78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 2. 9. 2012
Re: Bezmatečné včelstvo
Matka se oplodnit může, trubci ještě klidně mohou být.
Ale ze silného včelstva bude na jaře nejspíš slabé včelstvo nebo oddělek. Stejně tak se matka nemusí oplodnit a situce ke konci září může být stejná, jen s o 3 týdny staršími včelami. Ve včelách taky nemusí být kvalitní zimní generace, tu mladá matka, co se rozklade až po polovině září, už nenadělá. A pokud ta zimní generace je, mladá matka ji zatíží odchovem svého plodu.
Přidání oplozené matky je mnohem spolehlivější. Pokud nemáš, leckteří chovatelé ještě budou mít matky na prodej.
Je třeba odhadnut kvalitu včel, pokud původní matky v červenci a srpnu málo plodovaly, nebude vytvořena dobrá zimní generace a potom bude lepší včely spojit a matku přidat jen jednu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58483
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Martin Černý (85.71.174.169) --- 2. 9. 2012
Re: Bezmatečné včelstvo
Díky za odpovědi. Do včelstva s matečníkem je jasné, že můžu matku přidat, ale do včelstva s vylíhnutými matečníky nebude zřejmě možnost přidat novou matku, aniž bych nejdřív našel a vychytil matku vylíhlou z matečníku, což nebude vůbec jednoduchá práce. Nebo je šance, že novou matku včely přijmou, aniž bych hledal vylíhlou matku?
Martin.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58484
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (94.229.32.130) --- 3. 9. 2012
Re: Bezmatečné včelstvo
Nebo je šance, že novou matku včely přijmou, aniž bych hledal vylíhlou matku?
Nie nie je!, vyhľadať matku až taká ťažká vec nie, ak to nevyjde na prvýkrát, tak sa pokúsi aj druhý a tretíkrát. Matka sa po vyliahnutí zdržuje najskôr na pláste, kde sa vyliahla.
Dodatok, mladá M nemusí bán tou horšou alternatívou, ale to len v tom prípade keď včelstvo má dostatok včiel (z tých sa vygenerujú dlhoveké včely) a mladá M už nemusí klásť vajíčka. Ani pridaná M v tomto čase už nemusí klásť vajíčka a keď aj, z vyliahnutých včiel už nemusia byť dlhoveké. Človek do tohoto procesu už nemôže zasiahnuť. Nakoniec tento nedostatok môže na jar mladá M eliminovať a dobehnúť.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58489
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - P.K. (90.178.157.91) --- 3. 9. 2012
Re: Bezmatečné včelstvo
loni jsem to pokusně nechal....,mladá matka se spářila v září!během krmení(na konci srpna vytáčím pohanku) vyzimovala středně v hodně silným včelstvu přes léto,na jaře ji brzo vyměnily,neměla výkon,trubci tam jsou už pár let po sobě přes zimu
kdo oddělky netvoří ten potom živoří
na tomto stanovišti byl letos průměr 68 KG
ostatní 45 kg
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58490
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 3. 9. 2012
Re: Bezmate?n? v?elstvo
Problém není v oplodnění, ale mladá matka se rozklade a včely spotředojí zásoby a včelstvo v zimě umře hladem, pokud se mu nebudou dodávat plné plásty zásob.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol???ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Bezmate?n? v?elstvo > Datum: 02.9.2012 14:32:10 > ---------------------------------------- > Matka se oplodnit může, trubci ještě klidně mohou být. > Ale ze silného včelstva bude na jaře nejspíš slabé včelstvo nebo oddělek. > Stejně tak se matka nemusí oplodnit a situce ke konci září může být stejná, > jen s o 3 týdny staršími včelami. Ve včelách taky nemusí být kvalitní > zimní generace, tu mladá matka, co se rozklade až po polovině září, už > nenadělá. A pokud ta zimní generace je, mladá matka ji zatíží odchovem > svého plodu. > Přidání oplozené matky je mnohem spolehlivější. Pokud nemáš, leckteří > chovatelé ještě budou mít matky na prodej. > Je třeba odhadnut kvalitu včel, pokud původní matky v červenci a srpnu málo > plodovaly, nebude vytvořena dobrá zimní generace a potom bude lepší včely > spojit a matku přidat jen jednu. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58495
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu