78695
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 19. 1. 2014
Re: VĂ????elaÄ???skÄ??? stÄ???Ä??Ă??Ä???Ä???Ä??Ă? Re:
Podle mých zkušeností i poměrně malá včelstva i ve velkém úlu vyloupena nejsou Včelstvo si podle svého uvážení vytvoří dostatečné zásoby k přezimování a to vždy jen takové které je schopno ubránit. K vyloupení vede však vždy špatný stav matky a jejích feromonů. a jsme zase u toho nejlepšího přirozeného výběru. Nová včelstva pak odchováváme až s toho co přežije zimu. Rozhodně to lépe posoudí matka příroda jak včelař sám. Což nám dokazuje neustále, proti našemu vševědoucímu snažení.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 19. 1. 2014 Předmět: Re: VÄ???elaĂ??skĂ?? stĂ??Ă?Ë?Ă??Ă??Ă? Re:
""Všechno se odvíjí o matky. Sklon k rojení roste s jejím věkem. Matka se dožívá i 5 let a to je také hranice obvyklá pro stáří včelstva. S toho také musíte odvodit, že vlastně po genetické stránce s každou výměnou matky jste vlastně vyměnily včelstvo. Měníte-li matku ob rok kvůli zabránění rojení tak vlastně jen střídáte včelstva a sklon k rojení nemůžete ani poznat. rozmnožovací pud i kvalitních nerojivých matek se začíná projevovat ve 3 "
V malém prostoru dvouprostorových úlů, cca maximálně 2x12 plástů 39x24, se dnešní včelstva rojí téměř každý rok. A zvláště ty nejsilnější se obvykle vyrojí doslova až do hrstky posledních včel. Nerojí se jedině letošní matky a i ty se dají zůžením prostoru třeba jen na 10 plástů 39x24, pokud se v květnu až cca poloviny července dosáhne v takovém prostoru potřebné hustoty včel, přivést k rojení. A jak už jsem napsal níže, pokud končicí včelař úly rozšíří na prostor odpovídající plnému prostoru dnešních nástavkových úlů, aby rojení skončilo 1 - 2 roji a v úlu zůstal dostatek včel, zase nedokáže většinu včelstev dovést do potřebné síly. Potom taková včelstva končí buď i během léta s částí neobsazených plástů napůl sežraných zavíječi nebo rovnou včelstva v tak velkém úlu neuchrání česna a jsou na rozdíl od včelstev stejné síly v malých dvouprostorových úlech zničena loupeží."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63491
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 20. 1. 2014
Re: VĂ????elaÄ???skÄ??? stÄ???Ä??Ă??Ä???Ä???Ä??Ă? Re:
"Podle mých zkušeností i poměrně malá včelstva i ve velkém úlu vyloupena
nejsou Včelstvo si podle svého uvážení vytvoří dostatečné zásoby k
přezimování a to vždy jen takové které je schopno ubránit. K vyloupení vede
však vždy špatný stav matky a jejích feromonů. a jsme zase u toho
nejlepšího přirozeného výběru. Nová včelstva pak odchováváme až s toho co
přežije zimu. "
To je líbivá teorie, ale v praxi to tak nefunguje.
Včelstvo se ubrání vyloupení tehdy, pokud má kontakt s česnem a ovládá ho. V nástavkovém úlu s otevřeným česnem ve dnu to potom znamená, že to nemůže být jiné než velmi silné včelstvo. Ve slabším pronikají zlodějky přes málo chráněné spodní česno do úlu a potom napadají to včelstvo na celém průřezu nástavku. A to nemůže vydržet žádné včelstvo.
"Přirozený výběr" v takovém případě tedy není prováděn podle nějakých vlastností včelstva, ale podle jeho prachobyčejné síly v době, kdy je nebezpečí vzniku loupeže, například v podletí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63492
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu