78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 21. 12. 2011
Re: Spad po t?et? fumigaci
vždyť jsem to napsal že se z budečáků muselo vytáčet každý týden nebylo to nic snadného samozřejmě ta dnes používaná tachovská metoda kde se pracuje s celými nástavky je lepší a stačí se orientovat jen na hlavní snůšky. a když to vezmem tak kolem dokola. padla i poznámka že se to také nahrazovalo počtem úlů ale ve všech případech včelaři musí projít rukama asi tak stejný počet rámků Já vím, že práce v budečáku trvá 1a1/2 déle to nezpochybňuji a už si to neumím ani představit. avšak s věkem se začínám vracet k práci s jednotlivými rámky. Jen jsem však chtěl vyvrátit pochybování že to jde i v budečáku a fyzikálním zákonům to neodporuje.
Pepan > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: NitraM <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Spad po t?et? fumigaci > Datum: 21.12.2011 17:24:18 > ---------------------------------------- > "Tak o tom nepochybuj znám včelaře kteý má 4 vozy budečáků s průměrným > výnosem kolem 80 kg" > ________________________ > > V tom případě by mě opravdu docela zajímal postup jeho včelaření. Znamenalo > by to hrabat se ve včelách každý týden, nehledě k tomu, že si nedovedu > vůbec představit další aspekty - převěšování plodu a uvolňování prostoru > matce (nedovedu si to v budečácích představit jinak), vkládání dostatečného > počtu mezistěn pro kvalitní obnovu díla atd. Vždyť to vše zabírá místo v > medníku pro medníkové rámky - než plod vyběhne, než se mezistěna vystaví - > a pak to nevychází ani čistě matematicky. Když navíc vezmu v potaz, že v > době květu řepky cáká čerstvá sladina i u rámků z poloviny zavíčkovaných a > běžně se musí počkat až odkvete, nevidím reálnou možnost "odtáčet" větší > množství rámků s medem v době jejího květu. Jak známo, muselo by se navíc > toto vybírání odehrávat jen brzy ráno, protože většinou již před polednem > je v rámcích sladina čerstvá - při velkém počtu takových včelstev to nelze > stihnout. Také pro včely by tolik zásahů v tomto typu zadem přístupného úlu > bylo velice stresující. Netvrdím, že se nedá v budečácích včelařit, ale ne > s 80kg průměrným výnosem. Nebo proč se tedy dříve včelaři tomuto průměru > ani zdaleka nepřibližovali? Přeci nemohli být všichni neschopové. Neuvažuji > přitom oficiální statistiky, ale vycházím z jejich zkušeností. Jsem si > jistý, že kdyby takové výnosy měli, dnes již by se s nimi rádi pochlubili a > neměli by vůbec žádný důvod přecházet na včelaření v nástavkových úlech. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55260
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - NitraM (94.113.11.223) --- 21. 12. 2011
Re: Spad po t?et? fumigaci
"avšak s věkem se začínám vracet k práci s jednotlivými rámky."
________________________
Tato výhoda budečáků a všech zadem přístupných úlů je nepopíratelná. To ano.
-----------------------------------------------------
"padla i poznámka že se to také nahrazovalo počtem úlů ale ve všech případech včelaři musí projít rukama asi tak stejný počet rámků"
_________________________
Pak se ale nebavme o průměrném výnosu. Dosáhnu-li totiž stejného výnosu navýšením počtu úlů, je průměrný výnos nižší. Bude to asi tak, jak píše JosPr: "Tchan 28 budecaku-880 kilo medu-250 kg cukru na krmeni.Zet 10 nastavkovych ulu o 4-5 nastavcich pri snusce-850 kilo medu-200 kg cukru".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55266
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík (89.24.50.2) --- 22. 12. 2011
Re: Spad po t?et? fumigaci
Ale nezapomínejte, že budečáky to je převěšování do medníku z plodiště. A do plodiště rámky s mezistěnou. Takže se v plodišti vytvoří místo na kladení a v medníku se líhne plod. Při včelaření bez mřížky mám vyzkoušeno, že prostor pro plodiště a uložení zásob stačí tak na 15 rámků 39x24. U Budečáků je patro na 10, takže na jarní rozvoj to zas tak malé není, později to je ovšem už problém.
A mám takovou zkušenost z minulého roku, kdy řepka propršela a bylo chladno, že mi co jsme měly nástavkové úly s dostatek prostoru, tak jsme byly prakticky bez medu a ti co měly včely v Budečáku a nebo v nástavku použily Blinovu přepážku, byly na tom tak o 20-30Kg líp. Až něco z lípy a medovice bylo.
A teď na poslední schůzi dokonce jeden přišel s tím, že přestává zimovat včely na dvou nástavcích(tenkostěné 39x27,5 11rámků), ale jen na jednom, protože pozoruje rozdíl v lepším vývoji. Kdo má možnost podívat se na včely teď přes strůp. folii tak sedí max. v 6ti uličkách( r.m. 44,8x28,5) a ten polonástavek dole nepotřebují dřív jak na řepku, do tý doby při jarním rozvoji jsou tam jen vyvěšené. A z řepky průměr 45Kg letos 60Kg neměl jsem dost nástavků.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55268
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu