78432

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


salvet (46.13.156.206) --- 16. 11. 2013
dokrmení včelstev

Vážení přátelé včelaři mám velký problém zjistil jsem (na váze)že mám včelstva málo zakrmena asi 50% včestev, taky si myslím že určitě s těmito zásobami nevydrží do jara prosím poraďte mi jak tato včelstva zachránit nemám souše ze zásobama abych je mohl přidat jak se dá tato situace vyřešit samozřejmě že udělám všechno pro jejich záchranu .Potřebuji ale radu jak na to zdraví a vše dobré přeje Salvet
Ps.Jak jsem zjistil nejsem sám s tímto problémem. Taky vím že byla dlouhá podzimní snůška která zavynila pozdější zakrmení a včelstva již nabízený cukerný roztok nebrali co s tím?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Petr (78.102.197.133) --- 17. 11. 2013
Re: dokrmení včelstev

To,že se nezakrmilo zavinila ta snůška nebo chovatel včelstev?Tomu moc nerozumím.Každý zodpovědný včelař by měl mít koncem srpna včely napěchované sladinou.Možná jsou na ti i jiné názory.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Potu?ník Václav (e-mailem) --- 17. 11. 2013
Re: dokrmení včelstev

Zdravím,
pokud je dotaz míněn vážně, postrádám fakta.
- KOLIK JE MÁLO?
- jaký prostor obsedají?
- typ, rámková míra, uteplení úlů?
- v jaké oblasti včelaříte, oslunění stanoviště ....

Zásoby je nutné chápat jako dvě části, na přečkání zimy a na jarní rozvoj.
Abych nebyl nařčen, že místo odpovědi se ptám napíši toto:

Pokud je zásob OPRAVDU MÁLO, tak dát na horní loučky co nejtenší
mikroténovou folii hustě propíchnou jehlou, např. ze sáčku na pečivu v
supermarketu a na ní medocukrové těsto. Med do těsta takový, který
neobsahuje spory moru!!! Včelstvo si dírky ve folii rozšíří a podle
okamžitých podmínek si najde dobu, kdy bude těsto odebírat. Termín vložení
podle počasí, po oteplení (konec února? březen?). Pokud bude příští jaro
studené jako letošní, lze v dubnu dát do podmetu nádobku s cukerným roztokem
a zpřístupnit větvičkou z jehličnanu zasunutou zdola mezi obsednuté rámky

Pokud ve včelstvu není alespoň 5 kg zásob, je naděje na pouhé přežití malá.
Zlepšení uteplení naději na lepší stav včelstva v příštím roce samozřejmě
zvyšuje.

Vašek.

> včelstva málo zakrmena asi 50% včestev, taky si myslím že určitě s těmito
> zásobami nevydrží do jara prosím poraďte mi jak tato včelstva zachránit

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 17. 11. 2013
Re: dokrmení včelstev

Jojo, o včely se musí starat. Není možné do včel naprat cukr v červenci nebo srpnu a potom se až doteď kromě fumigace o včely nestarat. Dávno mělo být jasné, že je ve včelách málo cukru a v září a teplých dnech října to doplnit.
Nyní, jak už jsou dny , kdy je přes poledně 15 st C nebo aspoň 10 prakticky pryč, je to bez plástů se zpracovanými zásobami velmi obtížné až nemožné. O ztrátu zásob se ale podle mně nepostarala ani tak pozdní snůška, ale spíš pozdní loupež v září nebo říjnu.

Ono je taky otázka, co to je nedostatek cukru. Slabá včelstva a v neuteplených chladných úlech vyzimují klidně s 5 kily cukru. Silná včelstva mohou uhynout i třeba na 12 kilech cukru.Zvláště v teplejších úlech, kdy jsou po většinu zimy včely při vyšších teplotách , kdy mají větší spotřebu a kdy se ochotněji rozplodují. Ono taky záleží na počasi, jaké bude v zimě. Pokud bude stejnoměrná zima od prosince po březen mírně pod nulou a se sněhem, včely spotřebují méně zásob a lépe přežijí. Pokud bude počasi v zimě co 2 - 3 týdny teplo bez sněhu, co 2 -3 týdny zima, včely budou v teplých obobích rozvolňovat chumáč a pokoušet se plodovat a jejich zimní spotřeba bude mnohem vyšší.
Je tedy třeba za teplého dne včely otevřít a odhadnout ty zásoby přímo vizuálně k poměru k síle včelstev, nejenom podle vážení. A teprve potom případně něco dělat.

Podle mně včely na začátku mrazivého období potřebují na přezimování neboli potřebují mít v mrazech mít dostupnou zavíčkovanou plochu o velikosti minimálně 3 - 5 násobků plochy, jakou zabírá nízkou teplotou sražený zimní chumáč. Tato plocha by měla stačit na uživení včelstva přes mrazivé období do předjaří. V předjaří jsou potom pro rozvoj včelstva potřebné buď další zásoby, které jsou v mrazech v nedostupných plástech anebo je třeba včelstvo přikrmit třeba tím medocukrovým těstem.

Co se týká krmení, krmit se dá, ale velmi malými dávkami tak po deckách nebo dvoudeckách cukerného roztoku co den nebo dva dny. Ale speciálními krmítky, které ten cukr dodají do nebo nad zimní chumáč včel a roztok se jejich teplem ohřeje. jedině tak potom roztok berou. Nebo tím medocukrovým těstem, coýž ale přes zimu udělá v úlu paseku.
Ale krmení v tuto dobu přispívá k přežití včelstva spíše tím, že silné včelstvo před mrazem zeslabí a tím zmenší jeho spotřebu zásob a tím zvýší pravděpodobnost jeho přežití. než že zvětší množství zásob.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 17. 11. 2013
Re: dokrmení včelstev

Taky je možné, pokud je problém nedostatku zásob velký, dopředu zvážit likvidaci slabších včelstev před zimou a jejich zásobami potom doplnit ostatní včelstva.
Je to určitě lepší řešení než nechat přes zimu uhynout právě ty kvalitní silná včelstva,protože ty jako silná včelstva určitě spotřebovaly víc cukru na podzim a budou potřebovat víc cukru i přes zimu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu