78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 6. 2013
Re: včely pod ořešakem
"slyšel jsem,že se nedaří včely pod ořešakem.Je to pravda"
Za včelínem mám velký starý ořešák, ořechy z konce větví padají na střechu na jižní zkosenou stranu nad úly a přistávají až pár metrů před česny. Nikdy jsem nepříznivý vliv nepozoroval. Je ale fakt, že jsem neporovnával s nějakým zkušebním vzorkem na druhém konci zahrady. Pokud ale nějaký vliv ořešáku je, bude dost nízký.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61780
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Sroll Josef (e-mailem) --- 30. 6. 2013
RE: včely pod ořeakem
Nějaká souvislost asi bude. Dříve na zemědělských usedlostech bylo na dvoře hnojiště, protože hnůj je těžký a z chlévů se musel vyvážet ručně, než se před orbou vyvezl na pole potahem. Proto se hromadil přímo pod okny. A aby nebyl semeništěm much, sázely se u něj ořešáky. Dodnes se traduje, že pod ořechen je nezdravé prostředí a nemají se pod něj dávat lavičky. Ale o žádných srovnávacích studiích nevím. Obyvatelé z těchto usedlostí (v mém případě spolužáci ve škole) každý při přiblížení hned poznal. Hádejte jak? Pepa ________________________________________ Od: vcely-bounces/=/v.or.cz [vcely-bounces/=/v.or.cz] za uživatele R. Polďż˝ek [e-mail/=/nezadan] Odesláno: 30. června 2013 7:36 Komu: Včelařský mailing list Předmět: Re: včely pod ořeakem
"slyšel jsem,že se nedaří včely pod ořešakem.Je to pravda" Za včelínem mám velký starý ořešák, ořechy z konce větví padají na střechu na jižní zkosenou stranu nad úly a přistávají až pár metrů před česny. Nikdy jsem nepříznivý vliv nepozoroval. Je ale fakt, že jsem neporovnával s nějakým zkušebním vzorkem na druhém konci zahrady. Pokud ale nějaký vliv ořešáku je, bude dost nízký.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61787
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - vojtech.langer@gmail.com (e-mailem) --- 30. 6. 2013
Re: včely pod ořeakem
Jeden včelín mám "takmer" pod orechom a druhý asi 30m ďalej. Rozdiely nevidím. Jediný problém je, že mi tieni slnko. Ďaľší orech je cca 10m od baraku a 20m vysoký. Tiež som počul, že pod orechom neštípu ovady ani komáre. Žiaľ, nepotvrdilo sa. Keď je ich "sezóna", otravujú všade rovnako, aj pod orechom...
Vojto.
Dňa 30.06.2013 20:35 Sroll Josef wrote / napísal(a): > Nějaká souvislost asi bude. Dříve na zemědělských usedlostech bylo na dvoře hnojiště, protože hnůj je těžký a z chlévů se musel vyvážet ručně, než se před orbou vyvezl na pole potahem. Proto se hromadil přímo pod okny. A aby nebyl semeništěm much, sázely se u něj ořešáky. Dodnes se traduje, že pod ořechen je nezdravé prostředí a nemají se pod něj dávat lavičky. Ale o žádných srovnávacích studiích nevím. Obyvatelé z těchto usedlostí (v mém případě spolužáci ve škole) každý při přiblížení hned poznal. Hádejte jak? > Pepa > ________________________________________ > Od: vcely-bounces/=/v.or.cz [vcely-bounces/=/v.or.cz] za uživatele R. Polďż˝ek [e-mail/=/nezadan] > Odesláno: 30. června 2013 7:36 > Komu: Včelařský mailing list > Předmět: Re: včely pod ořeakem > > "slyšel jsem,že se nedaří včely pod ořešakem.Je to pravda" > Za včelínem mám velký starý ořešák, ořechy z konce větví padají na střechu > na jižní zkosenou stranu nad úly a přistávají až pár metrů před česny. > Nikdy jsem nepříznivý vliv nepozoroval. Je ale fakt, že jsem neporovnával s > nějakým zkušebním vzorkem na druhém konci zahrady. Pokud ale nějaký vliv > ořešáku je, bude dost nízký. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61788
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - J.P. (193.179.175.210) --- 1. 7. 2013
Re: včely pod ořeakem
Pánové, něco na tom bude. Chce to požádat dobrého fundovaného botanika-dendrologa a entomologa o vyjádření v tomto směru. To je vlastností a vlivu ořešáku na okokolní prostředí. Prosím, pokud máte ve svém okolí takové lidi, tak je o to požádejte. Co se týče včel tak můj děd i otec nezaznamenali, že by někdy sedl roj na ořešák. Také se traduje, že když tě napadnou včely a v blízkosti je nízký ořešák, doběhni k němu a strč hlavu mezi větve a máš 100% ochráněný obličej od žihadel.
J.P.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61789
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 1. 7. 2013
Re: včely pod ořeakem
"Nějaká souvislost asi bude. Dříve na zemědělských usedlostech bylo na dvoře hnojiště, protože hnůj je těžký a z chlévů se musel vyvážet ručně, než se před orbou vyvezl na pole potahem. Proto se hromadil přímo pod okny. A aby nebyl semeništěm much, sázely se u něj ořešáky."
No, jako kluk jsem ještě u nás na vesnici zažil dost hospodářských usedlostí a nikdy jsem neviděl, že by se hnůj nechával pod okny. Většinou byl chlév na opačné straně usedlosti než byla obytná část a hnojiště bylo ještě dál. Vyvážet hnůj o pár desítek metrů dál obvykle málokomu vadilo, hnůj a močůvka z něho bylo tehdy bohatství. Taky minimálně dokud nebyl beton, znamenalo hnojiště masívní průnik močůvky do půdy a tudíž silné zamoření spodních vod. Hnojiště proto muselo být co nejdál od studně. I jak už se běžně používal beton, byly stále úniky do půdy.
Ořešák byl na dvorku a nad hnojem z dříve uvedených důvodů. ale i třeba taky, že na rozdíl od jiného ovoce nebyl problém konzumovat ořechy přiměřeně zašpiněné na dvorku nebo na tom hnoji. S třeba třěšněmi nebo švestkami by to bylo horší. Zastínění hnoje taky omezovalo jeho povrchovou teplotu a tím omezovalo přitahování much.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61796
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Schmidt (e-mailem) --- 1. 7. 2013
RE: včely pod ořeakem
Mám pod ořešákem 10 včelstev již 12 let a nepozoruji žádný negativní vliv. Zdravím Honza
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Bláha Sent: Saturday, June 29, 2013 9:11 PM To: Včelařský mailing list Subject: včely pod ořeakem
slyšel jsem,že se nedaří včely pod ořešakem.Je to pravda
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 61793
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu