77626

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Aleš Molčík (89.24.7.85) --- 22. 2. 2011
Re: Omlazeni ulu

Mám úly tenkostěné 25 mm smrk. Jestli při délce 448 a 10ti rámcích bude včelám stačit výška 340? Možná ano, ale je důležité také rozlišit jaké je dno. Na zasítovaném dnu to bude pro včely málo, hlavně na jaře než včelstvo naroste do síly a obsedne i podmet. Na zasítovaném dnu a mojí výšce 285, včely plodují do spodního polonástavku až na konci řepky, pokud se nevyrojí. Já těch spodních 10 cm rámku nad sitem považuji za takové závětří, kde se matce nechce, protože ji táhne na zadek. Pokud na zasítovaném dnu bude polonástavek a nad ním nástavek s rámkem vysokým 340 vše v 10ti rámkovém provedení, tak bych tomu věřil, že na kladení matce to musí stačit, protože to má přibližně stejnou plochu jako moje výška v 12ti rámkovém provedení. Pokud by ovšem mělo jít jen o nástavek s výškou rámku 340 a na pevném dnu, tak si myslím, že to včelám sice stačit na plodování bude, ale chybí mi tam prostor na vyvěšení včel, a z toho bych předpokládal větší teplo v prostoru úlu a větší snahu k rojení.
Když beru moje zkušenosti v číslech tak mám za to, že včely potřebují na kladení a zásoby 130dm2 plástu a dalších aspoň 60dm2 na vyvěšení, to je rozměr co odpovídá zhruba 2 nástavků BVD90, ale mezera která je poměrově jinak, včelám na jaře vadí, je to pro ně studený prostor. A v zimě také v tom nechtějí sedět v mezeře a tlačí se nahoru a do šířky, tento stav jsem pozoroval, když jsem měl Langstroth v 232 a Dadant v 285 současně, v Langstrothu byl chomáč včel při pohledu ze shora větší elipsa.
A se zásobama na míře 390x240 bych opravdu na nějakých 20Kg nechodil. Přišel jsem tak hned na začátku mého včelaření o několik včelstev. Nevím který to byl rok,někdy z kraje 2000, ale také jsem takhle zakrmil, včely plodovaly do podzimu, udělaly sezení ve spodním nástavku, kde také jinde když horní nástavek byl plný zásob, v prosinci přišly mrazy, včely neměly dost zásob spotřebovaných, aby se mohly přesunout nad mezeru a prakticky ve spodním nástavku uhynuly hlady, ačkoliv měli nad hlavou víc jak 25Kg zásob, nedostaly se přes mezeru. A tenkrát jsem začal koketovat s myšlenkou Dadant, v jednom nástavku všechno co včely potřebují a bez mezinástavkovích mezer.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Jan Cervenka (e-mailem) --- 22. 2. 2011
Re: Omlazeni ulu

Dne Tuesday 22 of February 2011 14:20:31 Ale Mol?ík napsal(a):
> Mám úly tenkostěné 25 mm smrk. Jestli při délce 448 a 10ti rámcích bude
> včelám stačit výška 340? Možná ano, ale je důležité také rozlišit jaké je
> dno. Na zasítovaném dnu to bude pro včely málo, hlavně na jaře než včelstvo
> naroste do síly a obsedne i podmet. Na zasítovaném dnu a mojí výšce 285,
> včely plodují do spodního polonástavku až na konci řepky, pokud se
> nevyrojí. Já těch spodních 10 cm rámku nad sitem považuji za takové
> závětří, kde se matce nechce, protože ji táhne na zadek. Pokud na

Zdravim,

i s 159 Langstroth zimuji ve 4 nastavcich (nebo i 5) , dole vetsinou polstar,
1-2 vcely a nahore zasoby, kam se na jare stehuji vcely. Stejne tak mam na
zasitovanem i nezasitovanem dne dno, NN , VN, NN , jak to dopadne teprve
uvidim.


--S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50879


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu