78619
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 11. 3. 2011
Re: protirojov? opat?en?
Máte pravdu je to klasická metoda převěšování v dudečácích kdy se při rozšiřová do medníku střídal plodový plást s mezistěnou. Jen ji autor pojmenoval podle zebry. A možná ani netušil, že objevuje ameriku.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Albert Gross <albert.gross900/=/gmail.com> > Předmět: Re: protirojov? opat?en? > Datum: 10.3.2011 20:56:37 > ---------------------------------------- > Pán Wright píše o tejto metode dosť rozťahane a Ing. Čermák tie články > stlačil na necelú jednu stranu. Fenologické podmienky pre včelárenie autora > sú odlišné než naše a aj u nás musíme prihliadať na počasie a vývoj > včelstva. Ja som pochopil podstatu zebrovania takto: včelstvo potrebuje na > vyrojenie splniť dve úlohy a to dostatok včiel a plodu a dostatok zásob. U > nás včelstvo pred rojením ploduje prevažne zo zimných zásob a z prvých > jarných znášok - vrby, ovocné stromy, repka a pod. Ak dosiahne potrebnú > veľkosť a zhromaždí dostatok zásob tak je pripravené na delenie. Aby sme > zabránili vyrojeniu, tak musíme včelstvu skomplikovať splnenie týchto dvoch > podmienok. Veľkosť včelstva zmenšujeme odložencami, preletákmi a pod. Druhú > podmienku - množstvo zásob môžeme eliminovať odoberaním plástov s medom a > ich nahradenie prázdnymi plástami striedavo - ZEBROVITE - v medníku nad > plodiskom. Je v tom však háčik - niektorým včelstvám stačí málo plodu a > včiel a len pás zásob nad plodom a letia... > V podstate ide o prevesovanie a narušovanie kompaktnosti včelstva. Pokiaľ > si včelstvo všetko nedá do poriadku, tak sa zvyčajne nevyrojí. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51197
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJI (85.70.20.53) --- 11. 3. 2011
Re: protirojov? opat?en?
Máte pravdu je to klasická metoda převěšování v dudečácích kdy se při rozšiřová do medníku střídal plodový plást s mezistěnou. Jen ji autor pojmenoval podle zebry. A možná ani netušil,
že objevuje ameriku.
Pepan
-----
No on autor nepřevěšuje, on tam nad včelama zásoby má. Má tam to co se nazývá "zásobní/medná komora". Tedy rezervní nástavek plný zásob.
A v něm dělá včelám cestu, aby tam mohly rozšířit plodové hnízdo.
On tam přidá prázdný nástavek a prostřídá jej s plným. Tedy šachuje - vytváří šachovnici, u nás je to poměrně pejortivní slovo.
Ale jinak je to opravdu stará metoda z budečáků, které bohužel Američani neobjevili. Jen je tam malý rozdíl, že by zimovali ve dvou patrech budečáku a v březnu,dubnu (tady u nás - u nich v únoru) by tam nasazovali třetí nebo čtvrtý medník. U nás včelaři prokopli dno do budečáku o patro výš.
Tzv. Brtníkův aprílový kop a v květnu to měli už ve 4 nástavcích a nasazovali pod strop včelína další medník. Běžná metoda z budečáků, jen trochu zapadla pod nástavkařskou propagandou.
Bohužel ti Amíci jsou nepoučitelní, stále objevují Ameriku, i když už to dávno indiáni udělali za ně.
:-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 51199
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu