78683
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 5. 2011
Re: Rojové matky
Já bych to nenazýval šlechtění na nerojivost, ale spíš výběr na nerojivost. Šlechtění předpokládá cílené křížení s cílem zakotvit žádanou vlastnost. A to tady není, jednak kvůli poměrně krátké době a jednak kvůli přirozenému neřízenému oplodňování matek na shromaždištích.
Takže je určité geneticky dané rozpětí intenzity rojení, včelař akorát dlouhodobě vybírá ty včelstva, která se rojí málo. Jak by výběr přestal, během 2 - 5 let rojivost v těch včelách zase obsáhne původní rozpětí...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52114
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 10. 5. 2011
Re: Rojov? matky
Tak to je již lepší teorie.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Rojov? matky > Datum: 10.5.2011 10:00:56 > ---------------------------------------- > Já bych to nenazýval šlechtění na nerojivost, ale spíš výběr na nerojivost. > Šlechtění předpokládá cílené křížení s cílem zakotvit žádanou vlastnost. A > to tady není, jednak kvůli poměrně krátké době a jednak kvůli přirozenému > neřízenému oplodňování matek na shromaždištích. > Takže je určité geneticky dané rozpětí intenzity rojení, včelař akorát > dlouhodobě vybírá ty včelstva, která se rojí málo. Jak by výběr přestal, > během 2 - 5 let rojivost v těch včelách zase obsáhne původní rozpětí... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52115
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jiří Pala (193.179.175.210) --- 10. 5. 2011
Re: Rojov? matky
Pánové, až příjdete na to jak odstranit rojení, pak by jste mohli toto zkusit aplikovat na lidi. Kdyby to fungovalo, určitě by někdo z vás dostal od Číňanů Nobelovu cenu za snížení jejich rozmnožovacích schopností. Jinak u nás platí: když se holce zapálí lýtka, tak i když na tom bude mít její mámá ruku, bude bezpečně v tom!! Myslím, že to obecně polatí na celém světě!!
J.P.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52120
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pavel (81.19.47.93) --- 10. 5. 2011
Re: Rojov? matky
Církev "šlechtí celibátem" svoje kněží proti "rozmnožování" už tisíc let a nic:) Rozmnožovací pud je rozmnožovací pud, který je silnější než duchovní cvičení, tělesná cvičení, školení, přísahy, .... Nechtěl jsem nikoho urazit, ale je to tak.
Rozmnožovací pud (rojení) nejde vymýtit. Rojení je:
a) - přirozený rozmnožovací pud
b) - reakce včelstva na podmínky
ad a) Vybíráme včelstva (výběr), která se rozmnožují méně než ostatní. Linie, která se rozmnožují málo vyhynou.
ad b) I nerojivé včelstvo se z nevyhovujícího (např. malého) úlu vyrojí. A pokud jsou skvělé podmínky k rozmnožování, tak máme rojový rok. Sem patří protirojová opatření.
A pokud někdo tvrdí, že roje nemá, tak je to c) - včelařská latina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 52127
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu