78433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 1. 6. 2013
Re: matka

"Čím silnější včelstvo tím déle si da matka delší čas na kladení.To je stará
věc.A ZADALŠÍ , MAM TU ZKUŠENOST . Vlese v koč. voze jsem přidal 16 zralých
matečníků a dopadlo to hrozně. Oplodnili se mi asi 3 matky. Jak šly na
páření na to do smrti nezapomenu . Matky sedali všude i na ruku mi přistála,
hned se vznesla ,na všech česnech včely vábili matky a 13 jich zalétlo jinam
a ty je zabili. Nikdy už nedám do včelstva neoplozené matky pokud nejsou
dále od sebe. Standa"


Já jsem matky odchovával normálně v kočovném včelíně v úlech. Byla to baterie zadováků, kde byla česna vždy 10 úlů ve dvou řadách po 5 česnech cca 50 cm nad sebou a těch 5 česen na délce těsně nad 2 metry. Takže 10 česen bylo na stěně včelína na prostoru asi 2x0,5 metrů.
Z každých 10 založených matek se mně oplodňovalo v průměru tak 7 - 8 .
Ze začátku to bylo taky podstatně horší, ale pak jsem vždy po založení matečníků obnovil barevný nátěr příslušného česna a bylo to.
Je třeba používat syté barevné odstíny, ne nějaké jemné světlé krémové. Protože v těch světlých krémových je mnohem víc bílého pigmentu než barevného a dnes se jako bílý pigment používá titanová běloba. Ta je pro lidské oko bílá, ale ultrafialové světlo, které člověk nevidí, ale včela ano, titanová běloba už neodráží. Tudíž se pro včely nechová jako bílý pigment, ale jako další barva. Tudíž když je jí v každém světlém krémovém odtínu hodně, včela potom vidí takové pro člověka jednoznačně rozdílné odstíny jako skoro shodné.
Staří včelaři mohli mít s barevným odlišením úlů lepší zkušenosti, protože kdysi se jako běloba hodně používala olovnatá běloba a později zinková, a ty na rozdíl od titanové běloby byly i pro včely bílé

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (94.229.32.130) --- 1. 6. 2013
Re: matka

Pán Polášek, Ja mám v rade 3 ležany, v ktorých je z každej strany 7 letáčikov (vzdialené od seba 14 cm), celkom 42 jendotiek, ležany sú jednotne šedé, žiaden letáčik som farebne nezvýraznil, len jednotlivé letáčiky sú od seba oddelené plechovou priehradkou.

A predstavte si, ja z tohoto často spomínaného titulu žiadne stray matiek somnemala, niežeby sa každá matka aj spárila, ale to je prirodzené. Ja som presvedčený, že zvýrazňovať matke letáčiky nie je adekvátne, pretože v prírode to vždy včely a matky v lese nemali farebne vstupy do dutina natreté, takže si museli zvyknúť vzdy na farbu kôry tohoktorého stromu. Neoplodnenie matiek často chovatelia zvaľujú na všetko iné, len si nechcú priznať svoju nedôslednosť pri chove M.

Včely a zvlášť M má také vynikajúce orientačné schopnosti, že odkiaľ prvýraz vyletí vždy saaj tam bez problémov tam vráti a je jej jedno akú farbu má jej príbytok. Mohol by som vymenovať niekoľko prípadov, ktoré potvrdzujú moje tvrdenie, no nechcem to tu rozpitvátať do detailov. Aj úle mám už 30 rokov trávovo zelené bez farebných letáčov a včel dokázali v nich prežiť doteraz.

A čo sa týka oplodňovania matiek v kočovných vozoch, je to podobné, matky sa najviac strácajú z dôvodov, ak včelár urobil chybu a neoddelil priehradkami jednotlivé letáče od seba, aby vysadnuté včely nemohli vytvárať jeden súvislý pás so včelami. Tam je strata možná, ale nie preto, že letáče sú nenatreté farebne, ale preto, že včely žijú ak jedna rodina. Ja viem, že zvyk natierať letáče farebne je tak zakorenený, že zbaviť sa ho nie je asi možné!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61468


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 2. 6. 2013
Re: matka

Moje zkušenosti z dřívějška jsou prostě takové. Čerstvé a kvalitní barevné odlišení letáků mi výrazně zmenšilo ztráty matek ve včelíně.

Jinak je to už minulost. Dneska už ten včelín nemám, v zadovácích mám včelstev málo, takže zalétávání se nekoná a u nástavkových úlů umístěných samostatně venku stačí pro orientaci matky ten samostaně umístěný úl a orientační body v jeho okolí.
A co se týká dnešních včelínů s nástavky, bývají jen v jedné řadě a díky čtvercovému průřezu a používání větších rámků než délky 39 jsou česna jen v jedné řadě a dále od sebe, takže taky zalétávání moc nehrozí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61473


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu