78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 1. 7. 2011
Re: Re:heterozn? efekt
U včel je potom tuším specialita, kdy se matka nejdřív nenechá oplodnit, nechá se produkovat trubce a teprve těmi se oplodní, aby mohla produkovat oplozená vajíčka pro další množení. Tím je zaručena maximální možná míra homozygotnosti a tím rychlejší šlechtění.
Ale to už by mohl okomentovat někdo, kdo se takovým šlechtěním přímo zabývá.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52987
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (213.151.87.2) --- 1. 7. 2011
Re: Re:heterozn? efekt
Já se nějakými definicemi moc nezabývám a tak u mě vysvětlení h. efektu je to, že nějakou záhadnou kombinací genů vznikne něco vyjímečného. Tedy včelstvo podávající rekordní výnos. V naprosté většině, ale tento jev není přenosný do dalších generací. taková přenosnost se musí pracně hledat a pak má taková matka cenu zlata. Když se nalezne a rozmnoží se a pak se nadále z tohoto materiálu chová je to OK a kam se hrabe potomstvo od inseminovaných matek. Jedinou nutností k takovému výběru je větší množství úlů řekl bych tak nad 50. Malí a střední mají prostě smůlu a musí kupovat. Zdraví R. Stonjek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52989
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 1. 7. 2011
Re: Re:heterozn? efekt
Tohle je opravdu výstížné. Palec nahoru: :-B
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Stonjek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Re:heterozn? efekt > Datum: 01.7.2011 10:05:35 > ---------------------------------------- > Já se nějakými definicemi moc nezabývám a tak u mě vysvětlení h. efektu je > to, že nějakou záhadnou kombinací genů vznikne něco vyjímečného. Tedy > včelstvo podávající rekordní výnos. V naprosté většině, ale tento jev není > přenosný do dalších generací. taková přenosnost se musí pracně hledat a pak > má taková matka cenu zlata. Když se nalezne a rozmnoží se a pak se nadále z > tohoto materiálu chová je to OK a kam se hrabe potomstvo od inseminovaných > matek. Jedinou nutností k takovému výběru je větší množství úlů řekl bych > tak nad 50. Malí a střední mají prostě smůlu a musí kupovat. Zdraví R. > Stonjek. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52992
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 1. 7. 2011
Re: Re:heterozn? efekt
No, jisté u včel jsou dvě věci.
Za prvé, pokud se koupí inseminovaná matka, které je insemiminována obvykle spermaty příbuzných trubců plus to, že je oplodněna uměle a ne přirozeně, tak samotná tato matka není vhodná na produkci. Teprve až další generace matek je vhodná na produkci. Ať už to jsou čisté F1 matky nebo jakýsi polokříženci.
Za druhé pokud včelař dělá sám výběr, tak úspěšný je jedině dlouhodobý výběr a jenom tehdy, když ty vybrané geny mají v okolí dlouhodobě převahu. Platí to pro roky až desetiletí. Řekl bych, že nezáleží ani tak na počtu včelstev toho včelaře, přirozeně čím víc, tím lépe. Ale když je v okolí málo včelstev, tak i tomu včelaři na kvalitní výběr stačí méně jeho včelstev a naopak.
Když jsou okolní včelstva s cizími geny ve většině, tak má mnohem větší vliv náhodný přínos cizích trubců při spáření matky než výběr toho včelaře ze strany matky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52993
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Hubač (e-mailem) --- 1. 7. 2011
Re: Re: Re:heterozn? efekt
Heterozní efekt je něco jako F1 generace u zeleniny. Spojením dvou linií dojde ke zlepšení vlastností, v dalších generacích je procentuálně mnohem méně geneticky těch správných jedinců. Taky jsem 10 let hledal tu nejlepší matku a nakonec začínám pomalu souhlasit s panem Volejníkem, že je celkem jedno, od koho matky jsou, všechny dají hodně medu pokud se o ně stará schopný včelař. Za hlavní kritéria považuji prostor (cca 7-9NN), dostatek zásob celý rok, pokud je napadení roztočem významné - včasné léčení v podletí, nechat včely hodně stavět (u mě je normální 30-40mezistěn 39*17) a v neposlední řadě do včel nelézt pokud není potřeba ( potřeba je rozšířit, odebrat oddělek, odebrat med, zběžně nahlédnout v delší snůškové mezeře, jestli netrpí hlady a koncem sezóny přesunout nezakladené panenské souše, mezistěny nahoru a krmit/léčit) S pozdravem Radek
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Stonjek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Re:heterozn? efekt > Datum: 01.7.2011 10:05:34 > ---------------------------------------- > Já se nějakými definicemi moc nezabývám a tak u mě vysvětlení h. efektu je > to, že nějakou záhadnou kombinací genů vznikne něco vyjímečného. Tedy > včelstvo podávající rekordní výnos. V naprosté většině, ale tento jev není > přenosný do dalších generací. taková přenosnost se musí pracně hledat a pak > má taková matka cenu zlata. Když se nalezne a rozmnoží se a pak se nadále z > tohoto materiálu chová je to OK a kam se hrabe potomstvo od inseminovaných > matek. Jedinou nutností k takovému výběru je větší množství úlů řekl bych > tak nad 50. Malí a střední mají prostě smůlu a musí kupovat. Zdraví R. > Stonjek. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52997
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík (93.153.73.112) --- 1. 7. 2011
Re: Re:heterozn? efekt
Řešit jesli u našich včel rozchovávat z F1 je hloupost. Protože chováme včelu kraňskou, a nekřížíme ji s žádnou jinou včelou medonosnou, tudíž nedosáhneme takových výrazně lepších výsledků, oproti rodičům, jako u hybridů na maso, vejce, plodnost u zeleniny apod. I u těch okurek je napsáno, že jde o hybridní odrůdu F1, u prasat, drůbeže, králiků máme výkrmové hybridy, u slepic snůškové. Ano využívá se tu heterozního efektu, ale jde o křížení čistokrevných jedinců, u drůbeže než se dosáhne výsledku tak to jde tuším až na F3. Takže jestli mám čistou kraňku F1 od inseminované matky, a včelstvo po matce F1 má vlastnosti, kterých si cením, tak je hloupost ji nevyužít. Ano může být nějaké včelstvo od její dcery k ničemu, ale tu se spíš výrazněji podepisuje vliv nekontrolovaného páření. A to zase narážím na nutnost selekce u každého chovatele, protože trubčí shromaždiště jsou společná.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52990
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu