78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 17. 8. 2013
Re: Ĺ?epkovĂ˝ med
Problám je v tom, že to velká část lidí nepozoruje. Rostliny téměř všeobecne produkují nektar jen určité části dne. a to v době kdy může docházet k opylení tj, otvírají se prašníky, je dostatečně vlhká blizna, je určitá vzdušná vlhkost at.. Velká část Vás v čelařů je v tu dobu obvykle v práci. Je to také podmíněno obsahem cukrů v nektaru který během dne silně kolísá. Včely jsou ochotny jej zbírat od 10 do 60% jeho obsahu. také dávají následně přednos rostlinám s obsahem mezi 45 - 50%.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Pavel Zajicek <e-mail/=/nezadan> Datum: 16. 8. 2013 Předmět: Re: Řepkový med
"Minulou sobotu jsem to resil s jednim zemedelcem, kde jsem kupoval psenici. Rikam mu, ze repka je pro mne nezajimava. Ptal se proc ? Kdyz jsem mu rekl, ze to pole kvete a je uplne mrtve- ani vcela, ani motyl ani cmelak proste nic. Tak mi rikal, ze pristi rok az mu pokvete repka, tak mi zavola, at se prijedu pdivat, jak to pole huci. Pri hlubsim rozboru jsme prisli na to ze strika jen tri nejnutnejsi postriky DAM a pak jeste neco. V tom je ten zakopany pes. Vynosy ma letos 27 metraku/ha, zemedelci v nasem okoli strikaji celkem asi 10-11 x skutecne. Vynosy maji letos nekde okolo 37-39 metraku/ha. Pristi rok vezu vcely k tomuto zemedelci, problem je, ze techto zemedelcu ubyva. Vsichni jedou na vynosy v metracich z ha, ne na vynos medu.
P."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62103
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 17. 8. 2013
Re: Ĺ?epkovĂ˝ med
Tak to ja si ten cas vzdy najdu,
abych pozoroval porost, jak se vyviji, kdy zacne byt navstevovan vcelami, jak behem dne, tak i v prubehu vegetace. POdle chytrych knih ma treba horcice vyrazne mene nektaru nez repka. Jaka radost je navstivit pole s horcici, kdyz je na zelene hnojeni, takze bez vsech postriku a dost na husto, to je na poli cvrkot, nebo kdyz kvete svazenka, to vcely vyletuji jeste v 9 vecer do tmy, jaka je vydatnost nektaru, totez pohanka, i letos v tech suchach dopoledne byl na ni pekny cvrkot. Kdyz kvete repka, tak u nas nic takoveho bohuzel neni. Tak snad pristi rok budu uspesny a budu moci opet referovat, jak se vcelky na repce cini. Pokud si to potvrdim, ze to delaji ty postriky, tak zacnu aktivne vyhledavat zemedelce, kteri tam tu chemii nevali spodem i horem.
P.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62112
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš (91.235.183.14) --- 19. 8. 2013
Re: Řepkový˝ med
Já bych spíše přikládal větší význam šlechtění řepky. Původní odrůdy byly z většiny hmyzosnubné (tak z 80% hmyzosnubné a z 20% větrosnubné). Současné odrůdy jsou šlechtěny na zvýšení větrosnubnosti (aby nepotřebovaly k dosažení vysokých výnosů hmyz - váže i na postřiky, jež jej hubily). Poslední odrůdy jsou prý již z 80% větrosnubné - tudíž zákonitě tvoří mnohem méně nektaru a je pro včely nezajímavá.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62122
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu