78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
Na opotřebování včel zpracováváním potravy moc nevěřím. JEJICH DÉLKA ŽIVOTA JE SPÍŠE DÁNA GENETICKY. Existují včelstva která kladou jako o závod a jsou slabší jako jiná která mají plodu méně a přesto jsou silnější. Toho je třeba si všímat a využívat v chovu matek. Zatím si včelaři všímají jen množství plodu, a to je špatně. Ta s menším množstvím plodu a delším životem mají menší spotřebu větší výnos a méně V.D..
PEPAN
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 28. 12. 2013 Předmět: Re: züsoby
"Projev hladu je opravdu jasný, kdo trošku pozoruje, tak to pozná.
Já zimování včel směřuji tak, že na začátku zimy, zhruba nyní v druhé polovině prosince, většina mých včelstev sedí u strůpku na jedné straně plástů, dobírá zásoby v rozích plástů u stěny a během zimy se na zásobách pohybují vodorovně pod strůpkem na druhou stranu plástů k druhé stěně. Na jarní rozvoj pak využívají zásoby, které mají v postranních plástech mimo sezení zimního chumáče.
Jakékoliv přes zimu otevřené krmivo mimo buňky plástů včely nadměrně zatěžuje a opotřebovává, protože je to pro ně nepřirozený stav. Včely ten cukr cítí a mají přirozenou potřebu, pokud mají jen trochu nadbytečných sil a cukr je jen trochu v dosahu, to krmivo odebírat, zpracovávat podobně jako se zpracovávají zimní zásoby a ukládat do buněk. A absorbce úlové vlhkosti do takového těsta a následně jeho zkapalňování to ještě urychluje. Výsledek je ten, že pokud mají včely nadbytek sil, použijí je přednostně na zpracovávní toho těsta a protože je zima , je to pro ně několikrát náročnější, než takové zásoby zpracovávat v létě nebo ještě za teplých dnů v říjnu nebo listopadu. Výsledek je ten, že 100 gramů zpracovaného medocukrového těsta uloženého do buněk opotřebuje včely možná stejně jako by o 2 - 4 měsíce dříve zpracovaly a uložily do buněk kilo nebo dvě kila cukru.
Takže pokud je včelstvo na konci sil, je použití medocukrového těsta v zimě teoreticky správné, včely těsto použijí k přežití. A možná se jim to podaří. Pokud ale včelstvo má dost sil, tak medocukrové těsto v zimě z něho včelstvo na pokraji sil udělá."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63238
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
Opotřebení je v podstatě minimální, pokud se porovnává zpracovávání zásob třeba v červenci, srpnu a třeba září říjnu. Pokud je množství dodávaných zásob v rozumných mezích Ale v zimě je to jiné, tam jsou extrémní podmínky, nízká teplota, omezený nebo žádný výlet, nedostatek vody.....
Aspoň mně to zhruba tak vycházelo, když jsem všelicos zkoušel.
.
Možná nějaké speciální postupy by vycházely jinak, třeba krmítko, kde je dávkování roztoku ovládané elektronicky a s invertovaným kvalitním krmivem atd, ale prosté přidávání medocukrového těsta ne. Možná, kdyby včelař těsto přidával tak každý druhý den a po kubických centimetrech, aby nevznikal přebytek, který by včelky ukládaly zpracovaný do buněk.....
Pro jakékoliv krmení rozhodně platí staré včelařské přísloví " Na podzim (říjen - listopad) zahoď klíč od včel a najdi ho až na jaře "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63239
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu