| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 8. 11. 2011
Re: prodej včelstev- jejich cena
"Kontaktoval se na mne začínající včelař s tím, že by ode mne koupil tři včelstva. Nemám představu, za jakou cenu bych mu je měl prodat, abych nebyl příliš drahý, ale abych je ani neprodal pod cenou. Jedná se o rámkovou míru 39 x 24 Kdy by mělo dojít k prodeji ?"
Cena záleží na kvalitě. Starší včelstvo ve starém úlu, třeba od včelaře, který už nezvládá se o ty včelstva starat nebo z dědictví, takže s matkou neznámého stáří a výkonu , možná i s náhradními plásty pro letní provoz, klidně i za 100 - 300 Kč.
Bednička s dobrým oddělkem s mladou, zaručeně kvalitní matkou z chovu a včelami na pouhých 6 nových plástech 39x24 tu tisícovku i víc. Dobře přezimované silné včelstvo na jaře v zánovním úlu a na zánovních plástech, se rovná cenou ceně podstatné části budoucí snůšky plus ceně úlů a plástů....
Nejúspornější varianta by byla, kdyby si zájemce přišel v květnu s bedničkou a včelař mu tam dal plásty se včelami a plodem na oddělek , řekněme na 39x24 2 plásty s plodem a včelami plus setřepané včely z dalších dvou plástů pro jistotu plus po krycím plástu se zásobami z obou stran. Ať si ty včely sám odchová. Případně i ty plásty jen půjčit, vráti je v podletí nebo někdy příští rok.... To by mohlo být mezi kamarády i zadarmo....
Nebo si zamluvit roj, do června přirozený a pokud by nebyl, umělý roj s odchovanou matkou o váze včel nad kilo, kilo a půl ke konci června.
Co se týká vyšetření na mor plodu a jiných, předem povinně je mají chovatelé oddělků na komerční prodej. U jednorázového prodeje včelstva , pokud je mi známo, veterina dává jednorázové povolení na přesun v závislosti na nákazové situaci v původní a cílové oblasti a diktuje si podmínky, třeba to vyšetření na mor. Přemísťování včelstev v rámci jednoho katastru je mimo veterinu , takže takový prodej včelstev a převoz včelstev mezi dá se říct sousedními včelaři je bezproblémový. Přirozeně předpokládá se, že tam zrovna není pásmo moru plodu nebo i jiné nákazové pásmo, tam by potom byl s přemísťováním včelstev taky problém. Nákazová situace by ale měla být místní ČSV dobře známa, takže není problém to zjistit a zařídit se podle toho. Respektive od včelaře v nákazovém pásmu nekupovat.
Co se týká převážení včelstev, na jedné straně podle mých zkušeností nikdy není dopředu jasné, jestli se včely rozruší nebo jestli po převozu jsou úplně v klidu jako by převoz ani nezaznamenaly. Na druhé straně, pokud se při převozu neudělá skutečně hrubá chyba, včelám se obvykle nic nestane. Potřebují uvnitř úlu jen dostatek vzduchu, trošku tmy, co nejméně velkých jednorázových otřesů, kdy kolo třeba vjede do díry, naopak mírné trvalé rovnoměrné vibrace během celého převozu jim nevadí, jsou spíš příznivé, protože jim zabraňují v rozlézání.
Se včelami by se nemělo hýbat, pokud mají za sebou delší období mrazů, kdy nevyletovaly, protože mají hodně zaplněné výkalové váčky a z tohoto důvody by se mohly snadno rozrušit a velice obtížně zase uklidnit nebo by včelstvo mohlo zkolabovat.
Pokud by se převážely déle na delší vzdálenost a dost by se při tom rozrušily, je vhodné teď v zimě, aby po převozu měly k dispozici pár slunečných teplejších dní, kdy mohou vyletět a před mrazivým obdobím se trochu "usadit". Pokud by se převážela na malou vzdálenost, ze které by se mohly vrátit na původní místo, tak naopak by se měly převážet na začátku období mrazů či nepříznivého počasí, kdy by minimálně týden nemohly vyletět, aby na původní místo zapomněly. V zimě je to na vzdálenost menší než 200 metrů - 2 kilometry podle počasí a venkovní teploty, v létě 2 - 5 kilometrů.
Včelám při převozu podle mně uvnitř hodně vadí, když se jim tam kejklají rámky. V létě není problém včelstvo rozebrat, propolis na plochách se znova přilepí, za dva dny včely dodají chybějící propolisové můstky a může se jet. V zimě za chladu se propolis slepí tak možná za měsíc a chybějící propolisové můstky včely nedoplní. Proto by se včely dlouho před převozem neměly rozebírat.
Jinak je teď období pro převoz včelstev příznivé, je chladno plodu je málo nebo není vůbec a zimní generace včel je podstatně slabší než letní, tak spotřebují méně vzduchu a rozrušené vyprodukují méně tepla.
Když se úl převeze nějaký kilometr daleko opatrně na ručním vozíku nebo se na přívěsném vozíku za auto pérování uvede nějakou dodatečnou zátěží do optímálního zatížení, kdy nejvíc péruje, pneumatiky se spíš trošku podhustí a jede se opatrně, včelky při troše štěstí teď přes zimu nemusí převoz ani zaznamenat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 54757
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |