78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 4. 2011
Re: kadenie na uloch
"vcera som si vsimol ze vela vciel sa pomalicky pohybovali pred, vedla ulov na trave.
do rana skrehli a na uloch pasiky po kadeni – zltohnedej farby-evidentne pelove.
inac na let vceltstiev normalny az silny.
vsetko kvitne a nosia vela pelu ale aj sladinu. "
Úplavice neboli nosematóza. Včely asi jsou nějakým způsobem oslabené, stará matka, genetická dispozice matek, nevhodné zimování, příliš vlhké a studené stanoviště, málo pylu v podletí???
Včely je třeba na dobu nočního chladného počasí zůžit, pokud to je v nástavcích možné a uteplit, aby nebyly tolik namáhány výrobou tepla pro jarní rozvoj. Nejhorší a nejslabší možná i zrušit, záleží jaká je příčina té úplavice, intenzita úplavice a jaká je síla včelstev.
Úplavice by měla po nějakém týdnu, s teplejším počasím vymizet, propad rozvoje včelstev a první medné snůšky asi bude znatelný.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51671
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Marek Farkas (e-mailem) --- 17. 4. 2011
RE: kadenie na uloch
vcelstva su silne a este zateplene. zaplodovane 7ramikov B a 2-3 v dolnom Bcku
tento jav som spozoroval len tento vikend pred tyzdnom ci dvoma dozadu nic taketo. matky su minulorocne kupovane - sklenar
uvidim co bude o tyzden. kvitne ceresna, jablon, hruska, broskyne, pupavy, jahody, atd. jednoducho vsetko naraz. teplota cez den cca 12-22 cez noc 9-5
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of R. Poláek Sent: Sunday, April 17, 2011 12:08 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: kadenie na uloch
"vcera som si vsimol ze vela vciel sa pomalicky pohybovali pred, vedla ulov na trave. do rana skrehli a na uloch pasiky po kadeni - zltohnedej farby-evidentne pelove. inac na let vceltstiev normalny az silny. vsetko kvitne a nosia vela pelu ale aj sladinu. "
Úplavice neboli nosematóza. Včely asi jsou nějakým způsobem oslabené, stará matka, genetická dispozice matek, nevhodné zimování, příliš vlhké a studené stanoviště, málo pylu v podletí??? Včely je třeba na dobu nočního chladného počasí zůžit, pokud to je v nástavcích možné a uteplit, aby nebyly tolik namáhány výrobou tepla pro jarní rozvoj. Nejhorší a nejslabší možná i zrušit, záleží jaká je příčina té úplavice, intenzita úplavice a jaká je síla včelstev. Úplavice by měla po nějakém týdnu, s teplejším počasím vymizet, propad rozvoje včelstev a první medné snůšky asi bude znatelný.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51672
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 4. 2011
Re: kadenie na uloch
"uvidim co bude o tyzden.
kvitne ceresna, jablon, hruska, broskyne, pupavy, jahody, atd. jednoducho
vsetko naraz. teplota cez den cca 12-22
cez noc 9-5"
Aha, u nás to ještě nekvete.
Vypadá to potom, že nemají zásoby zpracovaného pylu z dřívějška, z podletí nebo z března z předjaří a jsou nuceny kvůli plodu konzumovat čerstvě přinesený pyl, který špatně tráví. Neboli mají májovku.
Asi se s tím teď nedá nic dělat, kromě přidání plástu se zpracovaným pylem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51673
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Marek Farkas (e-mailem) --- 17. 4. 2011
RE: kadenie na uloch
asi je to tak pelu z minuleho roka bolo malo.
dakujem za vysvetlenie pekny den
Marek
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of R. Poláek Sent: Sunday, April 17, 2011 12:32 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: kadenie na uloch
"uvidim co bude o tyzden. kvitne ceresna, jablon, hruska, broskyne, pupavy, jahody, atd. jednoducho vsetko naraz. teplota cez den cca 12-22 cez noc 9-5"
Aha, u nás to ještě nekvete. Vypadá to potom, že nemají zásoby zpracovaného pylu z dřívějška, z podletí nebo z března z předjaří a jsou nuceny kvůli plodu konzumovat čerstvě přinesený pyl, který špatně tráví. Neboli mají májovku. Asi se s tím teď nedá nic dělat, kromě přidání plástu se zpracovaným pylem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51674
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 4. 2011
Re: kadenie na uloch
Jo, teď už si vzpomínám, že starší literatura doporučuje tu vodu.
Jinak májovka se dá chápat jako vliv nerovnoměrnosti jarního vývoje včelstva. Pokud je v plástech z loňského roku málo pylu, musí včely na jaře nasbírat do buněk a uložit vždy tolik jarního pylu, aby za 2 - 3 týdny ten uložený pyl stačil pro vývoj plodu. Včely musí používat fermentovaný pyl, který má fermentací popraskané pylové obaly a tudíž je pro včely mnohem více stravitelný než čerstvý pyl.Takže včely šlechtěné na co nejrychlejší jarní rozvoj jsou na májovku citlivější než ty s pomalým jarním rozvojem, protože před těmi 2 - 3 týdny jsou ve vztahu k současné síle relativně slabší. A zřejmě vyžadují jarní stanoviště bohatější na pyl.
Mně letos včelky uložily z včelařských vrb na zahradě každé takový 1 dm pylu. Minulý týden kvetly mirabelky a myrobalán, z toho si taky určitě pyl uložily a až za pár dnů začnou kvést třešně, budou nejspíš čerstvý třešňový pyl ukládat a pro plod brát ten mirabelkový a myrobalánový....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51676
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jiri Liska (e-mailem) --- 17. 4. 2011
Re: kadenie na uloch
> Nosematóza to nebude, to by bylo zaneřáděno i uvnitř úlu. Jde nejspí� o > zácpu, neboli májovku, a to je způsobeno nedostatkem vody. Tak�e > doporučuji > zhotovit napajedlo pro včely. A na úvod vodu v něm mírně osladit. >
jistěže, je to májovka, velmi slabě to tu pozoruji taky, teď už je teplo, ale lítaly pro vodu i v deseti stupních. Byly pro ni všechny podmínky, mraky pylu, rychlé plodování a následné ochlazení že nemohly létat pro vodu.
Jestli máš možnost tam dostat vodu, tak jim dej klidně flašky s vodou. Je to ale pracné. Napajedlo je méně pracné, nebo to teď, když se oteplilo, už nechat osudu. Já mám ve včelstech tak 4 ! oboustranně plné plásty pylu (39x27,5). Jirka
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51680
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 18. 4. 2011
Re: kadenie na uloch
Jenom, aby to nedopadlo jako loni. Pán Bůh chraň.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: kadenie na uloch > Datum: 17.4.2011 23:55:52 > ---------------------------------------- > http://leteckaposta.cz/346044194 > Mají obsazené 3 nástavky /39x30/a už to pěkně voní před úlem, počasí přeje > a pokud vydrží, brzy vytočíme.Dnes hukot jak kdyby se rojily. > B.V. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51684
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 18. 4. 2011
Re: kadenie na uloch
U nás již taky včera jsem dával stavební rámky. Někde již začínají klást trubčinu. Řepka již začíná jít nahoru, objevují se první stvoly s kvítky. Z úlů to krásně vonělo medem z mirabolánů.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: kadenie na uloch > Datum: 18.4.2011 09:09:01 > ---------------------------------------- > "Jenom, aby to nedopadlo jako loni. Pán Bůh chraň." > > Podle týdenní předpovědi má být déle než týden pěkně a teplo..... > U nás dnes začala rozkvétat třešeň. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51686
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu