| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 14. 9. 2013
Re: vada matky
Pokud předtím byl plod té matky normální a teď není, je to na pováženou. Stále ale to může vadná nedostatečně oplozená matka či snad matka napadená nějakou specifickou mateří nemocí. Věc se může mít tak, že zatímco dříve v létě by i slabý oddělek nechal takovou matku zaklást matečníky a rozjel tichou výměnu, nyní takhle pozdě to včely mohly vzdát. A jak dlouho s takovou matkou dožijí, tak dlouho do zimy a přes zimu tam budou.
Taky to ale může být ten mor přenesený třeba pozdní loupeží z blízkého umírajícícho včelstva. Nyní, kdy je hodně včel a málo plodu, to tak může vycházet, že nakažený plod stíhají vyhazovat dříve, než se objeví typické příznaky. Jak to poznat, ale nevím, protože nemám s morem osobní zkušenosti.
Je ale třeba mor vyloučit, za teplého počasí prohlídnout ostatní včelstva, jestli mají normální plod a normálně se chovají. V této době, kdy je na ošetřování plodu přebytek včel, by přirozená mezerovitost plodu jednotlivých matek měla být na spodní hranici. A dodržovat při tom zásady čistoty, možná i mezi zásahy desinfikovat pomůcky, aby pokud by to byl skutečně mor, se prohlížením neroznesl mezi včelstva ještě víc.
Jinak řešení je odle mně víc verzí. Například v případě podezření objednat prohlídku u nějakého zkušeného prohlížeče, který mor zná nebo dát udělat laboratorní zkoušky na mor. Aby pokud by to byl skutečně mor, se to vyřídilo co nejdřív a tím s co nejmenší škodou pro okolní včelaře.
Nebo prostě bez jakéhokoliv ptaní zlikvidovat oddělek a plásty, úlek desinfikovat opálením a doufat.
Nebo pokud jsou všechna ostatní včelstva úplně v pořádku, mor v okolí není a od nepaměti nebyl, matku zlikvidovat, oddělek připojit k jinému.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62322
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |