78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Martin Černý (85.71.174.169) --- 27. 6. 2011
Medovina
Dobrý den pánové, na 40 litrů roztoku o cukenatosti 29 na medovinu jsem použil 8gr. hluboce prokvášejících kvasinek Schimansky se stejným množstvím živné soli. Živnou sůl jsem rozmíchal v příslušném množství vody, vlil do demižonu, rozmíchal kvasinky a vlil do demižonu a umístil do místnosti, kde se pohybuje teplota od 16°C do 18°C. Roztok stále nekvasí. Můžete mi poradit, kde jsem udělal chybu?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52924
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Honza Zátka (e-mailem) --- 27. 6. 2011
Re: Medovina
Kvasinky se nedají jen tak nalít do demižonu, musí se nejdříve udělat zákvas. Tj. cca litr, dva trochu řidšího roztoku a nechat rozkvasit v 25°C. 16-18°C je na první (bouřlivé) kvašení málo. Ideální je kolem těch 25°C. Jestli se roztok rozkvasí, to je ve hvězdách, řekl bych, že ano, rozhodně to chce vyšší teplotu.
------------ Původní zpráva ------------ Od: Martin ?ern? <ustec/=/post.cz> Předmět: Medovina Datum: 27.6.2011 22:39:15 ---------------------------------------- Dobrý den pánové, na 40 litrů roztoku o cukenatosti 29 na medovinu jsem použil 8gr. hluboce prokvášejících kvasinek Schimansky se stejným množstvím živné soli. Živnou sůl jsem rozmíchal v příslušném množství vody, vlil do demižonu, rozmíchal kvasinky a vlil do demižonu a umístil do místnosti, kde se pohybuje teplota od 16°C do 18°C. Roztok stále nekvasí. Můžete mi poradit, kde jsem udělal chybu?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52925
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 28. 6. 2011
Re: Medovina
Tou teplotou se také myslí teplota v nádobě budešli mít toho 200l dud tak to stačí protože při kvašení vzniká teplo ale v 10l demižonu to musí být v teple.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Martin ?ern? <ustec/=/post.cz> > Předmět: Re: Medovina > Datum: 28.6.2011 07:22:13 > ---------------------------------------- > Díky za info. Ale výrobce kvasinek udává, že ideální kvašení pro tyto > kvasinky je 12 - 15 °C > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52936
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Sroll Josef (e-mailem) --- 28. 6. 2011
RE: Medovina
První kvašení ("divoké") má probíhat při pokojové teplotě, těch prvních pár týdnů. Pokud medovina nekvasí, pak to může být skutečně zimou, demižon je příliš malá nádoba, aby se zahřál sám, nesprávná hustota medoviny (nevím, jak jsi to měřil) a také ŠPATNÁ VODA Z VODOVODU. Může být v ní moc chloru či čeho, pak to kvasit nebude, s tím mají špatné zkuušenosti i výrobci ovocných vín. Hustota medoviny se snadno měří metodou (podle doc.Svoboda: Encyklopedie včelařství) čerstvé slepičí vejce se ponoří do medoviny pokojové teploty a nad hladinu má vyčnívat kolečko velikosti tehdejšího desetihaléře (z roku 1953-nemám ho te´d po ruce, je to asi 15mm). Jako orientační zkouška to funguje spolehlivě, ale vejce musí být čerstvé. Stať o výrobě medoviny z uvedené knihy stojí za přečtení, doc. Svoboda, ředitel VÚVč Dol (před ing. Veselým) byl původně vystudovaný potravinářský chemik. Chovné metody tehdejší poválečné doby bych však nedoporučoval k napodobení ("Tocháčkova uteplovací superrojová metoda").
Pepa
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Martin Černý Sent: Tuesday, June 28, 2011 7:21 AM To: Včelařský mailing list Subject: Re: Medovina
Díky za info. Ale výrobce kvasinek udává, že ideální kvašení pro tyto kvasinky je 12 - 15 °C
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52938
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 28. 6. 2011
Re: Medovina
Těch 29% není to trochu moc? Nikdy jsem tak cukernatost neměřil ale to je již téměř 1/3 medu to snad ani kvasit nemůže Takové koncentrace se snad používají na konzervaci.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Honza Zátka <honzazatka/=/seznam.cz> > Předmět: Re: Medovina > Datum: 27.6.2011 23:01:37 > ---------------------------------------- > Kvasinky se nedají jen tak nalít do demižonu, musí se nejdříve udělat zákvas. > Tj. cca litr, dva trochu řidšího roztoku a nechat rozkvasit v 25°C. 16-18°C je > na první (bouřlivé) kvašení málo. Ideální je kolem těch 25°C. Jestli se roztok > rozkvasí, to je ve hvězdách, řekl bych, že ano, rozhodně to chce vyšší teplotu. > > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Martin ?ern? <ustec/=/post.cz> > Předmět: Medovina > Datum: 27.6.2011 22:39:15 > ---------------------------------------- > Dobrý den pánové, na 40 litrů roztoku o cukenatosti 29 na medovinu jsem > použil 8gr. hluboce prokvášejících kvasinek Schimansky se stejným > množstvím živné soli. Živnou sůl jsem rozmíchal v příslušném množství vody, > vlil do demižonu, rozmíchal kvasinky a vlil do demižonu a umístil do > místnosti, kde se pohybuje teplota od 16°C do 18°C. Roztok stále nekvasí. > Můžete mi poradit, kde jsem udělal chybu? > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52937
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (213.151.87.2) --- 28. 6. 2011
Re: Medovina
Kvasinky Schimanski jsou natolik kvalitní, že snad nemůže ani k neúspěchu dojít. Na zákvas se nesmí spěchat chce ho udělat raději větší objem a neotrávit roztok přebytkem živné soli.Na pytlíku z kvasinkami Power je uvedeno rozmíchat při teplotě 35 stupňů. Pak se domnívám že stačí běžná pokojová teplota. Já využívám kraj skleníku a nic nevařím, jde to bez toho. Kvasinky by asi neměly být dlouho otevřené a staré. Tak ať je z toho ´mňamka! R. S.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52934
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 6. 2011
Re: Medovina
Kvašení při nízké teplotě, 5 - 15 st C, bývá obvykle předepsáno pro pivní kvasinky.
Kvasná teplota potom, co je mně známo, určuje při konkrétních kvasinkách detaily výsledné chuti neboli změnu chuti přidaných příměsí do medoviny plus detaily chuti udělaté příslušným kmenem kvasinek.
Co se týká vysokých teplot při rozkvašování, asi to potřebuje kvalitní teploměr k vystižení té správné teploty, při které se sušené kvasinky přidávají do zákvasu. Překročení teploty o 10, možná jen o 5 st C může ty kvasinky spolehlivě zabít.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52935
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 28. 6. 2011
Re: Medovina
Telota u kvašní medoviny má být až 25°C Ro výrobu jakých koliv zázvasů je teplota to nejdůležitější.Doma i těsto na buchty by jsi nedal do takové zimy.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Martin ?ern? <ustec/=/post.cz> > Předmět: Medovina > Datum: 27.6.2011 22:39:18 > ---------------------------------------- > Dobrý den pánové, na 40 litrů roztoku o cukenatosti 29 na medovinu jsem > použil 8gr. hluboce prokvášejících kvasinek Schimansky se stejným > množstvím živné soli. Živnou sůl jsem rozmíchal v příslušném množství vody, > vlil do demižonu, rozmíchal kvasinky a vlil do demižonu a umístil do > místnosti, kde se pohybuje teplota od 16°C do 18°C. Roztok stále nekvasí. > Můžete mi poradit, kde jsem udělal chybu? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52939
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu