78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 27. 3. 2013
Medomet
1/ Lze daný povrch opískovat... (otázka na obsluhu příslušné pískovačky) pokud ano, eventuéní opískovaný povrch medometu se již neodmaštuje, nechá se cca. 5 - 10 min. v peci, výtáhne se, nechá se schládnout a může se práškovací pistolí nastříkat. Následně jde do pece na cca. 20- 30 minut. Po ochlazení je povrch tvrdý, mechanicky dobře odolává poškrabání atp. 2/ dodržet technologický postup. Odstranit starý nátěr, případně pokud je soudržný zdrsnit a odmastnit. Nanese se základní vrstva potravin. polyuretanovou barvou např U 2008, kterou smícháme s tužidlem U 7002 v poměru 20:1. Ředí se U 6002. Relativně rychle tato barva povrchově zasychá. Je lépe provádět nástřik pistolí. Následně můžem nanést 2-3 vrstvy např Bisilu Víše popsaný technol. postup je poměrně kvalitnější pokud jde o eventuélní mechanické poškození nátěru , než když se provedou jen 3-4 nátěry bisilem, tedy základ-mezivrstva a lak v jednom. Do prvního vytáčení je dostatek času ,aby provedený nátěr vytvrdnul. Je dogma, že medomet musí být po nátěru x- xy měsíců ve fázy klidu, než se v něm dá vytáčet. T.P
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 60875
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: Medomet
"1/ Lze daný povrch opískovat... (otázka na obsluhu příslušné pískovačky)
pokud ano, eventuéní opískovaný povrch medometu se již neodmaštuje, nechá se cca. 5 - 10 min. v peci, výtáhne se, nechá se schládnout a může se práškovací pistolí nastříkat. Následně jde do pece na cca. 20- 30 minut.
Po ochlazení je povrch tvrdý, mechanicky dobře odolává poškrabání atp.
Prášek je ze všech nátěrových systémů mechanicky a chemicky úplně nejlepší, ale pokud se má použít, musí se veškerý předchozí nátěr a jakékoliv organické znečištění kompletně odstranit až na kov. Vypalovací teploty většiny prášků jsou totiž vysoké , 150 - 200 st C, takže cokoliv, stará barva nebo mastnota atd tam začne pěnit a hořet. Taky cín se obvykle roztaví a třeba cínovaný koš se tak může rozpadnout.
Omezeně by to šlo, pokud by se jednalo o opravu medometu zaručeně opatřeného už práškovou barvou, ale i tam by byla stávající prášková barva opakovaným vypálením narušena a nemusela by být potom použitelná.
Jinak o tom se už tady kdysi diskutovalo. Tuším se nakonec došlo k tomu, že nejlepší řešení pro opravu starého medometu , pokud by se měla použít prášková barva, je starý koš medometu vyhodit, udělat nový a ten nechat jako nový výrobek, který stačí jen odmastit a odstranit okuje, napráškovat. Plášť medometu potom důkladně očistit, třeba tím opískováním a opravit rozpouštědlovou barvou.
Anebo, co se týká koše, rovnou udělat nový nebo zakoupit nový jako náhradní díl z nerezi. Dnes by to mohlo i vyjít levněji než dělat koš z černého materiálu a potom napráškovat a užitná hodnota nerezového koše je v každém případě vyšší než toho lakovaného z černého materiálu. Nebo odokonce starého opravovaného.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 60876
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu