78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 20. 1. 2014
Re: VÄ?????elaĂ????skĂ???? stĂ????Ă???Ä???Ă????Ă????Ă???Ä??Ă? Re:
>>>To je líbivá teorie, ale v praxi to tak nefunguje. <<<; to bychom pak nenacházeli včelstva i n nepoměrně větších prostorech než je úl zničí je obvykle až v zimě ptáci. Včely chrání vždy jen chomáč a prostor kolem něj. To však není důležité. Důležité je však to co využijeme při dalším rozvoji vlastností včelstva. I to, že se včelstvo dokáže ataku z venčí bránit o něco déle než ty ostatní, je pozitivní přínos. Ten však neumí ocenit klasický rabovač medu. Zkušený a vnímavý včelař to umí využít. Není to však nic pro klasické dobyvatele medu.
Přírodní děje nás velmi často udivují, je to však proto, že je vnímáme z našeho lidského pojetí. Pak býváme hodně překvapení nebo jej ani z téhož důvodu ani nechápeme.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 20. 1. 2014 Předmět: Re: VĂ????elaÄ???skÄ??? stÄ???Ä??Ă??Ä???Ä???Ä??Ă? Re:
""Podle mých zkušeností i poměrně malá včelstva i ve velkém úlu vyloupena nejsou Včelstvo si podle svého uvážení vytvoří dostatečné zásoby k přezimování a to vždy jen takové které je schopno ubránit. K vyloupení vede však vždy špatný stav matky a jejích feromonů. a jsme zase u toho nejlepšího přirozeného výběru. Nová včelstva pak odchováváme až s toho co přežije zimu. "
To je líbivá teorie, ale v praxi to tak nefunguje. Včelstvo se ubrání vyloupení tehdy, pokud má kontakt s česnem a ovládá ho. V nástavkovém úlu s otevřeným česnem ve dnu to potom znamená, že to nemůže být jiné než velmi silné včelstvo. Ve slabším pronikají zlodějky přes málo chráněné spodní česno do úlu a potom napadají to včelstvo na celém průřezu nástavku. A to nemůže vydržet žádné včelstvo. "Přirozený výběr" v takovém případě tedy není prováděn podle nějakých vlastností včelstva, ale podle jeho prachobyčejné síly v době, kdy je nebezpečí vzniku loupeže, například v podletí."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63493
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 21. 1. 2014
Re: VÄ?????elaĂ????skĂ???? stĂ????Ă???Ä???Ă????Ă????Ă???Ä??Ă? Re:
"to bychom pak nenacházeli včelstva i n nepoměrně větších prostorech než je
úl zničí je obvykle až v zimě ptáci. Včely chrání vždy jen chomáč a
prostor kolem něj. "
Za prvé v tomto prostoru se už předtím mohly roje usadit mnohokrát a mnohokrát mohly být loupeží zničeny. Roj, kterému se v takové dutině povede zesílit ve včelstvo a vícekrát přežít zimu známky těchto předchozích pokusů zničí.
Za druhé roj bez zásahu člověka postaví i ve volném prostoru takové dílo, ve kterém jsou medné zásoby před zlodějkami uzavřeny dílem, přístup je jen přes menší průchozí otvory s parametry česna. Takže tam před zlodějkami nechrání včely, ale včelí dílo. Nástavkový úl je něco úplně jiného, zvláště zespodu je včelí dílo pro zlodějky úplně otevřeno a včelstvo tak musí v obraně před zlodějkami nasazovat vlastní včely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63509
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vojta (93.99.97.17) --- 21. 1. 2014
Máme ve včelaření nějaké světové prvenství ?
Moje moto:“ Kdekoliv jsou neprůhledná místa je zaděláno na nějakou špínu“. Známe to také z politiky. Příroda to řeší pomocí různých druhů bakterií, které tato místa vyčistí. Včely jsou milovníci slunce, tak proč je chovat jako zajíce v pytli, když můžeme mít pořád přehled o jejich chování, aniž včely rušíme rozebíráním. Potom po vyrušení mají stres a dlouho se vrací do klidu.. V době zhoršování životního prostředí, které se projevuje také oslabováním odolnosti včelstev, je třeba zjednodušit včelaření a vytvořit nový fungující způsob, odpovídající dnešní době. Bez ověřování nových způsobů se nikam nedostaneme. Méně chémie, bez ohrožování ptáky a omezením zlodějek atd.
http://youtu.be/_lANF2oh3OI
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63510
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vojta (93.99.97.17) --- 21. 1. 2014
Re: Máme ve včelaření nějaké světové prvenství ?
Měl prý celoskleněné úly.
Já o prvenstvích nepřemýšlel, tak jsem se moc neptal.
A preferoval prý zateplené úly. To překvapilo každého :-)
Možná jen na ukázku. Sklo bylo drahé.Také postupem vývoje preferuji skleněné, uteplené.
Spotřeboval jsem skla ze tří baráků. Kolik tun skla skončilo v kontejnerech.
Za sklo jsem nedal ani korunu. Na vývoji těchto úlů pořád pracuji.
Sklo vodu nezadržuje v úlech jako dřevo. Pokud včely vodu nevyberou tak odteče. Ušetřený propolis, který by dávaly do dřeva, dávají do vosku. Tyto faktory a další ovlivňují zdravotní stav včelstev.
http://leteckaposta.cz/618950505
Petr Kovář napsal:
,,A koho by případně zaujal i skleněný úl, dejte vědět, vyrábím je na zakázku se svolením vynálezce“.
Ale nevím jestli sleduje vývoj těchto úlů. Cílem je aby výhody skla i jiných materiálů převažovaly nad dřevem.
http://youtu.be/_lANF2oh3OI
B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63526
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu