78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jaro (217.12.62.38) --- 7. 4. 2011
Odloenec najjednoduchie

urcite sa chcem casom venovat chovu matiek ale som len zacinajuci vcelar tak chcem len co najednoduchsie spravit odlozenec a to bez toho aby som musel odchovat matku chcem aby si ju vychovali sami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51568


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 4. 2011
Re: Odloenec najjednoduchie

Základní recept na oddělek je, že se dostatečné množství plodu , včel a zásob dá do úlku nebo do nástavku, za cca den, dva dny se první včely zorientují a začnou do oddělku přinášet vodu a potravu, za cca 7 - 9 dní včelař zlikviduje nejstarší matečníky a za cca 20 - 30 dní po vytvoření oddělku tam oplozená matka začíná klást. A je hotovo.

Cca v polovině května se dává minimálně jeden plást s plodem, včelami a zásobami, třeba 39x24 , přitřepou včely z dalšího plástu a z každé strany obloží prázdným plástem. Na začátku června se dávají minimálně 2 - 3 plásty s plodem a včelami, na začátku července tak 6 plástů s plodem a včelami. Aby do doby krmení na zimu oddělek stihl zesílit do plnohodnotného včelstva a další rok tak už mít plnohodnotnou snůšku.
Dříve než v polovině května je potom často problém s nízkou noční teplotou, po polovině května občas, úlek musí být hodně uteplen, v normálním nástavku musí být kromě toho včelek třeba víc.
Nejstarší matečníky se likvidují, protože larvičky v nich byly až o tři dny déle krmeny dělničí potravou a tudíž matky z nich budou méně kvalitní, mladších matečníků by mělo v oddělku zbýt několik, aby si včely vybraly, ale když tam zbude jeden, jen bude o něco větší pravděpodobnost, že matka bude horší.
V červenci a hlavně v srpnu už oddělek musí mít tolik včel, aby mohl ovládat česno , aby tam do úlu nepronikly zlodějky a oddělek nezlikvidovaly, Zase to záleží hodně na ukončení snůšky na stanovišti. Oddělky, které z různých důvodů "haprují", jsou potom zničeny zlodějkami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51571


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu