78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
Na tu nepřesnost s používáním váhy jsem upozornil hned s počátku tohoto vlákna. Dokonce spolu s váhou se používá i zapisovač vlhkosti a až spolu se to objektivněji vyhodnocuje. Sám jsem váhu taky měl, ale již jsem ji dal s pod úlu pryč. nic to neříkalo o stavu celé včelnice. Výhodná je jen na prodej medu v celých sudech.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz> Datum: 28. 12. 2013 Předmět: Re: züsoby
">>Existují včelstva která kladou jako o závod a jsou slabší jako jiná která
>>mají plodu méně a přesto jsou silnější. Toho je třeba si všímat a využívat
>>v chovu matek.
Pane Menšík, podle mne je toto základem (úspěšného?) včelaření v oblastech, kde není řepka, hlavně ve vyšších oblastech, zhruba nad 500 mnm. Ještě bych to malinko poupravil. Ta včelstva nemusejí být ani silnější. Množství včel odhadnuté podle hustoty obsednutí a počtu rámků bude značně nižší, provoz na česně srovnatelný a denní přínos násobně vyšší. Není to nic
nového, stačí vzít např. knihu Moje včelí matička od Q. Sklenara. Já v podhůří Šumavy nemohu včelařit ani podle technologie ani s genetickým materiálem například ze Sicílie. Ještě k zásobám a spotřebě. Třicet let vážím všechna včelstva pomocí pojízné váhy. Pravda, zabere to nějaký čas, ale nahradí to mnohé otevírání včelstev. Někdy, například v říjnu a listopadu, je vážení velmi nepřesné, protože absorbce vlhkosti do uteplívek a nezavíčkovaných zásob je vyšší než spotřeba včelstva. Jak píšu výše, mám včelstva podle dnešních měřítek slabá, některá zimují v jednom nástavku 39x24. Letošní rok byl na mém stanovišti zcela mimořádný. Velmi teplé předjaří, velmi studené jaro, krátké období květu malin a asi stoletá medovicová snůška z jedle do poloviny srpna. Doplnění zásob začátek září. Spotřeba za 4 měsíce je 9 až 6 (až 3,5 některé květnové oddělky) kg, rozdíl je způsoben hlavně množstvím odchovaného plodu v tomto období. Takže pokud dotazovaných 10 kg je za období od zakrmení někdy v polovině srpna, jedná se normální, spíše nižší hodnotu. PF 2014, hlavně pevné zdraví včelám i včelařkám a včelařům přeje Vašek"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63243
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu