| - jezek.obecny (e-mailem) --- 15. 11. 2011
Re: Vlhkost řeziva
Těžko poradit, pokud nebudou úly pod střechou, ale postavíte je volně ven, připravte se na to, že dřevo pracuje. V létě je teplo a sucho, na podzim je pak většinou vlhko, taky někdy prší, atd. :)
Nejdůležitější je asi konstrukce nástavku, jestli dáte desky natupo k sobě a nebo použijete nějaké spojení pero-drážky, čepy atd. Tyto spoje asi dokáží hodně dřevo podržet.
V každém případě, před výrobou nástavků je dobré o dřevu si něco naštudovat, základ je asi vědět co je pravá a co levá strana prkna, jak se mění které rozměry při sesychání dřeva, jak se prkno s vlhkostí prohýbá a z toho pak vyplývá jak orientovat prkna při sestavování nástavku aby byly co nejméně namáhány hřebíky-vruty.
Pokud je už dřevo suché, může se s vlhkostí už jen zvětšit, což je lepší situace, než dělat nástavky z mokrého dřeva, které se pak seschne (klidně o 5 i více procent dle výchozí vlhkosti) a to pak mám nástavky hned o pár milimetrů menší než jsem původně chtěl a včelí mezera může být hned fuč :)
Pokud budete dělat nástavky tím nejjednoduším způsobem, tj. desky natupo k sobě, je třeba dávat prkna levou stranou dovnitř, spojení provést pořádnými vruty, ty jdou potom znovu dotáhnout a dřevu tak domluví pokud dojde k prohnutí dřeva a tím k odchlípnutí stěn nástavku. Určitě co považuju za nutné, je si předvrtat díry do těch desek, kde budou hlavičky vrutů, na vrták si dát ještě záhlubník, tím na jednu operaci vyvrtám díru skrz desku a ještě udělám zahloubení pro hlavičku vrutu. Bez toho předvrtání a zahloubení pak dochází hodně k praskání dřeva při dotahování vrutů.
U rámků je situace lepší v tom, že dřevo mění svoje rozměry se změnou vhlkosti minimálně ve směru po délce vláken (0,3%), takže 20cm dlouhá loučka bude suchá i mokrá skoro pořád mít délku těch 20cm. Ovšem ve směru napříč přes léta (jsou tam dva možné směry, nastudovat v literatuře) dochází ke změně rozměrů 5až10% V praxi se mě to projevuje asi tak, že udělám nové rámky, loučky jsou krásně rovné, v úle potom v místě, kde je v loučce třeba suk, dojde se změnou vlhkosti k nerovnoměrným změnám v rozměru profilu dřeva a loučka se prohne nahoru-dolů a nebo vybočí vpravo-vlevo, podle toho, jak je dřevo rostlé. Potom co jsem si udělal rámky ze smrkového dřeva se suky, jsem pochopil, přoč je na rámky dobré lipové dřevo - nemá suky a loučky se pak prostě různě nekroutí :)
Dřevo v kombinaci se změnami vlhkosti je dost problém, ale pokud máte úly ve včelínu tak dřevo nebude tolik trpět od počasí a problémům se dost vyhnete. Já mám úly venku a asi jediný jak nástavky ochránit je parafinování ....
petr j.
On 14.11.2011 14:55, Pepek Langstroth 3/4 wrote: > Ahoj chtěl bych se zeptat jaká je ideální vlhkost smrkových desek na výrobu > nastavku langstroth.Jde mi o to že mám ve stodole několik let přeschlé > desky a bojím se aby pak nástavky venku a vlivem někdy velké vlhkosti v úle > neboptnali,nebo se nezkroutily.Taky mám několik lipových desek na rámečky a > ty jsou taky přeschlé (ve stodole v patře na seníku pod střechou,kde je i > při slabém slunci velké horko ) Kolik by teda měla být vlkost řeziva, aby > dřevo v tenkostěném úle už dodatečně nepracovalo ? Vlhkoměr si můžu pujčit. > Děkuji za rady > Pepek Langstroth3/4 >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 54840
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |