78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - Honza Zátka (e-mailem) --- 12. 7. 2011
Re: LIECENIE
Nechcete jít spíš cestou formidolu - desek, než si vyvraždit včelstva? Máte vůbec ve včelstvech takový denní spad, aby bylo použití kys. smysluplné? Já na svém stanovišti tohle vůbec nedělám (léčení kyselinou) a v měli mám max 1 brouka na 10 včelstev.
------------ Původní zpráva ------------ Od: stano <e-mail/=/nezadan> Předmět: LIECENIE Datum: 12.7.2011 09:06:19 ---------------------------------------- DAKUJEM za odpoved ale je to nutne riedit? je to urcite setrnejsie ku vcielkam a vlozim to do mednika?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53134
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Libor V. (62.168.45.106) --- 12. 7. 2011
Re: LIECENIE
Honzo Zátko, to, že Vy uvádíte spad roztoče nulacelánulanic ještě neznamená, že o 5 kilometrů jiným směrem nemůže být situace o stovky procent jiná.
Např u mne krajem červencem z nejvíce zasaženého včelstva začalo padat 10 roztočů denně přirozených.....A klidně mě můžete nazvat hovadem, co si svých včel nevšímá. (-:
A nebudete mít přitom pravdu.
Co se roztočů týče, jiný kraj, jiný mrav. Co kilometr, všechno může být jinak. Ať se daří, Libr V.
------------------------------------------------------------
Honza Zátka napsal:
Nechcete jít spíš cestou formidolu - desek, než si vyvraždit včelstva? Máte vůbec ve včelstvech takový denní spad, aby bylo použití kys. smysluplné? Já na svém stanovišti tohle vůbec nedělám (léčení kyselinou) a v měli mám max 1 brouka na 10 včelstev.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53158
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Honza Zátka (e-mailem) --- 13. 7. 2011
Re: LIECENIE
Ale vždyť právě pro to se ptám, jestli má spad takový, aby mělo smysl něco dělat. Možná byste se divil kolik lidí "léčí" a pomalu ani neví co je spad, natož aby ho sledovali... To že co vesnice, by dokonce chovatel, to jiná varoasituace mi říkat nemusíte.
------------ Původní zpráva ------------ Od: Libor V. <libor/=/humlak.cz> Předmět: Re: LIECENIE Datum: 12.7.2011 22:55:13 ---------------------------------------- Honzo Zátko, to, že Vy uvádíte spad roztoče nulacelánulanic ještě neznamená, že o 5 kilometrů jiným směrem nemůže být situace o stovky procent jiná. Např u mne krajem červencem z nejvíce zasaženého včelstva začalo padat 10 roztočů denně přirozených.....A klidně mě můžete nazvat hovadem, co si svých včel nevšímá. (-: A nebudete mít přitom pravdu. Co se roztočů týče, jiný kraj, jiný mrav. Co kilometr, všechno může být jinak. Ať se daří, Libr V. ------------------------------------------------------------ Honza Zátka napsal: Nechcete jít spíš cestou formidolu - desek, než si vyvraždit včelstva? Máte vůbec ve včelstvech takový denní spad, aby bylo použití kys. smysluplné? Já na svém stanovišti tohle vůbec nedělám (léčení kyselinou) a v měli mám max 1 brouka na 10 včelstev.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53160
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 14. 7. 2011
Re: LIECENIE
Gabon se umisťuje přímo do plodového hnízda a ponechává se ve včelstvu 4 týdny, Na na řízení SVS to může být i 6 týdnů s kontrolou umístění a případném přemístění zase do plodového hnízda Všady jinde je gabon neúčinný. Umísťuje se do mírně roztažených uliček tak aby včely krmičky kolem něj tak akorát prolezly a otírali se o něj a to 2 kusy na 1. zaplodovaný nástavek. Jeho působení je preventivní, krmičky jej zanášejí do buněk s plodem a zabraňují tak právě poškození zimní generace včel.Ten okamžitý spad je jen jeho vedlejším jevem.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Jan Burgel <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: LIECENIE > Datum: 13.7.2011 22:24:53 > ---------------------------------------- > Mám po vložení gabonu za 24 hodin 0 až 200 spadlých roztočů. > nevím proč u včelstev s nulou až 10 rotročú za 24 hodin mám dál nechávat > gabon ve včelstvech. > může mi to někdo vysvětli doporučřit či zakázat > J:B: > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53180
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Krušina (194.213.39.94) --- 12. 7. 2011
Re: LIECENIE
Stano napsal:
>DAKUJEM za odpoved ale je to nutne riedit? je to urcite setrnejsie ku vcielkam a vlozim to do mednika?
........................
KM se používá v zahraničí většinou 60% (nassenheider) 65% (mite gone). V ČR formidol má 85% koncentraci. Při 85% koncentraci už KM zřejmě částečně zasahuje i roztoče na plodu, ale zase na druhou stranu je o to méně šetrná ke včelám.
Také čím víc je kyselina naředěná, tím je zřejmě méně agresivní při případném poleptání - pozor na bezpečnostní zásady.
Jestli si to dobře pamatuji, tak podle údajů zveřejněných doktorem Přidalem v moderním včelaři bylo prokázáno poškození včel KM při koncentracích 60 až 85%, ale při použití KM v průběhu sezóny se s tím dokážou včely bez problémů vypořádat a poškozené včely nahradit.
Kvůli účinnosti léčení někdo používá přes sezónu 65% KM v dlouhodobých odpařovačích, v případě potřeby v září koncetraci 85% KM v krátkodobých odpařovačích (houbička popřípadě formidol)
O aplikaci KM je hodně tady:
http://www.pv.sk/vcely/varroa_podkontrolou.asp?strana=4)
Nejjednodušší a nejlevnější je zřejmě pěnová houbička nad plod.
Ředění KM třeba tady:
http://www.mojevcely.eu/ke-stazeni/
RK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53135
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu