78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 3. 5. 2013
Re: lanstroh

"Nástavec / nástavek / se dává aby se rozšířilo včelstvo,ne posílilo,kam jej
dáte,je téměř jedno,včely si s tím poradí."
Jedno to není. Nahoru můžeš dávat nástavek , nyní a zhruba tak až do poloviny května, kdy je ještě hlavně v noci dost zima, jenom tehdy, když jsou včely dostatečně silné a přidaný nástavek dokáží obsadit. Pokud jej nedokáží obsadit, bude je prázdný nádstavek nad plodovým hnízdem ochlazoval a naopak zpomalovat ve vývoji. Pokud nadstavíš pozdě, včely budou ve stávajících nástavcích příliš nahloučené a zadělají na rojovou náladu. Kterou už obvykle neodvrátíš ani přidáním nádstavku a potom máš v druhé polovině května místo medu roje.
Pokud budou včely dostatečně silné a pokud počasí a podmínky na následující týden ukazují snůšku, využijí včely přidaný nástavek na ukládání medu a tudíž v takovém případě je vhodné dávat nástavek nahoru.

Přidávat nástavek pod včelstvo je naopak možné téměř vždy. I když jsou včely slabé, protože jak se budou rozvíjet, postupně se do toho nástavku dostanou. Nebo i když jsou plásty dlouho skladované , takzvaně "odvoněné" a včelky si je budou muset navonit svou vůní a hodně pospravovat. nebo i když je zima nebo se čeká dlouhodobé mizerné počasí.
Jinak podstavení kopíruje přirozený vývoj včelstva v dutině, kdy po zimě včelky doputovaly a spotřebovaly zásoby až ke stropu dutiny a nyní postupně odzhora zase dutinu plní medem a posouvají se s plodem dolů. Zase se tím hůř zachytí okamžitá silná snůška, protože včely potřebují nějaký čas než se nahoře plod vylíhne a buňky jsou tak volné.
Taky se může stát, že si včelky podstaveného nástavku s plásty jakoby nevšimnou, jsou jen v původních nástavcích a časem , jak je jim tam těsno, taky nasadí na rojení.
To je ovšem problém obecně vždy, pokud se přidávají celé nástavky a šetří se časem, takže se nemanipuluje s jednotlivými plásty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu