78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 20. 10. 2011
Re: stekucovanie medu-problem

"stretol som sa u znameho vcelara s problemom ze repkovy med sa mu nedari rozpustit v celom objeme.Na spodu kanvy zostava vrstva nerozpusteneho medu,ktora usada aj po premiesani.pokusne sme skusali aj zvysit teplotu cez 50C,no nepomohlo.nasledne sme kanvu premiesali a cele mnozstvo kalneho medu nacapovali do poharov a vlozili do termokomory.Med sa rozpustil krasne do cira,ale v kazdom pohari bolo na dne 5az 10mm bielej hmoty-skrystalizovaneho medu,ktory sa nechcel rozpustit ani zvysenim teploty.Stretli ste sa s niecim takym?Nemoze to byt zvysny"

Teplo prostupuje větším "kusem" ztuhlého medu poměrně pomalu. Zvláště když se v tepelné komoře používá ta správná teplota okolo těch 45 st C a mezi teplem v tepelné komoře a teplotou nerozehřátého medu je potom malý tepelný rozdíl. Flašky od okurek se ztuhlým medem se prohřejou až tak za 24 hodin. Mlékárenská konev se bude prohřívat 2 - 3 dny. Větší nádoba ještě déle. Když se použije vyšší teplota, prohřívání se zrychlí, ale med hned na kraji je potom vystaven příliš velkým teplotám , zatímco med uvnitř ještě rozehřátý není. Určitý kompromis by potom byl, kdyby se v polovině rozehřívání měkký med kolem okrajů vybral a tuhý med z prostředka nechalů dále rozehřívat, jestli by se s tím někdo chtěl piplat.
Co se týká krystalů dole, pokud se konev položila v tepelné komoře na podlahu, ne na nějaký rošt med na dně se rozehřeje nejpozději. Pokud tomu tak nebylo, část cukrů v medu prostě krystalizovala po vytočení pomalu a nerušeně, med nebyl při krystalizaci promícháván a tak v medu vznikly velké krystaly. Ty se rozpouštějí mnohem pomaleji než ostatní med a po celou dobu rozpouštění musí být vyšší teplota. Asi jako byl za socislismu rizdíl mezi rozpouštěním cukru krupice a krystalu, krupice byla stejná jako dnes, krystal byl obvykle tvořen krystaly cukru 2 - 4 milimetry velkými. Dneska mezi nimi rozdíl téměř není, protože velké krystaly cukru se vyrábějí dráž než malé krystaly cukru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54507


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu