78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jano (217.12.62.38) --- 26. 10. 2011
spad varoa destruktor

Pani vcelari chcel by som sa spytat vcelarim len kratko a v okoli nemam takeho nik liecim gabonom 2 pasi na vcelstvo a dnes som pridal avartin spad bol u vcelstiev od 10 do 500 kusov neviem co s nimi dalej a este jeden problem pri zadimovani avartinom mi pri niektorich vcelstvach nezhoril cely pasik prosim vas o radu ak mozete dakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (89.24.5.96) --- 26. 10. 2011
Re: spad varoa destruktor

Nejůčinější ošetření včelstev je v období bez plodu. A to připadá na poslední měsíc v roce. Jelikož, ale mrzne, tak fumigace zapáleným páskem není moc účinná a je vhodnější použití aerosolového vyvíječe. Ale když není vyvíječ, tak než dělat ošetření za mrazu fumigací, které nebude účinné, tak využít ještě nějaké teplé odpoledne, kdy bude chomáč včel trošku roztažený a ještě jednou fumigovat. A příští rok sledovat od jara přirozený denní spad a při vyšším spadu použít Kys. mravenčí. Co je to vyšší spad, to je do diskuze. Záleží vždy na období. Pokud padá v dubnu nebo květnu jeden roztoč na den, si myslím, že je dost a je potřeba včely ošetřit. V Červenci a srpnu bych ošetřoval u třech roztočů na den. Obecně je v ČR v červenci brána hranice na ošetření od 5ti roztočů na den, ale to si myslím, že je moc, protože je nutné ochránit od roztočů zimní generaci včel. Proto je také letní ošetření nejdůležitější.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 27. 10. 2011
Re: spad varoa destruktor

není až tak důležité jestli pásek shoří celý důležité je aby se ten lék z toho pásku odpařil k tomu slouží to hoření už se mi to stalo také , avšak na podložce bylo napadáno až až. Proto se také dělá více ošetření, aby se takové případy eliminovaly.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Jano <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: spad varoa destruktor
> Datum: 26.10.2011 18:45:19
> ----------------------------------------
> Pani vcelari chcel by som sa spytat vcelarim len kratko a v okoli nemam
> takeho nik liecim gabonom 2 pasi na vcelstvo a dnes som pridal avartin
> spad bol u vcelstiev od 10 do 500 kusov neviem co s nimi dalej a este jeden
> problem pri zadimovani avartinom mi pri niektorich vcelstvach nezhoril cely
> pasik prosim vas o radu ak mozete dakujem.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54627


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 10. 2011
Re: spad varoa destruktor

"není až tak důležité jestli pásek shoří celý důležité je aby se ten lék z toho pásku odpařil "

Podle naší metodiky má pásek viset svisle dolů a doutnat odspoda nahoru. Léčivo se kape do cca horní třetiny pásku a odpařuje teplem toho doutnání v pásu cca půl milimetru až 5 milimetrů nad tím žhavým uhlíkem toho ohně. Aby se léčivo odpařilo prakticky všechno, muselo by zůstat neshořených jen posledních pár milimetrů pásku.
A pokud se neodpaří všechno léčivo, je podle mně lepší léčení opakovat, aby se zlikvidovali i ti trošku odolnější roztoči, kteří by slabší dávku mohli přežít.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 10. 2011
Re: spad varoa destruktor

"Pani vcelari chcel by som sa spytat vcelarim len kratko a v okoli nemam takeho nik liecim gabonom 2 pasi na vcelstvo a dnes som pridal avartin spad bol u vcelstiev od 10 do 500 kusov neviem co s nimi dalej a este jeden problem pri zadimovani avartinom mi pri niektorich vcelstvach nezhoril cely pasik prosim vas o radu ak mozete dakujem."

Na Gabon podle naší české metodiky už je pozdě. Ten je určen na aplikaci ke konci července a v srpnu, kdy "čeká" na roztoče, kteří vylezou z zavíčkovaných buněk nebo kteří se do včelstva dostanou zvenku a umožňuje tak včelstvu i při poměrně silném zamoření získat na zimu nepoškozenou populaci zimních včel. Gabon má navíc tu nevýhodu, že po celý měsíc, nebo i déle, kdy je ve včelstvu, zatěžuje včelstvo rezidui asi podobně, jako by po tuto dobu každý druhý den včelař včely fumigoval. Tudíž pokud se hodně používá, docela dost urychluje šlechtění roztočů na odolnost k léčivu proti léčení fumigací nebo aerosolem.
Navíc Gabon potřebuje, aby ve včelstvu byl vzájemný pohyb včel, to teď ke konci října je jenom při teplém počasí a nějaké venkovní snůšce třebas z porostu kvetoucí hořčice. Pokud toto není, včely se teď skoro nepohybují, jak se připravují k sezení na zimu, nedochází v dostatečné míře k roznášení účinné látky z Gabonu kontaktem mezi včelami, takže Gabon je teď nedostatečně účinný.

Dále je potom nesmysl obecně současně používat Gabon a současně fumigovat dalším léčivem, pokud se nejedná o likvidaci roztoče extrémně odolného k léčivu, kterého by spolehlivě zlikvidovala jedině kombinace léčiv. Předpokládám, že Avartin jako léčivo, obsahuje tuším jako účinnou látku amitraz, je dostatečně kvalitní. Gabon je taky dostatečně kvalitní, takže za normálních podmínek stačí k dostatečné likvidaci roztočů jen jeden způsob, kombinace není třeba.

Co se týká teploty, u nás je nyní přes den 10 - 12 st C a přes noc 5 - 10 st C, takže u nás by fumigace být klidně mohla. Případně včely se dají po chladnějším období trošku "oteplit" a jejich chumáč rozvolnit i třeba pokrmením čtvrt, půl kilem cukru, pokud má včelař v úlech krmítka, ze kterých berou včely roztok i nyní. Jinak je třeba při fumigaci brát ohled každopádně na teplotu , ale při troše štěstí může být vhodná teplota na fumigaci i v listopadu nebo i v prosinci.

Co se týká neshoření knotu, je třeba se řídit oficiálním návodem k léčivu. Pro naše česká léčiva by to znamenalo opakování fumigace.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54628


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(178.248.56.32) --- 30. 10. 2011
Re: spad varoa destruktor

Jano nevěš hlavu. To se mně taky stávalo a mnohý tady stává taky, akorát jako ty ten pásek nekontrolují :-)
Když jsem měl zvlhlé knoty, tak jsem je pořádně vysušil. Když jsem měl špatné knoty (jeden rok zoufalé aušusy), tak jsem dal dva knoty společně, jeden nakapaný, druhý nenakapaný a shořely pěkně spolu. Na fumigaci není pozdě, právě dnes bylo slunečno a dost teplo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu