78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- --- 10. 3. 2004
Antwort: RE: Pohon k medometu
no vidis, ked si kupis motor v obchode alebo v bazare, tak kazdy elektromotor ma na sebe stitok s parametrami. Ale motor pohonu od p. Vodičku tento stitok pre istotu nikde nema...., takze ak sa ti pokazi, alebo si chces k jeho pohonu nieco dorobit, chte nechte sa musis nanho zas obratit. Dobre vymyslene.
Matej
Jarolím Libor <jarolim/=/mise An: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> l.cz> Kopie: Thema: RE: Pohon k medometu 10.03.2004 16:59 Bitte antworten an "Vcelarska konference"
Ono je to o přístupu k věci. :-)) Rozumíš tomu, a nebo si myslíš že tomu rozumíš, a nebo si myslíš že tomu porozumíš a zvládneš to, a nebo to prostě zvládneš sám i když jsi nikdy nic takového nedělal = tak jdeš do toho.
Víš že to nezvládneš, nerozumíš tomu, nechce se ti do toho = jdeš do obchodu a koupíš si to. Nerezový koš do mého medometu mám od př.Vodičky a až dojdu k tomu, že chci i pohon, tak se na něj zase obrátím.
Takové ty věci, jako: "Kdybych to byl věděl, tak bych ....." se přece řeší až potom. Co je na tom nepochopitelného ? Je to otázka osobních priorit a zájmů. :-))
Přátelé, přeju Vám, ať se Vám medomety bezpečně točí. Ahoj Libor Jarolím Stará Bělá
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5348
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Emanuel Vesely --- 11. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
:>balíky palubek na co nejvíc nástavků) byste doporučili použít sololit spíše
:>na vnitřní nebo vnější stěnu nástavku a proč?
Já mám 8 úlů s nástavky 39x24x11 kde jsou palubky ven a sololit dovnitř a jeví se mi to jako nejlepší řešení. Je to lehké a celkem odolné.
Zjistil jsem, že sololit se ven nehodí. Nasákává vodu a kroutí se.
Musel by se něčím dobře napustit (čím?) a stejně nemá tu mechanickou odolnost.
Sololit vevnitř si včely potáhly propolisem.
Eman
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5358
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - František Nešpor --- 10. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
Na adree www.vcelarionv.kgb.cz najdes kompletní navod na výrobu úlů ze sololitu ----- Original Message ----- From: Jan Čáp <capjan/=/ekolog.cz> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, March 10, 2004 6:26 PM Subject: Sololit ven nebo dovnitř ?
> Přátelé, > > při výrobě klasického nástavku s dvojitou stěnou v kombinaci > palubka/sololit -podobné nabízí např. i p. Břinek (potřebuji sdělat zbylé > balíky palubek na co nejvíc nástavků) byste doporučili použít sololit spíše > na vnitřní nebo vnější stěnu nástavku a proč? > > Honza Čáp >
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.552 / Virová báze: 344 - datum vydání: 15.12.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5352
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Emanuel Vesely --- 11. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
>Na adree www.vcelarionv.kgb.cz najdes kompletní navod na >výrobu úlů ze sololitu
""
Fumiguji tak, že na nehořlavé podložce podložím ještě napuštěný papírový knot síťovinou, aby dobře prohořel. Jako nehořlavá podložka se mi osvědčily obyčejné víka od plechovek. Určitá nevýhodou fumigace v podmetu je vodorovná poloha knotu. Podstatně menší ztráty účinné látky byly zjištěny při svislém spalování, kdy teplý proud kouře odnáší amitraz již před tím, než žhavá zóna dosáhne místa, kde jsou kapky Varidolu.
""
Podívejme co se všechno v návodu na stavbu úlu člověk ještě nedoví? Začátečník nemusí zbytečně ztrácet čas čtením návodu k Varidolu a to je zase určitá výhoda :-).
Podstatná nevýhoda takového léčení je jeho neúčinnost a možnost výchovy rezistentních roztočů.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5356
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek --- 12. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
Já bych nyní preferoval jednostěnné nadstavky z palubek, pokud jsou silnější než 20 mm a kvalitní a sololit použít na něco jiného. Horší varianta je použít palubky zvenku a sololit zevnitř. Spotřebuje se ale více palubek.
Jinak sololit je vhodný na bedny na rámky, skříně atd tam, kde nemůže navlhnout. Zvenku na nadstavcích se kroutí i po důkladné impregnaci fermeží a okraje a rohy je třeba zpevňovat plechem nebo laťkami. Nenaimpregnovaný mokrý sololit má v krajním případě pevnostní vlastnosti mokrého hadru na podlahu. Na vnější stěny úlů je vhodný, jen pokud je úl skrytý ve včelíně nebo včelníku a to ještě, pokud je vyřešeno ukládání vlhkosti v izolaci v zimě. Na vnitřní straně se musí vyztužovat co 10-15 cm třeba dřevěnou latičkou ze strany izolace, jinak se prohýbá dovnitř úlu.
Na druhé straně jednostěnné nadstavky se musí dělat z poměrně kvalitního dřeva a kusy dřeva vedle sebe musí mít podobné vlastnosti, například nesmí být z různých druhů dřeva. Může pak docházet při periodách vlhnutí a vysychání k prasklinám v nadstavku přes celou stěnu dovnitř úlu.
Teď mne napadla tato varianta: Nadstavky se vyrobí z méně kvalitního zbytkového dřeva. Vnitřek nadstavků se vyloží cca 0,5 - 1 cm vrstvou vlnité lepenky třeba z krabic z supermarketu. Přes tuto izolační vrstvu se přibije tenkými hřebíčky 20 - 25 mm dlouhými 4 mm sololit. Ještě je třeba chránit hrany nadstavků, aby se do lepenky nedostaly včely, třeba levným akrylátovým tmelem a nadstavek je hotov.
Sololitové nadstavky nyní zkouším vyrábět. Stěny jsou tvořeny sololitem zevnitř a zvenku, mezi nimi jsou co 15 cm distanční laťky silné 15 - 20 mm, která zároveň přebírají tíhu nadstavků nad tímto nadstavkem. Zbytek prostoru mezi sololity je vyplněn izolací. Zvenku je sololit impregnován fermeží, zevnitř voskem. Je to ale dost piplačka tyto úly vyrábět. Možná by šlo udělat ze dvou velkých sololitů, natlouct distanční laťky, vyplnit prostor mezi nimi izolací a získat tak velkou desku, ze které by se rovnou nařezaly stěny nadstavků. Pak by ta pracnost mohla být rozumná. Uvidím za nějaký rok, jak se tyto sololitové nadstavky osvědčí, pak bude doba uvažovat, jak je vyrobit rychleji.
R. Polášek.
----- Original Message ----- From: "Jan Čáp" <capjan/=/ekolog.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, March 10, 2004 6:26 PM Subject: Sololit ven nebo dovnitř ?
> Přátelé, > > při výrobě klasického nástavku s dvojitou stěnou v kombinaci > palubka/sololit -podobné nabízí např. i p. Břinek (potřebuji sdělat zbylé > balíky palubek na co nejvíc nástavků) byste doporučili použít sololit spíše > na vnitřní nebo vnější stěnu nástavku a proč? > > Honza Čáp >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5371
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Jindra --- 12. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
Když tak sleduju problémy kolem "amatérské" stavby úlů z kdejakých materiálů, jsem rád, že jsem začal s papírem. Nemám totiž žádný podobný problémy s prohýbáním stěn a podobně. Přitom jsou nástavky z papíru tak lehké, že to lze přirovnat i izolační schopností k polystyrénu. Vždy se mi "líbily" připomínky o tom, že v polystyrenu je vlhko a jak čtu s vlhkostí mají problémy jiné materiály. Za 25 let včelažení v polystyrénu jsem žádný problém s vodou v úlech neměl. No, může to být také tím, že používám celoročně otevřená očka. Očka mám plochá vyfrézovaná na šířku 8mm a tak v zimě v mrazech se horní samy uzavírají jinovatkou. Za očky jsou široké (Hofmannovy) loučky rámků těsně vedle sebe a tak včelstva nejsou rušena průvanem od větru.
Zase mám pocit, že poučuju, a tak se omlouvám všem, kteří tento pocit mají také,
vše v dobrém Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5380
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Emanuel Vesely --- 12. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
:>problém s vodou v úlech neměl. No, může to být také tím,
:>že používám celoročně otevřená očka. Očka mám plochá
:>vyfrézovaná na šířku 8mm a tak v..
Vlhko v úlech taky neznám. Očka mám kruhová 25mm celoročně.
DOTAZ Honzovi: Jaký tvar mají ta 8mm očka a jak vysoko od spodku nástavku?
Zdraví Eman
P.S. Venku u nás teplota vypadá na prolet
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5383
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Čáp --- 12. 3. 2004
Re: Sololit ven nebo dovnitř ?
Děkuji všem za jejich rady.
Palubky jsou tlusté 12 mm, takže nástavek jen z palubek by mohl být tak nouzový medník. Někde ve Včelsřství byl článek o výrobě ležanů z velkých sololitových panelů, kde autor tvrdil, že sololit nepracuje, pokud je napuštěný fermeží z obou stran (to samé tvrdí p. Řeháček, který používá sololit na vnitřní stěny Eurodadantu).
Myslím že by to mohlo fungovat takhle:
* nedělat klasický rámeček nahoře a dole, ale panely na jednotlivé stěny nástavku (jako Sololit Optimal nebo úly Metapis) * na ně přilepit a přibít vnější sololit * celé to napustit fermeží * vnitřní stranu panelu pobít nenatřenýma palubkama * sestavit - slepit a sešroubovat v rozích
Zdraví
Honza Čáp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5373
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu