšku nástavkového úlu a dostat se otvory pod stříškou do uteplení strůpku a z něho se v zimě prokousat dolů až ke včelám. Včely zničí , v úlu si udělají hnízdo a navíc to tam pořádně zaneřádí páchnoucími výkaly a močí.
Klasické myši jsou spíše záležitostí starých venkovských baráků a v přírodě, kde jsou rozestaveny úly, se neobjevují.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63666
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu