78697
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- (e-mailem) --- 2. 8. 2012
Re: ul na slunne stanoviste
Děkuji za Vaše názory, asi si vyberu střed. Rámková míra zůstává a manželovi řeknu, aby udělal jednoduché úly z prken 2,5 cm, o těch říkal, že jsou jednoduché na výrobu, tak aby s tím neměl moc práce, natřu je bílou barvou a budu se snažit na jaře udělat nad úly stín pomocí zahradkářské stínící sítě, jak bylo mi zde doporučeno. Přece jen nechat je volně postavené, toho se bojím. A budu čekat, až manžel postaví tak za dva roky nový včelín a přesunu včely zpět a také ta místnost, kde se budou odehrávat veškeré přípravné práce a nebo vytáčet je celkem potřeba.
Ještě jednou děkuji Barča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58158
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 2. 8. 2012
Re[2]: ul na slunne stanoviste
Mozna je to trivialita, ale jeste tu nezaznela. Dnesni uly maji zasitovane dno, z pohledu pristupu vzduchu to je v podstate takovy hrnec dnem vzhuru. A to pres cely rok. Takovy ul vcely v lete odvetraji pres dno, takze zborceni dila nehrozi.
Tata mel vcelin s vcelama, ja jsem to celkem ochotne zavrhl. Jak se tam zacnou otvirat uly, vcely imrvere otravujou, nerku-li ze chteji kecat i do prubehu vytaceni medu atd. :) Ja mam vcely venku na kozach / paletach a vedle toho mam boudu budku (3x3 metry), kde je vcelarske zazemi / vytaceni. Pro maloprovoz (10 - 20 vcelstev) myslim tak akorat.
Martin
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58159
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík (89.24.92.1) --- 2. 8. 2012
Re: Re[2]: ul na slunne stanoviste
JosPro to zasítované dno zmínil hned v úvodu a ted si představ Martine, že by jsi měl u boudy prodlouženou zastřešenou verandu s podlahou v jedný rovině a na ní postavená včelstva. Tak nějak má vypadat včelín, dvě místnosti, jedna pro včely a druhá na vytáčení apod. Jak je tam není příčka, tak je to na pytel, přesně jak popisuješ.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58160
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 2. 8. 2012
Re: Re[2]: ul na slunne stanoviste
stejně se do nich moc nehodí chodit, jsou otravné to pak není včelařina ale galeje. Proto obdivuji profi chovatele matek ti musí na den přesně.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz> > Předmět: Re: Re[2]: ul na slunne stanoviste > Datum: 02.8.2012 22:18:02 > ---------------------------------------- > A hlavne pod strechou neprsi a ve vceline nefuci,coz jsou 2 velke nevyhody > vcelnice.Da se jit do vcel i za spatneho pocasi.Kolikrat delam 3 tydny v > kuse,pak konecne volny vikend a cely leje a leje a do vcel nemuzu,to se u > vcelina nebo vozu nestane...JosPr > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58162
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 3. 8. 2012
Re: Re[2]: ul na slunne stanoviste
"A hlavne pod strechou neprsi a ve vceline nefuci,coz jsou 2 velke nevyhody vcelnice.Da se jit do vcel i za spatneho pocasi.Kolikrat delam 3 tydny v kuse,pak konecne volny vikend a cely leje a leje a do vcel nemuzu,to se u vcelina nebo vozu nestane...JosPr"
Tam se podle mně teprve projeví vliv výběru včelstev na mírnost. Já jsem v podstatě téměř nikdy včely nevybíral na mírnost. I hodně divoké včely klidně rozeberu na plásty, upravím, jak potřebuji a po třeba hodině a půl práce zase složím. Ale musí být právě optimální počasí. Za deště i pod střechou ve včelíně, by to nešlo ani náhodou. Za takových podmínek takové včely maximálně tak otevřít, za silného použití kouře vybrat 1 - 2 plásty, vložit třeba mezistěnu a zaserychle zavřít. Představuji si, že včely vybírané na mírnost se třeba i za deště dají ve včelíně rozebrat na plásty a dá se tak s nimi normálně pracovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58164
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 3. 8. 2012
Re: Re[2]: ul na slunne stanoviste
To já takový hrdina nejsem zvláště po loňské zkušenoti kdy mi ptošlo žihadlo očním víčkem a zalomilo se, celý den ho doktoři nemohli dostat ven. Jakmile od jednoh včelstva dostatu 3., všechno balím a pro ten den končím. jako ID si to mohu dovolit. Při větším počtu bodnutí opakovaně matku měním.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol???ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Re[2]: ul na slunne stanoviste > Datum: 03.8.2012 06:54:44 > ---------------------------------------- > > > _"A hlavne pod strechou neprsi a ve vceline nefuci,coz jsou 2 velke > nevyhody vcelnice.Da se jit do vcel i za spatneho pocasi.Kolikrat delam 3 > tydny v kuse,pak konecne volny vikend a cely leje a leje a do vcel > nemuzu,to se u vcelina nebo vozu nestane...JosPr"_ > Tam se podle mně teprve projeví vliv výběru včelstev na mírnost. Já jsem v > podstatě téměř nikdy včely nevybíral na mírnost. I hodně divoké včely > klidně rozeberu na plásty, upravím, jak potřebuji a po třeba hodině a půl > práce zase složím. Ale musí být právě optimální počasí. Za deště i pod > střechou ve včelíně, by to nešlo ani náhodou. Za takových podmínek takové > včely maximálně tak otevřít, za silného použití kouře vybrat 1 - 2 plásty, > vložit třeba mezistěnu a zaserychle zavřít. Představuji si, že včely > vybírané na mírnost se třeba i za deště dají ve včelíně rozebrat na plásty > a dá se tak s nimi normálně pracovat. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58165
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 3. 8. 2012
Re: ul na slunne stanoviste
Včelíny měly velký význam v době úlů se zadním přístupem. Takové úly byly běžně 2 řady nad sebou. Pokud se vezmou rámky 39x24 na teplou stavbu a umístění úlů ve včelíně na obou stranách včelína, tak potom na metr délky včelína mohlo být klidně 8 včelstev. V malém včelíně o půdorysu zhruba 2.25 x6 metrů mohlo být k 50 včelstvům. A technicky bylo úplně možné včelín trošku zvýšit a na účinné výšce zhruba 2.08 - 2.20 metru dát 4 řady úlů nad sebou, potom ve včelíně s půdorysem 2x6 metrů mohl mít včelař masochista až ke stovce úlů zadováků.
Běžné bylo mít v takovém včelíně na zahradě 20 - 30 úlů plus v něm umisťovat všechny oddělky a další potřebné věci k chovu včel, takže na zahradě mimo včelín nebylo třeba pro takové včelaření žádný další prostor. Přitom dříve, ještě před takovými 20 lety, byl výnos z jednoho včelstva sice v kilogramech medu znatelně menší než dnešní, ale v penězích vztaženo k průměrnému příjmu byl několikanásobně větší. Pokud bylo okolí zahrady pro včely jen trochu úživnější než průměr, pouhých 20 včelstev ve včelíně brzo zaplatilo náklady na stavbu toho včelína a potom včelaření s pouhými 20 včelstvy na zahradě u domu přinášelo rodině nezanedbatelný zisk.
To dneska už neplatí. Dneska 20 - 30 včelstev z hlediska výnosů vztažených k průměrnému příjmu je podstatně menší částka. I z hlediska pořizovacích nákladů takového včelína. Kromě toho dnešní nástavkové úly potřebují výrazně větší prostor, do včelína se jich vleze podstatně míň.
Takže včelín se z výnosů včelstev v něm zaplatí podstatně obtížněji, pokud vůbec. A dnešní včelaření s 20 - 30 včelstvy v nástavkových úlech volně umístěných na zahradě zabere dost značnou část zahrady.
Zůstávají výhody včelína v zimě, kdy včelín omezuje výkyvy počasí. Ve včelíně jsou podstatně menší mrazy, zvláště pokud včelín "nepodfukuje" , teplo ze země pod včelínem tak jde v zimě do včelína a stěny a strop jsou izolovány. A vliv rychlého oteplení, které vyláká včely ven na sníh, je menší.
Potom je výhoda to, že pokud se včelaří výhradně ve včelíně, dají se použít i levnější nástavky a úly, protože se vnějším pláštěm nebo nátěrem nemusí chránit před povětrnostními vlivy jako úly umístné venku.
Pak to, že se tam dají dělat omezené zásahy ve včelách i za špatného počasí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 58163
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu