78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- gusto (195.168.232.38) --- 10. 1. 2012
V akej vyske letia vcely na znasku?
planujem zriadit este jedno stanovisko,miesto mam vybrate,prob.vidim v jednej veci:cca 800 m od vciel su pekne agatove porasty,ale v tom smere by vcely pretinali frekventovanu cestu ktora je cca v strede ich trasy,cize 400m od ulov..nemate niekto skusenost ze v akej vyske nad terenom letia ak je znaska v takejto vacsej vzdialenosti?na terajsom stanovisku mam cestu blizko a ak je napr repka hned za nou,tak to byva niekedy masaker..Dik.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55413
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Bronislav Gruna (89.235.18.247) --- 10. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
Za větrného počasí v otevřeném terénu letí včely za snůškou téměř při zemi. Pokud jde o dálnici, nebo hodně větrné místo, hledal bych jiné stanoviště.
Broněk
Gusto: planujem zriadit este jedno stanovisko,miesto mam vybrate,prob.vidim v jednej veci:cca 800 m od vciel su pekne agatove porasty,ale v tom smere by vcely pretinali frekventovanu cestu ktora je cca v strede ich trasy,cize 400m od ulov..nemate niekto skusenost ze v akej vyske nad terenom letia ak je znaska v takejto vacsej vzdialenosti?na terajsom stanovisku mam cestu blizko a ak je napr repka hned za nou,tak to byva niekedy masaker..Dik.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55417
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 10. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
V novém čísle včelařství je právě popis výběru stanoviště. Jinak s tím akátem to nemusí vyjít. je to teplomilný strom a jeho produkce nektaru je právě závislá na teplotě. Spolehlivý je ve vinorodých oblastech a nebo do výšky 250 n.m.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Bronislav Gruna <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: V akej vyske letia vcely na znasku? > Datum: 10.1.2012 10:17:31 > ---------------------------------------- > Za větrného počasí v otevřeném terénu letí včely za snůškou téměř při zemi. > Pokud jde o dálnici, nebo hodně větrné místo, hledal bych jiné stanoviště. > Broněk > > Gusto: planujem zriadit este jedno stanovisko,miesto mam vybrate,prob.vidim > v jednej veci:cca 800 m od vciel su pekne agatove porasty,ale v tom smere > by vcely pretinali frekventovanu cestu ktora je cca v strede ich trasy,cize > 400m od ulov..nemate niekto skusenost ze v akej vyske nad terenom letia ak > je znaska v takejto vacsej vzdialenosti?na terajsom stanovisku mam cestu > blizko a ak je napr repka hned za nou,tak to byva niekedy masaker..Dik. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55418
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
Já myslím, že hodně záleží, na co létají. Pokud létají na květy, co jsou na zemi, létají tak metr, metr a půl nad zemí. Pokud létají na květy na stromy, létají výš , tak 2 - 3 metry nad zemé nebo ještě výš. Jednou jsem pozoroval včely, jak létají v koridoru železniční trati, zaříznuté o cca 2 metry do terénu, úly byly neznámo jak daleko. Včely létaly ve výšce 4 - 6 metrů. Ale je možné, že létaly na medovici na jívy, ty větve byly zhruba tak vysoko.
Jednou se mi stalo, že včely létaly na medovici na vzdálený les a musely přitom obletět nebo přeletět les, ve kterém byl včelín. Vybraly si oblet ve výšce cca 2 - 3 metry vysoko a 1 - 2 metry daleko od krajního stromu místo přímé cesty nad lesem ve výšce cca 15 metrů nebo skrz les, i když byl dost řídký.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55419
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 10. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
No nevím Jako zahradník jsem celý život pracoval venku Ale že by mě včely létali kolem nosu jsem nikdy nezaregistroval. pokud jsem se však dostal pod jejich letový koridor tak jsem je jen slyšel , vidět je téměř nebylo I při vyletování z úlu včela po spirále vystoupá nad úl cca do 5m a nabírá pak kurz. Je však pravdou že s pastvou přilétá do úlu kolmo na česno s plynule klesající trajektorií. Někdy pak i zbytek cesty jde pěšky. :-))
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: V akej vyske letia vcely na znasku? > Datum: 10.1.2012 10:31:50 > ---------------------------------------- > Já myslím, že hodně záleží, na co létají. Pokud létají na květy, co jsou na > zemi, létají tak metr, metr a půl nad zemí. Pokud létají na květy na > stromy, létají výš , tak 2 - 3 metry nad zemé nebo ještě výš. Jednou jsem > pozoroval včely, jak létají v koridoru železniční trati, zaříznuté o cca 2 > metry do terénu, úly byly neznámo jak daleko. Včely létaly ve výšce 4 - 6 > metrů. Ale je možné, že létaly na medovici na jívy, ty větve byly zhruba > tak vysoko. > Jednou se mi stalo, že včely létaly na medovici na vzdálený les a musely > přitom obletět nebo přeletět les, ve kterém byl včelín. Vybraly si oblet ve > výšce cca 2 - 3 metry vysoko a 1 - 2 metry daleko od krajního stromu místo > přímé cesty nad lesem ve výšce cca 15 metrů nebo skrz les, i když byl dost > řídký. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55421
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gusto (195.168.232.38) --- 10. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
mne sa jedna o to ze z roznych dovodov chcem mat 2 pevne stanoviska,dobuducna az 3..v tomto pripade sa konkretne jedna o oploteny areal vodarní,za chrbatom aj po bokoch kilometre poli,remizok,potok atd bez akychkolvek ciest,akurat ta jedna frekventovana 400m od miesta kde chcem ule postavit..a za nou zase polia a ten spominany agatovy porast..ale agaty mam aj za chrbatom a okolo..takze snad by to zrazanie vciel bolo miernejsie..prob je aj v tom ze tych stanovisk nieje na vyber vela..takze uplne idealne sa ani najst neda..inak v nasej lokalite agat meduje super,musia byt mimoriadne nepriaznive podmienky aby nedal nic..vdaka za vase postrehy,este si to necham prejst hlavou..:-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55426
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Burgel (82.113.48.14) --- 10. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
Řešit situaci 400m od včelína nebo včelnice je skoro neřešitelné. Zásadou vaší úvahy by měla být konfigurace, uspořádání terénu, profilu.
Hlavní zásadou je že včely letí
1/nejkratší cestou k cíli a to z, i do ůlu.
2/ kopírují terén.
a kombinují tyto dvě hlediska
Konfigurace,
jestliže okolo je rovina pole, žádná keřová 2m stromová mez budou včely lítat při zemi.
Nevím jak vysoko létaji nad zemí ale lítaji často v koridoru a ten může ovlivnovat i směr a síla větru.
Protože stanoviště je nejdůležitějši a prvotné rozhodující stanovisko pro další chov včel, asi bych vás vyzval tak to se 2mi včelstvy zkuste .
Já osobně to co dělají moje včely 400m od úlů opravdu neřeším.
Je pravda že jednou jsem vjel autem do roje a těch 20-50 pleskanců včel na předním oknem si pamatuji, pamatuji si několik pleskanců nevím jestli včel vos, čmekáků nebo čeho ale neumím z toho udělat záměr.Negativní zkušenosti uvedl kočující Jan Jindra kdy jeho včely umístnil agronom do místa kde včely létaly přez cestu a atd..
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55428
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík (89.24.90.3) --- 11. 1. 2012
Re: V akej vyske letia vcely na znasku?
S tou výškou 10500 a včelou to nemusí být sranda. Ptáci vzdušné proudy využívají na tahu, protože bez jediného mávnutí křídel dokážou vystoupat do výšky několika Km a uletět i několik set kilometrů. A jsou druhy hmyzu, které tyto proudy využívají záměrně k migraci. Dělají to hlavně pavouci, vypustí vlákno dostatečně dlouhé ,aby je to uneslo a letí. Když se dostanou do výšky, kde je chladněji hibernují a když proudy změní sílu snese je to dolů. Jako ornitolog jsem jezdil na jižní Moravu, Pálavsko v době tahu, protože je to oblast, přes kterou tyto vzdušné proudy jdou a proto se tam vyskytují i v obrovských hejnech tažní ptáci. A možná i to je také jedna z možností kde se vzal na jižní Moravě první roztoč v republice a s rezistentními roztoči by to mohlo být podobné, sousední Rakousko má tyto "prvenství" vždy o něco dřív a příroda ta hranice nezná. Roztoč ten na svoji přepravu využívá cokoliv co má křídla a dostane se do úlu. A potom stačí silnější vítr, aby včela nebo vosa nezvládla stáhnout let co nejvíc k zemi a už letí po větru kam nechce.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55435
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu